پوتین، قالیباف را نپذیرفت؛ چرا ظریف نامه مهم خامنه‌ای را به روسیه نبرد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یک نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران گفت که در جریان سفر برنامه‌ریزی شده محمدباقر قالیباف به روسیه، دیداری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور انجام نمی‌شود و پیام کتبی علی خامنه‌ای که قرار بود به رئیس جمهور روسیه تحویل داده شود، به نماینده ای داده می شود که پوتین تعیین کرده است.


روزنامه همشهری چاپ تهران هفته گذشته در خبری نوشته بود که قالیباف، به زودی برای انتقال پیامی رسمی به ولادیمیر پوتین عازم روسیه است و برای انجام این دیدار دو طرف پذیرفته‌اند که وی یک بار در فرودگاه تهران و یک بار در فرودگاه مقصد آزمایش کرونا بدهد.


مجتبی توانگر نماینده مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایسنا گفته است: “محمدباقر قالیباف پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته” به همین دلیل رئیس جمهور روسیه برای دریافت “پیام مهم” خامنه ای نماینده ویژه معرفی کرده است.


خبرنگار روزنامه اعتماد، چاپ تهران که به وزارت خارجه جمهوری اسلامی نزدیک است در توییتر خود نوشته است که از ابتدا هم پوتین برای ملاقات با محمدباقر قالیباف موافقتی اعلام نکرده بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی پیام کتبی خامنه ای به ولادیمیر پوتین را که قرار است محمدباقر قالیباف آن را به روسیه ببرد “مهم” خوانده است


روزنامه همشهری در گزارش هفته پیش خبر داده بود افرادی که به ملاقات ولادیمیر پوتین می‌روند به دلیل “احتیاط‌های رئیس جمهوری روسیه در ارتباط با ویروس کرونا” باید پانزده روز در قرنطینه باشند اما قرار شده که محمدباقر قالیباف با انجام دو آزمایش کرونا یکی در فرودگاه تهران و یکی در فرودگاه مقصد در روسیه، این دیدار را انجام دهد.


از زمان شیوع ویروس کرونا، مقام های جمهوری اسلامی که به روسیه سفر کرده اند از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، با ولادیمیر پوتین ملاقات نداشته‌اند. ظریف در سفر تابستان سال جاری به روسیه با پوتین تلفنی صحبت کرد. به تازگی هم او دیدار دیگری از روسیه داشت اما در جریان آن ملاقات یا تماس اعلام شده ای با رئیس جمهور آن کشور نداشت.

مشخص نیست با اینکه پیام کتبی خامنه ای به پوتین از آذر ماه آماده بوده چرا این پیام در سفر اخیر ظریف به مسکو، به مقام های روسی منتقل نشده است.


رسانه‌های جمهوری اسلامی پیش از این گفته بودند که قالیباف قرار بود در آذر ماه به دعوت دومای روسیه به آن کشور سفر کند اما این سفر به دلیل قطعی نشدن دیدار او با ولادیمیر پوتین، یک روز پیش از انجام به تعویق افتاد.

در اوایل مهرماه امسال در پی دیدار سر زده محمدباقر قالیباف از بخش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در یکی از بیمارستان‌های تهران، حسن روحانی، رئیس جمهور، به دلیل پروتکل‌های بهداشتی جلسه سران قوا را لغو کرد.


مدت کوتاهی پس از لغو این نشست اعلام شد که قالیباف به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است.

دیدار احتمالی قالیباف از روسیه اولین سفر رسمی او به خارج از ایران از زمان رسیدن به ریاست مجلس شورای اسلامی است.


روابط ایران با جمهوری اسلامی در سال های اخیر نزدیک بوده و ضمن سفرهای پی درپی وزیر خارجه جمهوری اسلامی به آن کشور، روسای جمهور ایران و روسیه هم به طور مرتب با هم ملاقات داشته اند اما از زمان شیوع ویروس کرونا ملاقات های حضوری قطع شده و دو طرف در جریان نشست های بین المللی با هم دیدار ویدئویی داشته‌اند.