پیشروی شهر به شهر طالبان؛ بایدن: همکاری بین آمریکا و افغانستان پایان نمی‌یابد/ افغان‌ها باید در مورد آینده خود تصمیم بگیرند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجو بایدن٬ رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه چهارم تیرماه با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در کاخ سفید دیدار کرد.

به گزارش رویترز در این دیدار جو بایدن از مردم افغانستان خواست در مورد سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند.

در حالی این دیدار برگزار شد که نیروهای آمریکا پس از ۱۹ سال جنگ در افغانستان در حال خروج کامل از این کشور هستند و گزارش‌هایی در خصوص پیشروی گروه طالبان در این کشور منتشر شده است..

جو بایدن که در دفتر خود در کاخ سفید در کنار محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله نشسته بود، آنها را « دو دوست قدیمی» خود خواند و تاکید کرد به رغم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری بین واشینگتن و کابل پایان نمی‌یابد.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد، افغان‌ها باید در مورد آینده خود و آنچه که می‌خواهند تصمیم بگیرند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد که خشونت در افغانستان باید پایان یابد.

محمد اشرف غنی هم در این دیدار گفت که به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان احترام می‌گذارد و اکنون همکاری بین ایالات متحده و افغانستان در مرحله جدیدی قرار دارد.

به گزارش رویترز، جو بایدن از کنگره آمریکا خواسته است که ۳.۳ میلیارد دلار کمک امنیتی برای افغانستان در سال آینده تصویب کند و ۳ میلیون دوز واکسن برای کمک مقابله با ویروس کرونا به این کشور می فرستد.

رهبران افغان پیش از دیدار با جو بایدن با رهبران کنگره آمریکا دیدار کردند. نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بااستقبال از محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله ابراز امیدواری در خصوص کمک های انسانی، به ویژه در خصوص زنان و دختران مذاکرات بیشتری انجام شود.

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان و وخامت وضعیت زنان در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیش از این میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا نیز ابراز امیدواری کرده بود که جو بایدن روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را به تعویق بیندازد.

پیشروی‌های سریع و گسترده طالبان در نواحی شمالی افغانستان طی روزهای اخیر به نگرانی‌ها در مورد احتمال شکست نیروهای دولتی پس از خروج کامل نظامیان آمریکا و ناتو دامن زده است.

رئیس جمهوری افغانستان روز جمعه گفت که ارتش این کشور شش منطقه تصرف‌شده به‌دست طالبان را پس گرفته است. همزمان چندین گروه شبه نظامی در نواحی شمالی برای مقابله با طالبان بسیج شده‌اند.

گروه طالبان از اواسط اردیبهشت‌ماه امسال حملات تهاجمی خود را در چند جبهه مهم آغاز کرد و اکنون مدعی است که بیش از ۸۰ ولسوالی از مجموع ۴۲۱ ولسوالی افغانستان را در اختیار دارد.

با خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان طولانی‌ترین جنگ این کشور سرانجام پایان می‌یابد. آقای بایدن بر این باور است که برای بهبود شرایط افغانستان بیش از این کاری نمی‌توان انجام داد.