پیامدهای حمله به نفتکش اسرائیلی: تل‌آویو برای تشکیل یک اجماع بین‌المللی علیه ایران تلاش می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسه روز بعد از حمله به یک کشتی نفتکش در دریای عمان، بالاخره مقامات دولت جمهوری اسلامی اتهامات اسرائیل را رد کردند.

اما اسرائیلی‌ها تأکید می‌کنند که حمله توسط ایران انجام شده و خواهان یک پاسخ بین‌المللی به “تروریسم ایرانی” هستند. فعلاً آمریکا پذیرفته است که همراه با چند کشور دیگر در تحقیقات پیرامون واقعه شرکت کند.

روز یکشنبه ۱٠ مرداد، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، اتهامات اسرائیل را مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به نفتکش اسرائیلی را بی‌أساس و بچگانه دانست و گفت: “موجودیت نامشروع رژیم اشغالگر قدس (اسرائیل) باید از اتهام‌زنی‌های واهی علیه ایران دست بردارد. این رژیم بار اولش نیست که از این اتهامات مطرح می‌کند”. به گفته خطیب‌زاده اسرائیل دام پهن می‌کند اما “ما نباید در این دام بیفتیم”.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که رژیم اسرائیل “هر کجا پا گذاشته با خودش ناامنی، خشونت و ترور و جنگ برده”… دو روز قبل وزیر خارجه اسرائیل گفته بود که ایران با “صدور تروریسم، ویرانی و بی‌ثباتی، همه را تهدید می‌کند”.

نفتکش “ام/تی مرسر استریت” که در اختیار یک شرکت اسرائیلی است، روز پنجشنبه گذشته هدف حمله قرار گرفت. به احتمال زیاد، حمله از طریق پهپاد انجام گرفته است. دو خدمه کشتی در این واقعه کشته شدند.

به دنبال آن، یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل با همتایان انگلیسی و آمریکایی خود رایزنی کرد و خواستار یک پاسخ بین‌المللی به “اعمال غیرقانونی و تروریسم ایرانی” شد.

روز گذشته، واشنگتن حضور خود را در جریان تحقیقات در مورد حمله به نفتکش “مرسر استریت” تأیید کرد. سپس ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بریتانیا و رومانی و احیاناً چند کشور دیگر نیز پذیرفته‌اند که همراه با اسرائیل و آمریکا در تحقیقات مربوط به حمله شرکت کنند. دو خدمه‌ای که در حمله به نفتکش کشته شدند بریتانیایی و رومانیایی بودند. کشورهای شرکت‌کننده در روند تحقیقات پذیرفته‌اند که در مراحل احتمالی بعدی این پرونده نیز حاضر باشند.

با اینکه جمهوری اسلامی هرگونه مداخله در حمله به نفتکش را تکذیب کرده، اما اسرائیل با قاطعیت ایران را مقصر می‌داند. رسانه‌های این کشور نوشته‌اند که دولت اسرائیل سناریوهای مختلف تلافی‌جویانه‌ای را در دست بررسی دارد. نخست وزیر نفتالی بنت نیز از جامعه بین‌المللی خواسته که به جمهوری اسلامی “بفهماند که اشتباه بزرگی مرتکب شده است”.

اما به گفته سعید خطیب‌زاده “لابی‌های ضد ایرانی از هر اتهامی استفاده می‌کنند و قبلا نیز از این دست اقدامات انجام داده‌اند”.