پول بدهید، رد شوید!/ اخذ عوارض عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز چقدر قابلیت اجرا دارد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ طرح اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری در تنگه هرمز اخیرا از سوی تعدادی از مجلسی‌ها امضا و اعلام وصول شده و قرار است برای کمیسیون مربوطه ارسال شود.

هرچند جدال لفظی و درگیری ایران و آمریکا در روزهای گذشته کاهش یافته اما حواشی تنش این دو کشور در تنگه هرمز هنوز ادامه دارد. برخی نمایندگان مجلس از آماده کردن طرحی سخن گفتند که بر پایه آن اقدام متقابل در برابر آمریکا انجام خواهد شد؛ امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیأت‌رییسه مجلس اعلام کرده بخش اعظم طرح اقدام متقابل در برابر آمریکا برای تامین امنیت آبراهه‌های خلیج فارس از جمله تنگه هرمز است که بر این اساس از کشتی‌های عبوری منطقه هزینه دریافت خواهد شد.

طرح دریافت عوارض از نفتکش‌ها یکبار در مجلس نهم مطرح شده بود و البته رای نیاورد. موافقان طرح دریافت عوارض از نفتکش‌ها در تنگه هرمز معتقدند جریان آب در تنگه هرمز به‌گونه‌ای است که کلیه کشتی‌ها ناگزیرند از ضلع شمالی تنگه وارد شده و از ضلع جنوبی آن خارج شوندغ ضمن آنکه کریدور رفت‌ و برگشت کشتی‌ها در میان جزایر ایرانی (تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی و سیری) قرار دارد، به همین دلیل در حال حاضر عمده کشتی‌های در حال تردد از خلیج‌فارس از آب‌های سرزمینی ایران عبور می‌کنند به همین دلیل ایران می‌تواند حق عبور دریافت کند.

منتقدان طرح اما گفته‌اند معمولا در کشورهای دیگر رسم اینگونه است که برای عبور از کانال‌های ساخت بشر هزینه دریافت می‌کنند اما در هیچ کجای جهان رسم بر این نیست که یک کشتی برای عبور از یک فضای طبیعی بخواهد پولی پرداخت کند.

طرح دریافت عوارض نکات از کشتی‌های خارجی نکات مبهم زیادی دارد؛ نخست اینکه کدام کشورها قرار است پول پرداخت کنند و چه کشورهایی از پرداخت عوارض معافند. نکته مهم دیگر اینکه در صورت پرداخت عوارض، پول چگونه قرار است به ایران منتقل شود؟ طراحان همچنین به این سوال پاسخ نداده‌اند که این طرح در شرایط کنونی چه استفاده‌ای برای ایران دارد.

قاضی زاده هاشمی البته گفته طرح در حال بررسی و برآورد اولیه است که در این برآوردها مشکلی وجود ندارد، به‌جز اینکه مستلزم عمل متقابل شود؛ یعنی ممکن است اگر کشتی‌های ما هم از آب‌های سرزمینی برخی کشورها و نه آب‌های بین‌المللی عبور کنند، مشمول این عوارض شوند.

اینکه طرح دریافت هزینه حق العبور از کشتی‌ها در خلیج فارس چقدر قابل اجراست؛ این پول قرار است چگونه به حساب ایران واریز شود و مبنای انتخاب کشورها برای پرداخت پول چه چیزی است؛ سوالاتی است که هادی حق شناس درباره آن توضیح داده است.

حق شناس رویداد۲۴ می‌گوید: عبور از برخی از کانال‌های مهم دنیا نظیر کانال پاناما، سوئز و کانال ولگا دارای عوارض هستند، زیرا ساخت این کانال‌ها به دست بشر صورت گرفته و هزینه زیادی بابت آن شده است اما در مورد ایران اینگونه نیست زیرا اولا کل مالکیت تنگه هرمز متعلق به ایران نیست و بخشی از آن در امارات است و ثانیا تنگه هرمز طبیعی است و به عنوان یک آبراه طبیعی از آن نام برده می‌شود هر چند بخش عمده‌ای از آن در ایران قرار دارد.

