پیام روسیه به آمریکا: قبل از انتخابات ایران به برجام بازگردید/ روسیه با چین درباره ایران مشورت می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ میکائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که پرونده اتمی ایران را به خوبی می‌شناسد در گفتگو با روزنامه لوموند از آمریکا خواست که پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران با این کشور بر سر احیای برجام به توافق برسد.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که از مواضع آمریکا در مذاکرات جاری وین استقبال می‌کند. اما، با این موضع آمریکا موافق نیست که می‌گوید عجله‌ای برای بازگشت به برجام ندارد و می‌تواند حتی تا پایان سال جاری میلادی برای رسیدن به توافق منتظر بماند. “

نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سپس گفته است: “باید تا اواخر ماه ماه مه [یعنی حداکثر یک ماه دیگر] یعنی پیش از فعال شدن کارزار انتخابات ریاست جمهوری ایران با این کشور به توافق رسید حتی اگر هیچ ضمانت موفقیتی وجود نداشته باشد. ” میکائیل اولیانوف افزوده است: “زمان به سرعت در حال سپری شدن است و اگر روند رسیدن به توافق با ایران به تأخیر بیفتد، رئیس جمهوری جدید این کشور ماه‌ها درگیر تشکیل کابینه و تعیین نمایندگان جدید برای انجام مذاکرات اتمی خواهد بود و اگر نتوانیم پیش تر به اهداف خود برسیم وضعیت تا پایان سال و حتی بعد از آن نیز به همین صورت باقی خواهد ماند.”

به نوشته لوموند، روسیه که منظماً با چین درباره پرونده اتمی ایران مشورت می‌کند از غنی سازی اورانیوم با غلظت شصت درصد توسط تهران ناخشنود است.

میکائیل اولیانوف در این باره به لوموند گفته است که اعلام غنی سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد آنهم درست هنگامی که وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، در تهران به سر می‌برد اقدامی “غیرمؤدبانه” از سوی تهران در قبال مسکو بود، هر چند نماینده روسیه معتقد است که تصمیم تهران اقدامی نمادین در واکنش به عملیات خرابکارانه در تأسیسات نطنز بود.”

لوموند تصریح می‌کند که از منظر روسیه پرونده اتمی ایران جزئی از آرایش سیاسی قدرت و اعمال نفوذ مسکو در منطقه است. نجات رژیم بشار اسد در سوریه و حضور نیروهای مزدور روسیه تحت عنوان گروه “واگنر” در لیبی از جمله نشانه‌های این آرایش قدرت است. خود میکائیل اولیانوف در گفتگو با لوموند با اشاره به آنچه “مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس” نامیده، گفته است که در این خصوص ارزیابی کشورهای فرانسه، انگلستان و آمریکا نیز تغییر یافته و اینکه او امیدوار است پس از احیای برجام گفتگوهای چندجانبه درباره امنیت منطقه و از جمله درباره موشک‌های بالستیکی نیز آغاز شود.

میکائیل اولیانوف در جای دیگری از سخنانش تأکید کرده که آمریکا باید نخستین گام را برای احیای برجام به جلو بردارد، زیرا مسئولیت خروج از این توافق و پی‌آمدها و مشکلات ناشی از آن در درجه اول متوجه دولت آمریکا است. با این حال، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که تصمیم‌گیری در این خصوص برعهده دو دولت ایران و آمریکا خواهد بود.

میکائیل اولیانوف که دیروز پنجشنبه ۲۹ آوریل با رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران ملاقات کرد همچنین خواستار آزاد شدن دارایی‌های مسدود شده ایران در خارج شد و گفت: “هیچ دلیلی ندارد که آمریکا دارایی‌های مسدود شده ایران را در کره یا در ژاپن نگاه دارد.”

به گفته نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمریکا برای اثبات حُسن نیت خود باید دارایی‌های مسدود شده ایران در خارج را آزاد کند.