پنتاگون: با برتری نظامی توان مقابله با ایران را داریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون، ضمن ابراز نگرانی درباره رفتار بی‌ثبات کننده ایران، اقدامات آن را خطری علیه منطقه دانست.

پنتاگون، سه‌شنبه ۱۰اوت، با ابراز نگرانی واشینگتن و هم‌پیمانان آن درباره خطر ایران در منطقه، تاکید کرد که ایالات متحده، برتری و توان نظامی برای مقابله با ایران را دارد.

وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت که تهران از گروههای شبه‌نظامی در منطقه حمایت و در این زمینه سرمایه‌گزاری می‌کند.

پنتاگون در ادامه ضمن هشدار به ایران گفت:«از برتری و توانایی نظامی برای مقابله با ایران برخوردار هستیم.»

فرماندهی ستاد مرکزی آمریکا جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد پهپادهایی که ۲۹ ژوئیه نفتکش «مرسر استریت» را هدف قرار داده‌اند، ایرانی بودند.

یک تیم متخصص در زمینه مواد منفجره که از ناو هواپیمابر آمریکایی «یو اس اس رونالد ریگان» به مکان حادثه رفته بود شواهد را مورد بررسی قرار داده و با خدمه نجات یافته این نفتکش مصاحبه کرده است.

بنا به گزارش این تیم آمریکایی نفتکش اسرائیلی دو بار مورد حمله ناکام پهپادی واقع شده است.

پیشتر در واکنش به این حمله، وزرای خارجه گروه ۷ در بیانیه‌ای تاکید کردند که ایران امنیت و صلح بین‌المللی را تهدید می‌کند و به گفته آنها همه دلایل موجود نشان می‌دهد که ایران در حمله به نفتکش میرسر استریت در دریای عرب نقش دارد.

حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی میرسر استریت حامل پرچم لیبریا باعث کشته شدن دو تن از خدمه آن یکی بریتانیایی و دیگری رومانیایی شد که به‌دنبال آن این سه کشور علیه ایران به شورای امنیت شکایت بردند.

تاکنون ایران اما از پذیرفتن مسئولیت این حمله شانه خالی کرده و سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه این کشور اخبار منتشره در این زمینه را نگران کننده توصیف کرد. او همچنین گزارش‌ها مبنی بر ربوده شدن نفتکش «آسفلت پرنسس» توسط نیروهای نظامی ایران یا نیروهای وابسته به آن را تکذیب کرد.