حق شناس می‌گوید: اخذ عوارض از این آبراه قابل تامل است و باید مورد بررسی جدی قرار گیرد اما در صورت تایید چنین طرحی، طبیعتا سازمان بنادر و دریانوردی باید متولی این امر باشد چراکه در این زمینه تجربه دارد زیرا در حال حاضر سازمان دریانوردی از کشتی‌هایی که از آب‌های ایران عبور می‌کنند و با هدف تخلیه بار به این سمت می‌آیند عوارض دریافت می‌شود.

1 دیدگاه برای «پول بدهید، رد شوید!/ اخذ عوارض عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز چقدر قابلیت اجرا دارد؟»

 • تیر ۲۰, ۱۳۹۸ در t ۳:۰۰ ق٫ظ
  Permalink

  Kurdish organization are double agents and have a hidden contract with Mullahs while show friendly face to America
  وقتی من می گویم مارکسیسم روسی ریشه رادیکالسیم خود زن ، ویرانگر ، انارشیست ، تجزیه طلب و ماجرا جو است که برای تند روی کودکانه ان پایانی متصور نیست ، حتی به خودشان هم رحم نمی کنند ، تا چه رسد به لیبرال ها ، دموکراسی ، توسعه اقتصادی مبتنی بر تولید ، سرمایه گذاری و بهره وری مستقل از دولت و صد البته خرد ورزی و درس گرفتن از تجربه دیگران و تجربه های تاریخی و بررسی داده های مبتنی بر علم اقتصاد.
  این یک مقاله در وب سایت مارکسیست سیاه کلیست روسی ، نیکفر است . او به سیریزا ( که ۴ سال سر ما را خوردند از بس گفتند باید از او یاد بگیریم و د ربرابر نئولیبرالسیم بایستیم ، باج خواهی از آلمان و اروپا و … بکنیم ) حمله میبرد . به حزب مارکسیست لنینیست استالینست یونان که باخت و سرنگون شد حمله میبرد ، مثل دیلما در برزیل و بقیه چپ ها در امریکای جنوبی و اروپا وا سیا . اتهام او سازشکاری ، تبعیت از بازار و اقتصاد ریاضتی ، یعنی همان حمله های سادیستی نابخردانه به نفت و گاز شمال هم ملی مصدق ، مونتاژ شاه ، تعامل با امریکا و غرب بازرگان ، … اینها مثل ملاها ، یا بهتر بگوییم ملاها مثل اینها ، با خرد و علم اقتصاد و توسعه پایدار و تابعیت از قوانین برسمیت شناخته شده بین المللی ، سرمایه گذاری کار امد ضدیت دارند. حتی اگر داخل خودشان کسی لحظه ای به این خردورزی ها روی خوش نشان دهد ، او را مثل دشمن درب و داغون و متهم و نابود میکنند .
  پس با اینها شما هرگز یک حکومت متعادل نرمال ( مثل بیش از ۱۶۰ کشور جهان ) نمی توانید برپا کنید ، اینها می ایند و حمله میکنند و از ارباب شان روسیه کمک میگیرند . همه را جاسوس امریکا و غرب می نامند و بساط اغتشاش و ترور و ژندارم کشی و حمله به سفارت و … بر پا میکنند . کره جنوبی ، اندونزی ، ژاپن ، کانادا که هیچ ، اینها سوئد و چین و نروژ را هم قبول ندارند . چرا رفته اند داخل ققنوس ؟ ببینید چرا رفتند داخل رفسنجانی و خمینی و خامنه ای ! چرا رفتند داخل حزب رستاخیز ( ببخشید ، چه گونه رستاخیز را پوست موز کردند زیر پای شاهنشاه اریامهر ) چرا سندیکا و کارگر هوادار رژیم می سازند و میفرستند وسط تظاهرات کارگری مردم ؟ چون می خواهند انرا منحرف کنند . چرا ۱۴ معصوم برانداز تولید میکنند ؟ چون مردم به براندازی رسیده اند اینها می خواهند مثل اصلاح طلبی اول رهبر ان بشوند بعد انرا بکشند به بن بست ۹ دیماه رژیم . چرا از مذکرات اتمی با اوباما استقبلا کردند ، چون می خواستند وارد ان شده و بعد انرا تا به کمک لاوروف و ریابکوف فلج کنند تا ناتمام بماند با موشک پرانی و تروریسم در خاور میانه ، بعد هم بگویند تقصیر امریکا بود انرا بهم زد . چرا ترامپ ترامپ کردند ؟ می خواستند خودشان را داخل براندازان کنند ، براندازان واقعی را از صحنه طرد و بعد از داخل رژیم و اربابشان به رژیم فشار بیاورند که به هزینه مردم بایستد ، بعد هم که ترامپ نتوانست رژیم را سرنگون کند ، باز برگردند بگویند امریکا با اینها است ! دیدید ملاها را سرنگون نکرد . اما هرگز درمورد ونزوئلا چنین نمی گویند .
  چرا با مجاهدین خلق که شباهت های ایدیولوژیک و چپ گرایانه و سانترال دموکرات به اینها دارد اینهمه کینه توزی میکنند ؟ برای اینکه مجاهدین برانداز واقعی هستند . لو رفتن سعادتی در سفارت روسیه در تهران ، یکی از اسرار مارکسیستی روسی در ایران است که هرگز مثل قتل طالقانی مدافع او و بمبی که نبوی زیر بهشتی و باهنر گذاشت ، به ان پرداخته نشد . در واقع روس ها که خوئینیها و رفسنجانی و کیانوری را برای ادامه نقشه روسی کردن ملاها کافی میدانستند ، جریان سعادتی را لو دادند . طالقانی را شب قبل از تصویب ولایت ملاتاریا فقیه روسی بعثی در خبرگان ، سفیر روسیه ، رفت خانه اش و او را به سبک ترورهای روسیه در انگلیس و اوکراین و … کشت . بازرگان بسیار کوشید مجاهدین را جذب مجلس و از تندروی سازمانی چریکی باز دارد . اما خمینی به صلاحدید رفسنجانی که از کیانوری دستور می گرفت ، انها را هر چه بیشتر سرکوب و به دشمنی کور راند . سازمانهای تروریستی کرد اما به سرنوشت مجاهدین دچار نشدند که هیچ بعد از اخراج لیبرال ها ، ملیون ، و مجاهدین رفتند به سوی اتحاد با رژیم پشت پرده ، روزی نبود که اینها با مزدوران ملاها در کشورهای اروپایی مجلس مراوده و همسو بازی و عدم حمایت از حرکت های مردمی ، برگزار نکنند. اینکه گاهی می شنوید عده ای از حکومتیان در جایی به انها چند تا تیر می اندازند ، هم ، دعوای مافیایی ها با هم است . یکی از راه کارهای رژیم برای دور زدن تحریم ها و اقدامات خرابکارانه در منطقه همین سر پل سازمان های کردی است . حتی امروز که اینها خودشان را متحد ترامپ معرفی کرده اند ، باز با ملاها مثل قطر و ترکیه ابگوشت در منطقه بار می گذارند . مردم ایران ، چپ ذاتا روسی است ، چپ ایرانی سرسپرده ترین چپ جهان است . در واقع چیزی به نام چپ ایرانی وجود ندارد . چپ عنتر ناسیونال روسی بهترین شناسنامه کسانی است که خودشان را چپ معرفی میکنند . نان و کار وآزادی هم در جهان فقط در کشورهایی که نئولیبرال و متحد امریکا هستند شانس تحقق پیدا کرده است . حتی یک کشور چپ که اینها را داشته باشد در خیمه روسیه پیدا نمی کنید .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.