پومپئو در گفت‌وگوی ویدئویی با طالبان در مورد حمله به نیروهای آمریکایی هشدار داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر خارجه آمریکا در جریان یک کنفرانس ویدئویی با شبه‌نظامیان طالبان، در مورد حمله به نیروهای ایالات متحده در افغانستان هشدار داده است.

در بیانیه‌‌ای که وزارت خارجه آمریکا در این مورد منتشر کرده، آمده است مایک پومپئو و ملا عبدالغنی برادر، از سران طالبان مستقر در دفتر این گروه در قطر روز نهم تیر ماه گفت‌وگو کرده‌اند.

گفت‌وگوی دو طرف متمرکز بر اجرای توافق‌نامه زمستان گذشته بین شبه‌نظامیان اسلام‌گرا و ایالات متحده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید «وزیر خارجه به‌روشنی بیان کرد که انتظار می‌رود طالبان به تعهدات خود از جمله در حمله نکردن به آمریکایی‌ها (در افغانستان) پایبند بمانند».

پیش از این بیانیه، گروه طالبان به‌نقل از ملا عبدالغنی گفته بود آن‌ها به روند صلح در افغانستان پایبند هستند و همان‌طور که تعهد کرده‌اند به نیروهای آمریکایی حمله نخواهند کرد.

این کنفرانس ویدئویی اندکی پس از انتشار گزارش‌ها در مورد پیشنهاد «پاداش» از سوی نیروهای امنیتی ارتش روسیه به طالبان و دیگران برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان انجام شده‌است.

اخیرا رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند نیروهای اطلاعاتی آمریکا به این برآورد رسیده‌اند که نهاد اطلاعاتی ارتش روسیه برای کشتن نیروهای آمریکایی و ائتلاف به شبه‌نظامیان افغان پیشنهاد پاداش داده، و شبه‌نظامیان بخشی از پاداش را دریافت کرده‌اند.

این گزارش‌ها در عین حال اظهار کرده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه مارس از این برآورد اطلاعاتی مطلع شده بود.

کاخ سفید آمریکا و خود آقای ترامپ این موضوع را رد کرده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید آمریکا هفتم تیر ماه در بیانیه‌ای گفته نه دونالد ترامپ و نه معاون او، مایک پنس، چیزی در مورد برآورد ادعا شده در گزارش‌ها نشنیده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، نیز گفته گروهش «مرهون احسان هیچ ارگان استخباراتی و کشور خارجی نیست و نه هم امارت اسلامی در تشخیص اهداف خود به کسی نیاز دارد».

اعضای کنگره آمریکا از کاخ سفید خواسته‌اند در مورد گزارش‌ها، اطلاعات بیشتری ارائه دهد.

همزمان توافق‌ها بین طالبان و آمریکا نیز با چالش‌هایی روبه‌رو شده‌است؛ به ویژه به خاطر افزایش دوباره حملات طالبان.

شورای امنیت ملی افغانستان روز سه‌شنبه گفته بود از ماه فوریه به این سو طالبان به‌طور متوسط ۴۴ حمله در روز انجام داده‌اند.