پول‌پاشی‌های شهرداری مشهد همچنان ادامه دارد / شوق جاه‌طلبی آقای شهردار و خرج‌های سنگین روی دست شهرداری گذاشتن

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، چرایی پرداخت هزینه سفر نمایندگان شهرستان‌های فریمان و ایلام و کوهدشت و تهران و… به مشهد برای افتتاح پروژه‌های این کلانشهر و بازدید از مناطق حاشیه‌ای از سوی شهرداری مشهد، آن‌ هم در شرایطی که مشهد یکی از بانفوذترین شهرستان‌های ایران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به شمار می‌رود، پرسشی است، بی‌پاسخ رسمی!

پیگیری‌ها و اطلاعاتی که در اختیار خبرنگار روزنامه «اعتماد» قرار گرفته، از سفری چند ده نفره تحت ‌عنوان فراکسیون محرومیت‌زدایی به مشهد مقدس حکایت دارد.
ماجرا از آن قرار است که چندی پیش خبر سفر ۱۵ نفر از اعضای فراکسیون محرومیت‌زدایی و جهادی مجلس یازدهم به مشهد منتشر شد، اما کسی از عِده و عُده حاضران در این سفر صحبتی نکرد

هرکدام از نمایندگان حاضر در این سفر، حداقل یک همراه با خود داشتند. به عنوان نمونه خضریان و توانگر نمایندگان تهران هرکدام ۳ همراه در این سفر داشتند که از قضا ۲ نفر از همراهان‌شان نام خانوادگی مشابه با این نمایندگان دارند. کمترین همراه حاضر در این سفر به سارا فلاحی، نماینده ایلام اختصاص دارد که یک همراه با خود به مشهد برده و بیشترین همراه نیز به محمدرضا مبلغی، نماینده کوهدشت که ۶ همراه برایش ثبت شده است. پس از فلاحی، فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین با ۵ همراه و مصطفی طاهری با ۴ همراه در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. جالب آنکه برای قاضی‌زاده‌هاشمی و سیدمحمد پاک‌مهر، نمایندگان فریمان و بجنورد در این سفر همراهی به ثبت نرسیده که احتمالا ناشی از نزدیکی حوزه انتخابیه آنان به شهر مشهد است.

سفر نمایندگان مجلس به شهرستان‌های مختلف بر اساس روال موجود در پارلمان ماموریت حساب شده و مبلغی را هم به فیش حقوقی نمایندگان می‌افزاید. اما این‌بار نمایندگان میهمان شهرداری مشهد بوده‌اند و علاوه بر هزینه ایاب و ذهاب، هزینه اسکان و خورد و خوراک‌شان نیز از محل بودجه شهرداری مشهد تامین شده است. شهرداری که حداقل در ظاهر به اصلاح‌طلبان نزدیک است ولی از قرار معلوم، این روزها چندان بی‌میل به اصولگرایان نیست.

چرایی پرداخت هزینه سفر نمایندگان شهرستان‌های فریمان و ایلام و کوهدشت و تهران و… به مشهد برای افتتاح پروژه‌های این کلانشهر و بازدید از مناطق حاشیه‌ای از سوی شهرداری مشهد، آن‌ هم در شرایطی که مشهد یکی از بانفوذترین شهرستان‌های ایران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به شمار می‌رود، پرسشی است، بی‌پاسخ رسمی! ولی شاید دلایل آن، به دولت بعدی و نیم‌نگاه دستگاه مدیریت شهری این کلانشهر به آینده بی‌ارتباط نباشد. محمدباقر قالیباف، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، علی نیکزاد و البته علیرضا زاکانی از جمله نمایندگان مجلس یازدهم به شمار می‌روند که احتمال حضورشان، کم و بیش در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح شده و هم از این‌رو چندان دور از ذهن نیست شهردار یا برخی اعضای شورای شهر مشهد برای نزدیکی به رییس‌جمهوری بعدی هم که شده از طریق فراکسیون محرومیت‌زدایی مجلس یازدهم اقدام کرده و بکوشند در معادلات «بهارستان»، جدای از حلقه خراسانی‌ها، نمایندگان سایر حوزه‌های انتخابیه را نیز با خود همراه کنند

برنامه‌های انتخاباتی شهردار مشهد، اگرچه موضوع تمام و کمال قابل تاییدی نیست ولی شنیده‌های خبرنگار روزنامه «اعتماد» از نارضایتی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب این شهر از نحوه مواجهه او و اعضای شورای شهر با پدیده‌های اجتماعی و سیاسی حکایت دارد. در این میان و تا انتخابات ۱۴۰۰ و تعیین تکلیف کاندیداها و آغاز تغییراتی محسوس و نامحسوس اما آنچه محل ابهام است، تن دادن تعدادی از مجلس‌یازدهمی‌ها به سفرهای اینچنینی است؛ سفرهایی که به‌زعم برخی ناظران برگزاری یا عدم برگزاری‌شان دردی از مردم دوا نمی‌کند.