پیامی روشن به چین؛ جنگنده‌های پیشرفته آمریکا عازم اقیانوس آرام شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام نیروی هوایی ایالات متحده ده‌ها جنگنده رادارگریز اف-۲۲ را تا پیش از پایان ماه جاری میلادی به منطقه غرب اقیانوس آرام اعزام می‌کند.

به گزارش سی‌ان‌ان، این استقرار نیروی غیرعادی جت‌های جنگنده مدرن در این ابعاد پیامی نیرومند برای چین، رقیب و حریف اصلی آمریکا در منطقه است.

نیروی هوایی آمریکا این هفته اعلام کرد که حدود ۲۵ فروند جنگنده اف-۲۲ رپتور از پایگاهی در آلاسکا برای عملیات «پاسیفیک آیرن ۲۰۲۱» راهی جزایر گوام و تینیان خواهند شد.

ژنرال کن ویلسباک، فرمانده نیروهای هوایی منطقه اقیانوس آرام، به سی‌ان‌ان گفت: «تا به حال هیچ‌گاه این همه رپتور را یکجا در منطقه عملیاتی اقیانوس آرام نداشته‌ایم.»

جنگنده نسل پنجم اف-۲۲ با فناوری رادارگریزی و سامانه‌های اطلاعاتی محرمانه، پیشرفته‌ترین جت شکاری جهان است.

به گفته کارل شوستر، تحلیلگر دفاعی، استقرار شمار زیادی اف-۲۲ برای یک رزمایش، پیامی مستقیم به چین است، آن هم در زمانی که تنش بر سر نقاط بحرانی اقیانوس آرام مانند تایوان و دریای چین جنوبی بالا گرفته است. او گفت که معمولا اف-۲۲ها در گروه‌های شش تا ۱۲ فروندی اعزام می‌شوند.

«نیروی هوایی دارد نشان می‌دهد که می‌تواند در فاصله زمانی کوتاهی شمار بیشتری از جنگنده‌های نسل پنجم را که چین هم‌اکنون در اختیار دارد، در منطقه مستقر کند.»