پمپئو: ایران نباید در هیچ سطحی غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وزیر خارجه آمریکا گفت که ایران نباید در هیچ سطحی غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد.


به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر رجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به طرح مجلس شورای اسلامی برای اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت لغو نشدن تحریم ها واکنش نشان داد.


او افزود: ایران از برنامه هسته ای خود برای باج گیری از جامعه بین الملل استفاده و امنیت منطقه را تهدید می کند.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا، همچنین گفت: ایران طبق یک معاهده حقوقی و بنابر توافقات پادمانی ان پی تی موظف است به بازرسان آژانس اجازه دسترسی بدهد. نقض این الزامات فراتر از اقدامات قبلی ایران در نقض تعهدات هسته ای اش ذیل برجام است.


وی در ادامه با بیان این که تمامی کشورها و نه فقط آمریکا به پایبندی ایران به این تعهداتش اهمیت زیادی می دهند، افزود که آن چه آن را باج گیری هسته‌ای می‌خواند باعث تقویت موضع ایران نمی‌شود، بلکه منجر به انزوا و فشار بیشتر می شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به ازسرگیری غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم در ایران اشاره و تاکید کرد که جمهوری اسلامی نباید در هیچ سطحی غنی سازی داشته باشد.


پمپئو در پایان آورده است: ایالات متحده به طور کامل از ادامه راستی آزمایی و نظارت حرفه ای و مستقل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته ای ایران حمایت می کند. اخراج بازرسان بین المللی از ایران می بایست با محکومیت جهانی مواجه شود.