پنجمین روز پیاپی اعتراض‌ها در ایران: ادامه درگیری‌ها با وجود افزایش جو امنیتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، اعتراض‌های گسترده ضد‌حکومتی در شهرهای بزرگ و کوچک ایران برای پنجمین روز پیاپی ادامه داشت و با افزایش تعداد قربانیان، سازمان ملل متحد از «شمار قابل توجه» کشته‌شدگان در اعتراض‌های ایران ابراز نگرانی کرد.

بر اساس گزارش‌های مختلف، اعتراض‌های ضد‌حکومتی در روز سه‌شنبه ۲۸ آبان، در پایتخت ایران نیز همچنان ادامه داشت. 

یکی از ساکنان تهران در پیامی برای ایران اینترنشنال، اعلام کرد که با وجود جو امنیتی در منطقه ‌صادقیه، «درگیری در این محدوده میان معترضان و ماموران امنیتی وجود دارد».

همچنین بر اساس پیام دیگری از تهران، «امروز سر خیابان، ماشین‌‌های نیروی انتظامی مستقر است. در تجریش هم ون نیروی انتظامی است».

گزارش‌ها حاکی از آن است که در محله سرآسیاب ملارد در اطراف تهران نیز «درگیری بسیار شدید است و مردم به خیابان ریختند».

این در حالی است که خبرگزاری فارس در گزارشی ویدیویی اعلام کرد که به‌دلیل آتش‌ گرفتن بسیاری از پمپ‌بنزین‌های ملارد، صف‌‌های چند کیلومتری مقابل پمپ‌بنزین‌های فعال این منطقه تشکیل شده است.

شهروندی از فردیس کرج به ایران اینترنشنال گفت که «درگیری‌ها بسیار زیاد است و به کوچه‌ها کشیده شده است».

یکی دیگر از ساکنان کرج نیز با ارسال پیامی گفت: «با این‌که جو شدیدا امنیتی است، ما ساعت ۴ دوباره بیرون می‌رویم.»

به گفته او، «حکومت نظامی است اما اعلام نمی‌کنند. تمام مغازه‌های کرج ساعت یک باید ببندند.»

اما از اصفهان، در مرکز ایران، نیز گزارش‌های بسیاری حاکی از درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی است.

بر اساس ویدیویی که منتشر شده است، معترضان در تجمع بامداد سه‌شنبه ۲۸ آبان در اصفهان، به سمت ماموران مسلح سنگ پرتاب می‌کنند و صدای شلیک گلوله ماموران امنیتی شنیده می‌شود.

یک شهروند اصفهانی در پیامی برای ایران اینترنشنال از درگیری شدید ماموران با معترضان در صبح سه‌شنبه ۲۸ آبان خبر داد و گفت: «جان شهروندان برای ماموران امنیتی ارزش ندارد و به آن‌ها شلیک مستقیم می‌کنند.»

در پیام دیگری از اصفهان، اعلام شد که «تعداد مردم خیلی زیاد است، در حالی‌که نیروی انتظامی و بسیج جرات نمی‌کنند سمت مردم بیایند. مردم متمرکز با هم هستند و در هر گوشه شهر حضور دارند».

در اطراف اصفهان نیز اوضاع به‌شدت بحرانی است. به‌عنوان نمونه، معترضان در شهرستان بهارستان اصفهان در ویدیویی، که گفته می‌شود مربوط به صبح سه‌شنبه ۲۸ آبان است، ساختمان پلیس فتا، مدیریت اماکن و معاونت وظیفه عمومی را آتش زدند.

در نجف آباد نیز این شهر در محاصره نیروهای امنیتی است و یگان ویژه نیروی انتظامی در همه جا پراکنده است. 

همچنین در یزد، بر اساس پیامی که به ایران اینترنشنال رسیده است، محله «امیر‌چخماق دیروز شلوغ بود» و روز سه‌شنبه نیز «جو همچنان امنیتی است».

در شیراز نیز درگیری‌ها شدید بوده است و ماموران امنیتی برای متفرق کردن معترضانی که دوشنبه شب در معالی‌آباد شیراز، جمع شده بودند، اقدام به شلیک گلوله کردند.

در پیامی دیگر که به ایران اینترنشنال رسیده است، یک معترض شیرازی می‌گوید: «در محله عادل‌آباد، چهار‌راه زندان، جاده بوشهر هنوز مقاومت ما نشکسته است. این‌ها خودشان بانک‌ها را آتش می‌زنند. ما به اموال شخصی و ماشین کار نداریم. اما خودشان دکل مخابراتی و مخابرات را آتش زده و به گردن ما می‌اندازند. مستقیم به طرف ما تیراندازی کردند.»

