پمپئو: ماموریت آمریکا پیشگیری از جنگ با ایران و بازدارندگی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد کشورش به دنبال جنگ با ایران نبوده و اعزام نیروهای ذخیره به منطقه خلیج فارس با هدف «بازدارندگی و دفاعی» انجام شده است.

پمپئو روز یکشنبه ۳۱ شهریور، در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفت: «ماموریت ما پیشگیری از جنگ است. همانطور که دیدید، آقای (مارک) اسپر (وزیر دفاع آمریکا) روز جمعه اعلام کرد، ما در حال اعزام نیروهای ذخیره به منطقه با هدف بازدارندگی و دفاعی هستیم.»     

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت اطمینان دارد که در صورت ناکامی اقدامات بازدارنده و تغییر نکردن رفتارجمهوری اسلامی، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، اقدام خواهد کرد و رهبران ایران از این موضوع به خوبی آگاهند.»

او گفت: «اگر این بازدارندگی ناکام بماند، اطمینان دارم که رییس‌جمهور ترامپ در ادامه دست به اقدام لازم خواهد زد.»

پمپئو توضیحی درباره اقدام‌های احتمالی علیه ایران نداد.

تنش‌ها بین ایران و آمریکا در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که از واشینگن و ریاض به جمهوری اسلامی منتسب شده، رو به وخامت گذاشته است. 

آمریکا تحریم‌های جدیدی بر بانک مرکزی ایران اعمال کرده است که به گفته ترامپ شدیدترین تحریم‌ها تا به امروز است. از طرفی، وزارت دفاع آمریکا نیز با هدف تقویت سامانه‌های پدافند موشکی عربستان سعودی، اقدام به اعزام نیرو به منطقه کرده است.

ایران هرگونه دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را رد کرده است. شبه‌نظامیان حوثی در یمن، مسئولیت حملات را به عهده گرفته‌اند اما آمریکا و عربستان سعودی در توان حوثی‌ها برای انجام چنین حملاتی که تولید نفت عربستان سعودی را به نصف کاهش داد ابراز تردید کرده‌اند.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت با توجه به اینکه حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان، حمله به نظام اقتصاد جهانی بوده، از کشورهایی که با دولت آمریکا مبادله دارند انتظار دارد به  تحریم‌های این کشور علیه ایران پایبند باشند.

ترامپ سال گذشته و در پی خروج از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های شدید نفتی و بانکی را علیه ایران برقرار کرد.