پولیتیکو: احتمال گنجاندن مرجعی در توافق هسته‌ای برای مذاکرات غیرهسته‌ای بعدی وجود دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_وب‌سایت خبری پولیتیکو اعلام کرد مذاکره‌کنندگان در مذاکرات وین در حال بحث درباره گنجاندن احتمالی یک مرجع در توافق هسته‌ای برای مذاکرات احتمالی بعدی درباره برنامه موشکی ایران و حمایت این کشور از گروه‌های شبه‌نظامی منطقه‌اند.

به گزارش پولیتیکو، در حالی که آمریکا و شرکای اروپایی‌اش برای گنجاندن چنین مرجعی در تلاشند، هنوز مشخص نیست ایران آن را بپذیرد.

جمهوری اسلامی پیشتر بارها ه گونه مذاکره درباره برنامه موشکی خود و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه که آن‌ها را «محور مقاومت» می‌خواند، رد کرده است.

همچنین به نوشته پولیتیکو، از سوی مقابل ایران در مذاکرات وین می‌خواهد که آمریکا تضمین دهد که این کشور یا هر کشور دیگری هرگز از برجام خارج نخواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا، با خروج از برجام، تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرد.

به نوشته پولیتیکو، عملی شدن خواسته آمریکا برای گنجاندن مرجعی برای مذاکرات غیرهسته‌ای و همچنین خواسته ایران برای تضمین در مورد خارج نشدن کشورها از برجام، دشوار است، زیرا هیچ کدام از این دو جزو توافق سال ۲۰۱۵ نیستند.

این وب‌سایت خبری اضافه کرد خواسته ایران برای لغو همه تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام از دیگر موارد مورد اختلاف در این مذاکرات است.

بر اساس این گزارش، همچنین ایران و آمریکا درباره سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای که جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر برای غنی‌سازی اورانیوم فراتر از حد مجاز برجام استفاده کرده، اختلاف نظر دارند.

در حالی که ایران ترجیح می‌دهد این سانتریفیوژها را نابود نکند، قدرت‌های اروپایی و آمریکا می‌گویند که کنار گذاشتن آن‌ها کافی نیست.

همچنین موضوع دسترسی بازرسان به تاسیسات اتمی ایران نیز از موضوعات پیچیده مذاکرات وین است.