پنج کودک میان یازده کشته‌ انفجار و آتش‌سوزی تالار عروسی سقز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دستکم یازده تن شامل پنج کودک، پنج زن و یک مرد شامگاه پنج‌شنبه بر اثر انفجار و آتش سوزی تالار عروسی در سقز کشته شدند.

پنج کودک به نام‌های مونا حسن پور ۳ ساله، هژین ۴ سالە، آرشام‌ رسولی ۴ ساله، ماهان بهرامی ۵ ساله، سوژین قادرزاده ۵ ساله از جمله جان‌باختگان این حادثه هستند. پنج تن دیگر به اسامی منیجه رحمانی ، سعادت علیزاده، عایشه محمودی، هاجر پسندی، شریف رضایی و همچنین یک پیکر مجهول الهویه از جمله یازده قربانی هستند که شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم آذر در جریان انفجار و آتش‌سوزی تالار مانگه شه‌و  شهر سقزکشته‌شدند.

منابع محلی در سقز حال دستکم سه تن از مصدومان را وخیم گزارش دادند اما مقام‌های مسئول تاکید کردند که تا صبح جمعه شمار جان‌باختگان این حادثه یازده تن شامل پنج کودک، پنج زن و یک مرد بوده است.

به گفته محمد دولتی، رییس سازمان آتش‌نشانی سقز، ساعت ۹:۵۵ پنج‌شنبه شب از طریق سامانه ۱۲۴ به آتش سوزی سقز اطلاع داده شد که انفجار کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز روی داده است و بلافاصله نیروهای آتش نشانی با ۳ دستگاه خودرو در محل حاضر شده و عملیات مهار آتش را آغاز کردند.

محمد دولتی  گفت: «در این حادثه به علت ازدحام مهمانان پس از وقوع انفجار برای بیرون رفتن از تالار مراسم، چند نفر زیر دست و پا مانده و کشته و یا مصدوم شدند.»

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، نیز درباره جزییات انفجار گاز در تالار عروسی مانگه شه و شهر سقز، گفت: «نشت گاز از بخاری گازسوز دلیل وقوع این حادثه اعلام شده که ۱۱ نفر جان‌باختند و ۴۲ نفر نیز در آن مصدوم شدند.

خالدی گفت که بلافاصله پس از اعلام حادثه به مرکز فوریت‌های پزشکی، ۱۱ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد و تکنسین‌های اورژانس پس از اقدامات اولیه پزشکی بر روی مصدومان نسبت به انتقال آنها به نزدیکترین مرکز درمانی اقدام لازم را به‌عمل آوردند.»

چیا صالحی بابامیری، شهردار سقز، گفت: «انفجار کپسول گاز مایع باعث ترس افراد شد و تمامی حاضران در تالار نیز به سمت درب خروجی هجوم آوردند و این هجوم به دلیل ترس از آتش سوزی بیشتر، باعث شد تا افراد زیر دست و پا مانده و دستکم ۱۱ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر مصدوم شدند.»

شهردار سقز  همچنین گفت: «ازدحام شدید جمعیت و حضور خودروهای مختلف باعث شد تا روند امدادرسانی با مشکل مواجه شود.»

همزمان حسین خوش‌اقبال، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار کردستان تایید کرد که  در آتش سوزی تالار عروسی سقز دستکم ۱۱ نفر شامل پنج کودک، پنج زن و یک مرد کشته شدند.

معاون سیاسی‌امنیتی استاندار کردستان «امنیتی بودن این آتش‌سوزی» را رد کرد و گفت: «این حادثه در اثر نشت شلنگ گاز متصل به بخاری به وقوع پیوست و در آن علاوه بر کشته شدن ۱۱ نفر از مهمانان، ۳۸ تن دیگر نیز مصدوم شدند که از سوی نیروهای امدادی و اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند و حال سه تن از آنها وخیم است.»

وی با بیان اینکه بیشتر جانباختگان کودکانی هستند که موقع خروج زیر دست و پای جمعیت ماندند، گفت: «مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت درمان و مداوا هستند و همه مراکز درمانی شهرستان سقز و شهرهای اطراف با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برای ارایه خدمات به مصدومان این حادثه در حالت آماده باش هستند.»

معاون سیاسی‌امنیتی استاندار کردستان گفت که بیمارستان‌های شهرهای اطراف بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز برای خدمات رسانی احتمالی به حالت آماده باش درآمدند.

بهمن مرادنیا، استاندار کردستان، نیز در پی کشته دستکم یازده نفر در انفجار و آتش‌سوزی تالار عروسی در سقز، روز جمعه ۱۵ آذر را در این استان عزای عمومی اعلام کرد و تاکید کرد که جانباختن دستکم ۵ کودک، پنج زن و یک مرد در این حادثه « بدون شک یکی از تلخ‌ترین حوادث چند سال اخیر بە شمار می رود.»