پژمان جمشیدی و نوید محمدزاده؛ ستاره فیلم‌های پرفروش داخل و خارج کشور

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_هفته‌ای که گذشت، سینمای ایران سیاه‌پوش هنرمندنی شد که در راه مهارت و علاقه زندگی‌اش از میان ما رفت. هنرمندی که با بسیاری از کارگردانان سینمای ایران همکاری کرد و سرانجام هم هنگام بدلکاری در لبنان سکانس پایانی را تجربه کرد. ارشا اقدسی سرانجام شامگاه چهارشنبه ۱۳ مرداد در ۳۹ سالگی دارفانی را وداع گفت.

این اتفاق، هفته سیاهی را برای سینمای ایران رقم زد. در این هفته فروش گیشه‌ هم چندان خیلی رضایت بخش نبود، درست است که استقبال از فیلم‌های سینمایی نسبت به قبل بیش‌تر شده است، اما این هفته میزان فروش فیلم‌ها چندان قابل قبول نبود.

کاهش فروش ۵۰۰ میلیون تومانی برای«دینامیت»

فروش فیلم سینمایی «دینامیت» از مرز هفت میلیارد تومان گذشت، خبری که در هفت روز گذشته دست به دست شد و سینماداران را کمی امیدوار کرد. با گذشت یک ماه از اکران فیلم سینمایی «دینامیت»، این فیلم همچنان صدر نشین گیشه است و در هفته گذشته توانست با فروش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی ۵۹ هزار مخاطب را به سینما بیاورد. هرچند که به نظر می‌رسد این فیلم توانسته فروش موفقیت‌آمیزی را درگیشه ثبت کند، اما ابراهیم عامریان، تهیه کننده این فیلم معتقد است که این فیلم باید هفته‌ای پنج میلیارد تومان می‌فروخت و این رقم را چندان مناسب برای «دینامیت» نمی‌داند اما از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا حالا این فیلم کمدی با بازی نازنین بیاتی، پژمان جمشیدی، احمدمهرانفر، زیبا کرمعلی و محسن کیایی توانسته رقم هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را برای خودش ثبت کند.

«خورشید» همچنان دوم است

حدود دو هفته پیش بود که «خورشید» مجید مجیدی هم وارد رقابت در عرصه اکران آنلاین شد. این فیلم که از بدو ورود قاچاق شد، در هفته اخیر، هزار و ۵۰۰ مخاطب را با ۳۷ میلیون تومان به سینما کشاند. فیلمی که تا قبل از آمدن «دینامیت» صدرنشین جدول بود اما حالا با فروش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی جایگاه دوم فروش را از آن خود کرده است.

«مدیترانه» نیامده رکورد زد

فیلم سینمایی«مدیترانه» با کارگردانی هادی حاجتمند این روزها با فروش ۲۸ میلیون تومانی جایگاه سوم جدول فروش را به خود اختصاص داده است. فیلمی با بازی پوریا پورسرخ و مهرآوه شریفی‌نیا که بیش از ده روز است اکران خود را آغاز کرده‌، و در همین مدت با دو هزار و ۷۰۰ مخاطب رقمی معادل ۵۲ میلیون تومان را برای گیشه خود ثبت کرده است.

سام قریبیان موفق‌تر از پژمان جمشیدی و مصطفی زمانی

در حال حاضر فیلم سینمایی« سیاه‌باز» با کارگردانی حمید همتی، در رقابت تنگاتنگی با فیلم «هفته‌ای یکبار آدم باش» اثر شهرام شاه‌حسینی دارد. در هفته اخیر، «سیاه‌باز» ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و «هفته‌ای یکبار آدم باش» ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته‌اند. اولی یک فیلم در ژانر اجتماعی و دومی یک فیلم طنز است. سام قریبیان، آتیلا پسیانی، افسانه بایگان، شاهد احمدلو و المیرا دهقانی از بازیگران اصلی «سیاه‌باز» هستند.

در جایگاه بعدی هم فیلم «قصه عشق پدرم» با کارگردانی محمدرضا ورزی قرار دارد. این فیلم ۱۰ روز است که اکران شده و تا کنون ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در گیشه به نام خود ثبت کرده است مرحوم چنگیز جلیلوند، مهرآوه شریفی‌نیا و مصطفی زمانی از بازیگران این فیلم ملودرام هستند.

«خون شد» با کارگردانی مسعود کیمیایی هم، از زمان اکران در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حواشی زیادی به همراه داشت اما انتظار می‌رفت نام سعید آقاخانی و هنر فیلمسازی کیمیایی به کمک جواد نوروزبیگی، تهیه کننده کار بیاید تا فروش خوبی را برای این فیلم به ثبت برساند. هرچند که نوروزبیگی معتقد است که با توجه به اوضاع سینما این میزان از فروش برای فیلمش به منزله شکست نیست و همین میزان از فروش ۱۹۳ میلیون تومان برای یک فیلم هم بخاطر نام مسعود کیمیایی است. ان فیلم حدود یک هفته است که آنلاین اکران می‌شود و در این هفته هم حدود ۱۱ میلیون تومان از سهم فروش سینماها را به خود اختصاص داده است.

اکران خارج از کشور، موفق‌تر از اکران داخلی

در این میان اکران فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» با کارگردانی سعید روستایی در فرانسه آغاز شده است. این فیلم در ۱۲۸ سالن سینمایی فرانسه روی پرده رفت و تا ابتدای ماه اوت (۱۰ مرداد) و در ۹روز، ۲۴۳ هزار و ۸۷۴ دلار (در حدود شش میلیارد تومان) فروش داشته است. این فیلم در هفته منتهی به یکم اوت (۱۰مرداد) در جایگاه بیستم جدول فروش سینمای فرانسه قرار گرفت.

این اتفاق در حالی رخ داده است که در اوضاع کرونایی فروش هشت میلیارد تومانی «دینامیت» را برای سینمای ایران خوب می‌دانیم.

اگر شرایط فروش فیلم در خارج از ایران مناسب باشد، بهتر است که صاحبان اثر، هم برای معرفی و شناساندن هنرشان و هم برای جبران ضررهای مالی ناشی از کرونا در سینمای ایران، اکران فیلم در خارج از کشور را هم آغاز کنند.