پیروزی ائتلاف حکومت به رهبری آبه شینزو نخست وزیر ژاپن در انتخابات ژاپن

پایگاه خبری / تحلیلی نگامائتلاف حکومت به رهبری آبه شینزو نخست وزیر ژاپن، در انتخاباتی که ۱۲۴ نماینده مجلس سنا از مجموع ۲۴۵ نماینده مشخص شده‌اند پیروز شد.

ائتلاف حکومت به رهبری آبه شینزو نخست وزیر ژاپن، در انتخاباتی که ۱۲۴ نماینده مجلس سنا از مجموع ۲۴۵ نماینده مشخص شده‌اند پیروز شد.

براساس نتایج اولیه که از سوی کانال تلویزیون دولتی NHK ژاپن منتشر گردید، حزب لیبرال دموکرات ژاپن به رهبری آبه شینزو و حزب کومیتو شریک ائتلافی آن، با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس سنای این کشور یعنی ۶۴ کرسی از ۱۲۴ کرسی، در انتخابات پیروز شدند.

آبه ضمن ابراز رضایتمندی از نتایج انتخابات اظهار داشت که مردم ثبات سیاسی را برگزیدند.

وی با ابراز اینکه مردم برای حفاظت از منافع کشور سیاستمداران را به دیپلماسی تشویق میکنند، اظهار داشت، “بر این باورم که مردم خواستار ادامه سیاست های ما هستند.”

انتظار می رود نتیجه قطعی انتخابات طی یک هفته اعلام شود.

بر أساس داده های وزارت کشور و وزارت ارتباطات، میزان شرکت در انتخابات ۱۶ درصد بوده و جمعا ۱۷ میلیون و ۶۲ هزار و ۷۷۱ رای جمع آوری شده است.

آبه نخست وزیر ژاپن که سال ۲۰۱۲ آغاز به این مقام نموده است، ضمن ابراز اینکه باری دیگر نامزد نخواهد شد، امیدوار است که پیش از انتخابات عمومی ۲۰۲۱، تعداد کرسی لازمه برای بازنگری قانون اساسی را از آن خود نماید.

در صورتی که حزب دیگری نیز از آنها حمایت نماید، ائتلاف قادر خواهد بود تا اکثریت دو سومی را برای بازنگری قانون أساس، به دست آورد.

حزب دموکرات لیبرال به رهبری آبه، از سال ۲۰۱۲ تا کنون در ۵ انتخابات پارلمانی پیروز شده است.

بنا بر مجلس نمایندگان که نخست وزیر کشور را تعیین میکند، بخشی از اعضای مجلس سنا هر ۳ سال یک بار، تغییر میکنند.

اعضای مجلس سنا و مجلس نمایندگان که پارلمان ژاپن را تشکیل میدهند، از سوی ملت انتخاب شده و به مدت ۶ سال به کار خود ادامه میدهند.