پیام تسلیت مهدی کروبی در پی درگذشت آیت الله صانعی / بیانیه مشاوران مهندس موسوی به مناسبت درگذشت آیت‌الله صانعی

پیام تسلیت مهدی کروبی در پی درگذشت آیت الله صانعی

اذَا مَاتَ الْمُؤْمِنُ الْفَقِیهُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْ‏ءٌ

خبر درگذشت دوست خوب، قدیمی و متقی ام آیت الله العظمی شیخ یوسف صانعی از مراجع عظام تقلید، به شدت موجب تأثر و تأسفم شد. شهادت می دهم که این فقیه نوآور و پارسا تا پایان عمر پر برکتش همواره در کنار مردم و حامی حقوق آنان بود و در این مهم، علی رغم مصائب و بی مهری ها هرگز مماشات نکرد. 

آیت الله صانعی از شاگردان برجسته امام خمینی در فقه و اصول بود و اشراف کاملی با مبانى اصولى و فقهى ایشان داشت. به یاد دارم که پس از درگذشت مرحوم آیت الله العظمی بروجردی او از اولین افرادی بود که بحث مرجعت امام را مطرح کرد. دانش، فضل و تسلط فقهی این فقیه پارسا بر کسی پوشیده نبود و امام هم توجه و علاقه خاصی به ایشان داشتند.

پس از پیروزی انقلاب این عالم وارسته و پرهیزکار در کنار دیگر بزرگان برای مدتی نماز جمعه قم را خواندند و به عضویت اولین دوره شورای نگهبان درآمدند. تسلط تحسین برانگیزشان در مقابل نگاه سنتی دیگر فقها تاثیر بسزایی در تصویب قوانین مترقی مجلس اول در حوزه های مختلف داشت. پس از حوادث بوجود آمده در سال ۶۱ امام این فقیه عادل و پارسا را به دادستانی کل کشور منصوب کردند که در زمان حضور کوتاه شان در سیستم قضایی شاهد تلاش بی وقفه شان برای احیای حقوق عامه بودم. 

پس از حوادث ۸۸ که نظام جدال سیاسی به وجود آمده را به ‌نام دین به یک نزاع پایان ناپذیر تبدیل کرد تا حق‌خواهی مردم را سرکوب کند، آیت الله صانعی در کنار مردم ماندند و شدند ملجا و پناهگاه کسانی که مورد ظلم قدرت قرار گرفته بودند. خرداد ۸۹ که به دیدارشان رفته بودم، اوباش حکومتی در پناه نیروهای نظامی و امنیتی و به بهانه حضورم در قم با وحشیگری تمام بیت این مرجع تقلید را در کنار دفتر مرحوم آیت الله العظمی منتظری تخریب کردند که جا دارد یادی کنم از همسر مرحومه آیت الله صانعی، حاجیه خانم شفیعی که در آن روزها آزار روحی بسیاری تحمل کردند. 

این عالم جلیل القدر به واسطه مواضع و حمایت های صریح و شفافش نه تنها مورد ظلم حکومت قرار گرفت بلکه در چند سال اخیر مورد بی مهری دوستانی واقع شد که خود را شاگرد او می دانستند و همواره از نقش فوق العاده ایشان سخن می گفتند.

اگر توجه لازم به راه‌حل‌های علمی و فقهی و فتاوی ماندگار این فقیه شایسته و عادل در مسائل مبتلابه کشور از جمله حقوق زنان، اقلیت ها و دیگر مسائل حقوق بشری صورت پذیرد، آنگاه شاهد اصلاح مهمی از تبعیض های قانون فعلی خواهیم بود. درگذشت این فقیه نوآور و شایسته بدون تردید ثلمه بزرگی برای کشور است. 

اینجانب این مصیبت را به مردم شریف و عزیز کشورمان، فرزندان محترم، شاگردان، مقلدین و دوستداران آن فقید سعید تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان معزز صبر و اجر مسئلت می‌کنم.

مهدی کروبی

۲۲ شهریور ۱۳۹۹

بیانیه مشاوران مهندس موسوی به مناسبت درگذشت اندوهبار آیت‌الله العظمی صانعی: آیت‌الله صانعی از اجتهادش برای طفره رفتن از وظیفه بهره نگرفت، بلکه کمر به دفاع از مظلومان و حفظ آبروی دین بست

انا لله و انا الیه راجعون


رحلت مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی یوسف صانعی ارادتمندان به منش علمی و عملی و شجاعت سیاسی و فکری و نواندیشی اصیل آن دانشمند گران مایه را سوگوار کرد. در زمانه‌ای که آزمون‌های مکرر الهی سراغ عالمان را می‌گیرد، آن شاگرد برجسته مکتب امام از جمله عالمانی بود که عافیت‌طلبی پیشه نکرد و به رغم داب مرسوم از اجتهادش برای طفره رفتن از وظیفه بهره نگرفت، بلکه کمر به دفاع از مظلومان و حفظ آبروی دین در مقابل اتهاماتی بست که رفتار دنیاداران متوجه آن می‌کند.


بر خود لازم می‌دانیم ضایعه فقدان این روحانی راستین را به بازماندگان و جمیع شیعیان و خصوصا جامعه مصیبت دیده ایران تسلیت بگوییم. برای آن روح پرفتوح از پیشگاه الهی علو درجات مسئلت ‌داریم.


محمد باقریان، قربان بهزادیان نژاد، سیدعلیرضا بهشتی شیرازی، سیدعلیرضا حسینی بهشتی، سیدمحمدرضا حسینی بهشتی، علی عرب مازار یزدی، ابوالفضل فاتح، فرشاد مؤمنی