پوران درخشنده: سالمندان بی‌گناه هستند، محدودیت‌ها را رعایت کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام کارگردان سینمای کشورمان، محدودیت‌های اعمال شده از سوی ستاد ملی کرونا را یک امر واجب برای شرایط کنونی کشور دانست و تاکید کرد با این‌کار، جان سالمندان و اعضای خانواده را که بی‌گناه وارد پروسه بیماری می‌شوند، حفظ خواهیم کرد.

محدودیت‌های دو هفته‌ای برای مقابله با کرونا، مورد استقبال بسیاری از مردم از جمله هنرمندان قرار گرفته است.  

در همین زمینه، پوران درخشنده، کارگردان سرشناس کشورمان که بیشتر در حوزه اجتماعی فیلم می‌سازد، گفت: «رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ارتباط با کرونا را باید از دو سو نگاه کرد؛ در وهله اول خودمان را ایمن نگه می‌داریم و از سوی دیگر کمک می‌کنیم به اطرافیان‌مان که  که مبتلا نشوند. وقتی خانواده و یا افراد سالمند را نگاه می‌کنیم، خیلی بی‌گناه وارد پروسه بیماری کرونا می‌شوند که هیچ‌کاری نمی‌شود برای آن‌ها کرد؛ به دلیل این‌که برخی از آن‌ها دارای بیماری‌های زمینه‌ای هم هستند.»

وی افزود: «در حال حاضر، ستاد ملی کرونا، محدودیت‌هایی را برای دو هفته در کشور تبیین کرده که تا زمانی که کرونا در کشورمان تاخت و تاز می‌کند، باید این محدودیت‌ها هم با جدیت تمام دنبال شود.»

این کارگردان ادامه داد: «حتی بلند مدت بودن این طرح و اجرای آن تا پایان شیوع کرونا در کشور و با لحاظ بررسی وضعیت شهرها از سوی وزارت بهداشت و اعمال محدودیت‌ها در هر شهر بر این اساس و اهمیت اجرای این طرح برای کنترل میزان مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا در کشور یک امر ضروری است.»

درخشنده با اشاره به این‌که لزوم تغییر رفتار و به‌کارگیری سبک زندگی کرونایی در جامعه و همچنین مدیریت انتظارات در زمینه تولید دارو، واکسن کرونا مورد تاکید باید قرار بگیرد، اظهار داشت: «ما یک زندگی اجتماعی داریم و نمی‌توانیم در جامعه به صورت تک بعدی حضور داشته باشیم، پس باید به آن‌چه که زندگی اجتماعی حکم می‌کند، احترام بگذاریم. در حال حاضر، رعایت تک تک مواردی که از سوی متخصصین حوزه تاکید می‌شود، امری ضروری و حیاتی است.»

این هنرمند با بیان این‌که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کاهش سفر و کاهش تجمعات خانوادگی با میزان مرگ و میر ناشی از کرونا ار تباط مستقیم دارد، عنوان کرد: «در حال حاضر محدودیت‌هایی از سوی ستاد ملی کرونا اعمال شده است که برای شرایط کنونی کشورضروری  است. اقدامات صورت گرفته در مواجهه با کرونا از جمله اجرای این طرح به عنوان طرح ملی و تنها راه‌حل ممکن در جهت کاهش تلفات ناشی از کرونا با توجه به وجود موج فضای تجمعات و عادی شدن در مواجهه با کرونا توسط مردم است. این محدودیت‌ها در صورت لزوم باید تمدید و با جدیت بیشتری دنبال شود.»  

وی تاکید کرد: «البته نباید زدن ماسک را هم تنها راه مبارزه با کرونا بدانیم بلکه تمامی مواردی که تاکید می‌شود باید رعایت شود و در جامعه، یک نگاه اجتماعی و ملی داشته باشیم تا هر چه زودتر میزان شیوع کمتر شود.»

درخشنده در پایان گفت: «هنر، امری حیاتی برای جامعه است. از زمان شیوع کرونا، هنرمندان و فعالان عرضه هنر در تمامی زمینه‌ها با مشکلات جدی رو به‌رو شده‌اند و نیاز است که  روح تازه‌ای بر جان جامعه دمیده شود و این موضوع ممکن نمی‌شود مگر با هنر.  پس برای بازگشت هنر به جامعه و زندگی عادی به محدودیت‌های اعمال شده احترام بگذاریم.»