پوتین: قصر مال من نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ بعد از تظاهرات گسترده‌ای که در بسیاری از شهرهای روسیه با موفقیت برگزار شد، مخالفان ولادیمیر پوتین برای تظاهرات مجدد فراخوان داده‌اند. تقریباً هم‌زمان با این فراخوان، ولادیمیر پوتین ادعای آلکسئی ناوالنی مبنی بر تعلق داشتن یک کاخ مجلل به رئیس جمهوری را تکذیب کرد.


ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه تأیید کرد که اعتراض قاطعانۀ دولت به اطلاع جان سالیوان، سفیر آمریکا در مسکو رسیده است. مسکو می‌گوید که سفارت آمریکا و همچنین مؤسسات اینترنتی آمریکایی از “تظاهرات غیرقانونی” روسیه حمایت می‌کنند.


روز شنبۀ گذشته (۲۳ ژانویه)، ده‌ها هزار روس در چندین شهر به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات شش روز بعد از بازداشت آلکسئی ناوالنی برگزار شد.


وی بلافاصله بعد از بازگشت به کشورش تحت بازداشت قرار گرفت. اما اتحادیۀ اروپا خواستار آزادی ناوالنی شده است.

قرار است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه بزودی به مسکو برود و در این باره گفتگو کند. وزرای خارجۀ اروپایی در بارۀ تحریم روسیه نیز حرف‌هایی زده‌اند اما اجرای این نوع مجازات‌ها زودهنگام به نظر می‌رسد.


بعد از موفقیت تظاهرات ضدرژیم، اینک مخالفان پوتین و پیروان ناوالنی تلاش می‌کنند تا جنب و جوش اجتماعی را زنده نگاه دارند.


طرفداران ناوالنی از مردم خواسته‌اند که بار دیگر روز یکشنبۀ آینده به خیابان‌ها بیایند. لئونید ولکوف، یکی از همکاران نزدیک ناوالنی در توئیتر نوشته است: “یکشنبه ۳۱ ژانویه. رأس ساعت دوازده، در همه شهرهای روسیه. به خاطر آزادی ناوالنی. برای آزادی و عدالت”…


تاریخ تظاهرات آینده به دلیل نزدیکی با موعد محاکمۀ ناوالنی انتخاب شده است. روز ۲ فوریه، دادگاه تعیین خواهد کرد که حکم تعلیقی سه سال و نیم زندان ناوالنی باید قطعی بشود یا خیر.
همچنین ولادیمیر پوتین تصاحب یک کاخ مجلل را تکذیب کرد.


قبلاً ناوالنی ویدئویی را در “یوتیوب” منتشر کرده بود که بیش از ٨۶ میلیون بار دیده شد. در این ویدئو کاخ و تجهیزات مفصلی در کنار دریای سیاه نشان داده می‌شود که به ادعای ناوالنی متعلق به پوتین، و نتیجۀ “پول فساد” است.


اما پوتین در چارچوب گفت و شنودی با دانشجویان روسی گفت: “من به دلیل کمبود وقت این ویدئو را ندیده‌ام. اما هیچیک از آن چیزهایی که به عنوان اموال من نشان داده شده، به من یا نزدیکانم تعلق ندارد”.


پوتین همچنین تظاهرات مخالفان خود را محکوم کرد و گفت که همۀ نظرات باید در چارچوب قانون صورت گیرد.


او برگزارکنندگان تظاهرات اخیر را متهم به سوءاستفاده از نوجوان‌ها کرد و گفت: “تروریست‌ها هم وقتی پشت زنان و کودکان پنهان می‌شوند، همین کار را می‌کنند”.

برخی مقامات رسمی حتی به طور غیرمستقیم ناوالنی را به سوءاستفادۀ جنسی از افراد نابالغ متهم کرده‌اند. این اتهامات ظاهراً به دلیل شمار بسیار زیاد طرفداران نوجوان ناوالنی مطرح شده که در شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی دارند.