اعتراض‌ها در استان خوزستان، تاکنون قربانیان زیادی گرفته است. درگیری‌ها در ماهشهر بسیار شدید بوده است و به گفته یکی از ساکنان این شهر، «دیروز ۸ نفر کشته شدند». 

یک کادر درمانی در استان خوزستان نیز به ایران اینترنشنال گفت: «متاسفانه کسانی را که در بندر ماهشهر زخمی می‌شوند با بالگرد به بیمارستان اهواز، که متعلق به سپاه است، منتقل می‌کنند.» روز سه‌شنبه نیز مدارس این شهر تعطیل شد.

در شهرستان شوش دانیال، صبح روز سه‌شنبه معترضان شعار می‌دادند: «مسئول بی‌لیاقت نمی‌خواهیم.»

در ایذه نیز جو امنیتی حاکم بود. به گفته یک شاهد عینی، «چند ماشین گارد ضد‌شورش و لباس شخصی‌ها بین مردم ظاهر شدند».

در رامشیر خوزستان نیز فضا به‌شدت امنیتی بود و تمام راه‌ها به این شهر بسته شد. 

یکی از اهالی دزفول گفت: «ناآرامی و ناامنی از طرف پلیس خیلی شدید است. پلیس حمله می‌کند، ماشین‌ها و خیابان‌‌ها را داغون کرده‌اند. کاسبی‌ها خوابیده، این‌ها با ملت درست برخورد نمی‌کنند. به مردم فحش می‌دهند.»

در بندرعباس هم بر اساس پیامی که به ایران اینترنشنال رسیده است، «جلوی بانک‌ها و مراکز دولتی مامور گذاشته‌اند». 

از استان سیستان و بلوچستان، یکی ساکنان زاهدان گفت: «شهر خیلی شلوغ است و معترضان حضور دارند. ماموران با هلیکوپتر پرواز می‌کنند و به معترضان تیراندازی شده است.»

شمال ایران نیز اوضاع ناآرامی دارد. یکی از اهالی مازندران گفت: «فضا در شهسوار به‌شدت امنیتی است. ماموران همه در خیابان هستند.»

شهروندی از زنجان خبر داد: «مدارس تعطیل و مغازه‌ها بسته است. درگیری شدید است. خیلی‌ها را بازداشت کردند.»

در سنندج، با وجود این‌که میزان اعتراض‌ها به‌نسبت کم شده، اما «جو امنیتی و دانشگاه‌ها نیمه‌تعطیل است.»

یک شهروند کرمانشاهی نیز گفت که در این شهر «بانک‌ها سوخته و تعدادی از این بانک‌ها را که شیشه آن‌ها شکسته با ورق آهنی جوش زدند. لباس شخصی و نیروی انتظامی در شهر مستقر است. کسی جرات نمی‌کند از کنارشان رد شود».

به دنبال اعتراض‌های سراسری در ایران، قطعی اینترنت وارد سومین روز شد. همچنین، وزیر ارتباطات ایران گفت که هنوز درباره رفع محدودیت اینترنت تصمیمی گرفته نشده است و شورای امنیت کشور باید در این مورد مجوز صادر کند. به گزارش نت‌بلاکز، سطح دسترسی به اینترنت در ایران کماکان حدود ۵ درصد است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، به ایران اینترنشنال گفت که دولت آمریکا در حال بررسی راه‌های عملی برای حمایت از آزادی اینترنت در ایران است.

علاوه بر سانسور اینترنت، ارسال پارازیت برای ایجاد اختلال در دسترسی به شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان نیز افزایش یافته است.

این در حالی است که علاوه بر بازداشت معترضان، بر اساس گزارش‌ها، تعداد زیادی از فعالان دانشجویی در دو روز گذشته بازداشت شده‌اند. در این میان، عبدالرضا داوری، از نزدیکان محمود‌ احمدی‌نژاد، به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد.

در خارج از ایران، گروهی از ایرانی‌ها روز دوشنبه ۲۷ آبان برای حمایت از اعتراض‌ها در ایران، در شهرهای برلین و آمستردام تجمع کردند. ایرانی‌های ساکن برخی کشورها مانند قبرس نیز روز سه‌شنبه ۲۸ آبان برای حمایت از معترضان ایرانی دست به تجمع زدند.