پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان/ سنا در کنترل جمهوری‌خواهان ماند

 

نگام ، بین الملل _ گزارش‌ها حاکی از آن است که دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا را از آن خود کرده‌اند.

 

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، نامزدهای حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا اکثریت کرسی‌ها را به دست آورده‌اند و جمهوری‌خواهان نیز کنترل خود بر مجلس سنا را حفظ کرده‌اند.

حدود ۳۸ میلیون رای‌دهنده پیش از موعد رای‌گیری در روز سه‌شنبه رای خود را ارسال کردند. این میزان نسبت به انتخابات میا‌‌ن‌دوره ای در سال ۲۰۱۴ که حدود ۲۷ میلیون ثبت شده بود، بیش از ۱۰ میلیون افزایش داشته است.

در این انتخابات رای‌دهندگان برای تعیین ۴۳۵ نمایندگان مجلس نمایندگان، ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و ۳۶ فرماندار ایالتی از ۵۰ فرماندار کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.

نتیجه‌ این انتخابات می‌تواند معیاری برای سنجش عملکرد دو ساله «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا باشد.

 

 

دستیابی جمهوریخواهان به اکثریت سنای آمریکا قطعی شد

 

جمهوریخواهان تا کنون با کسب ۵۰ کرسی سنا توانسته اند خود را برای رسیدن به اکثریت در این مجلس نزدیک کنند و تنها به ۲ کرسی دیگر نیاز دارند
دستیابی جمهوریخواهان به اکثریت سنای آمریکا قطعی شدآخرین نتایج شمارش آرای انتخابات میان

 

 

دوره ای کنگره آمریکا حاکی از آن است که جمهوریخواهان توانستند با کسب ۵۰ کرسی در مقابل ۴۲ کرسی دمکرات ها، پیشتازی خود را تثبیت کنند.

در این دوره از انتخابات ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنای آمریکا به رای گذاشته شده بود که جمهوریخواهان برای حفظ برتری خود تنها به کسب ۸ کرسی نیاز داشتند، در حالی که دمکرات ها باید به ۲۳ کرسی دست می یافتند.

جمهوریخواهان با احتساب مایک پنس معاون اول رئیس جمهوری به اکثریت ۵۱ نفری دست یافتند که احتمال افزایش تعداد آنها نیز وجود دارد.

برخی منابع خبری پیش بینی کرده اند در این دور از انتخابات، جمهوریخواهان ۵۳ کرسی و دمکرات ها ۴۷ کرسی را در اختیار داشته باشند.

 

 

شاخص‌های اصلی برای رای دهندگان؛ بیمه درمانی و ترامپ

بی بی سی نوشت: دو سوم رای دهندگان امروز به موسسات نظرسنجی گفته اند انگیزه اصلی آنها برای رای دادن دونالد ترامپ بوده است. طبیعی است که بخش بزرگی از دموکرات ها برای مخالفت با او و تقریبا اکثریت جمهوری خواهان برای حمایت او به پای صندوق رفته‌اند.

اما نکته جالب اینجاست که در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا اغلب افراد به نیازهای محلی و منطقه‌ای خود و برنامه های نامزدها برای رسیدگی به آنها توجه می‌کنند. برای همین هم در بسیاری از ایالت‌ها بر خلاف نتایج انتخابات ریاست جمهوری، ساکنان بدون توجه به احزاب نامزدها به برنامه‌های آنها رای می‌‎دهند.

در این میان شاید تنها نقطه اشتراک نظر میان رای دهندگان دموکرات و جمهوری‌خواه این باشد که هر دو طرف افزایش بی سابقه بهای بیمه های درمانی را یکی از علل مصمم شدن برای حضور در انتخابات می‌دانند.

دموکرات‌ها به طور ویژه، برایشان مهم است که پذیرش بدون قید و شرط درخواست‌های بیمه مطابق آنچه طرح بیمه درمانی باراک اوباما تضمین کرده، ادامه یابد.

در دو سال گذشته، دونالد ترامپ برای لغو این قانون بیمه که به اوباماکر شهرت یافته، تلاش فراوانی کرد، اما در آخرین لحظه، جان مک کین، سناتور جمهوری خواه به آن نه گفت و در نتیجه قانون اوباماکر پابرجا ماند.

 

سخنگوی کاخ سفید پیروزی جمهوریخواهان بر سنا را تبریک گفت

 

سارا هاکابی سندرز شامگاه سه شنبه به وقت محلی در گفت و گویی اظهار کرد: هر جایی که رئیس جمهوری برای تبلیغات انتخاباتی حضور یافت، کمک کرد که نامزدهای جمهوریخواهان به پیروزی برسند.
سخنگوی کاخ سفید پیروزی جمهوریخواهان بر سنا را تبریک گفت

 

 

سارا هاکابی سندرز شامگاه سه شنبه به وقت محلی در گفت و گویی اظهار کرد: هر جایی که رئیس جمهوری برای تبلیغات انتخاباتی حضور یافت، کمک کرد که نامزدهای جمهوریخواهان به پیروزی برسند.

وی ادامه داد: اگر مجلس نمایندگان در اختیار دمکرات ها قرار گیرد هم رئیس جمهوری همچنان کار با دمکرات ها و جمهوریخواهان را ادامه خواهد داد و شاهد موفقیت های دیگر در دو سال آینده همچون موفقیت هایی که در دو سال گذشته داشته ایم، خواهیم بود.

سخنگوی کاخ سفید درباره سیاست های مهاجرتی ترامپ در صورت پیروزی دمکرات ها بر مجلس نمایندگان و هزینه بالای آن گفت: این مساله برای امنیت مرزهای ما است. رئیس جمهوری بر حل این مشکلی که کشور دارد، تمرکز کرده است.

سندرز افزود: دقیقا راه قانونی برای مهاجرت وجود دارد و رئیس جمهوری می خواهد از امنیت مرزها پشتیبانی کند. این موضوعی نیست که رئیس جمهوری بخواهد درباره آن شرمنده باشد. دمکرات ها باید با رئیس جمهوری برای حل این مساله همکاری کنند.

**تغییرات کابینه
وی درباره تغییرات کابینه پس از انتخابات میان دوره ای هم اظهار کرد: تصمیم در این باره به عهده رئیس جمهوری است و الان ما بر این شب بزرگ تمرکز داریم که شب خوبی برای رئیس جمهوری و سنا بوده است.
دقایقی پیش از این، سناتور لیندسی گراهام در گفت و گو با شبکه ان بی سی، تغییر جف سشنز وزیر دادگستری را قوی دانست اما تمایل خود را برای جایگزینی وی به شدت رد کرد.