پمپئو برای ایجاد یک ائتلاف احتمالا نظامی علیه ایران ، به اسرائیل و امارات می‌رود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ به نظر می رسد امریکا در حال تدارک یک ائتلاف منطقه ای علیه ایران باشد و پس از عدم همراهی شرکای اروپایی خود برای فشارحداکثری بر ایران ، میکوشد تا با استفاده از ظرفیت های کشورهای منطقه ،با کمک اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس ،مقدمات یک حمله را علیه ایران تدارک ببیند

وزیر خارجه آمریکا اواسط هفته جاری راهی اسرائیل و امارات می شود تا درباره توافق اخیر این کشور واسرائیل و چالش های امنیتی مربوط به ایران و چین گفت و گو کند.

 یک منبع آگاه شامگاه روز (شنبه) اعلام کرد که «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا پس فردا (دوشنبه) به سرزمین های اشغالی سفر می کند و فردای آن (سه شنبه) نیز از آنجا راهی امارات می شود تا توافق اخیر این کشور و اسرائیل برای عادی سازی روابط میان خود را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

منبع مذکور که خواسته نام و تابعیتش فاش نشود، در گفت و گو با رویترز همچنین تاکید کرد که برنامه کاری سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل و امارات، بررسی «چالش های امنیتی ناشی از ایران و چین در منطقه» را نیز در بر می گیرد.

یادآور می شود که دو هفته پیش «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسرائیل و «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی و حاکم عملی امارات، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در یک گفت و گوی تلفنی، بر سر برقراری روابط دو جانبه کامل میان تل آویو و ابوظبی به توافق رسیدند.

در بیانیه مشترک ترامپ، نتانیاهو و بن زاید همچنین تاکید شده که هیئت هایی از امارات و اسرائیل برای امضای توافقنامه های دو جانبه در بخش های مختلف از جمله برقراری پروازهای مستقیم و احداث سفارتخانه های متقابل طی هفته های آینده با یکدیگر دیدار خواهند کرد در حالی که انتظار می رود توافق نهایی دو طرف برای عادی سازی روابط در کاخ سفید به امضا برسد.