پیشنهاد بنت به بایدن برای تشکیل ناتو علیه جمهوری اسلامی؛ هماهنگی و هم‌پوشانی رادارها و دستگاه‌های هشدار سریع برای مقابله با تهدیدات هوایی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنفتالی بنت، نخست وزیر اسراییل در دیدار با جوبایدن، پیشنهاد داده یک ائتلاف نظامی شبیه به ائتلاف ناتو میان اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس و اردن برای مقابله با تهدیدات رژیم اسلامی حاکم بر ایران تشکیل شود.

بنابر این گزارش، این پیشنهاد، «هماهنگی و هم‌پوشانی رادارها و ابزارها و دستگاه‌های هشدار سریع برای مقابله با تهدیدات هوایی» و نیز آن‌چه «برگزاری آموزش های مقابله با تهدیدات ایرانی» خوانده شده،‌ دربرمی‌گیرد.

نخستین دیدار جو بایدن و نفتالی بنت پس از یک روز تاخیر روز جمعه ۵ شهریور (۲۷ اوت) انجام گرفت. نخست‌وزیر اسرائیل پیش از دیدارش گفته بود که “اولین و مهمترین موضوع را که فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و چگونگی مقابله با آن است، با بایدن مطرح خواهد کرد”. بنت در دیدارش با بایدن گفت: «روح جدیدی از همکاری را از اورشلیم به همراه آورده و به ۱۲ سال رهبری بنیامین نتانیاهو پایان داده است که با دموکرات‌ها نیز خصومت داشت.»

او در ادامه به موضوع ایران پرداخت و ایران را “صادرکننده تروریسم و بزرگ‌ترین ناقض‌‌کننده حقوق بشر در دنیا” دانست. بنت در ادامه در ارتباط با نگرانی‌های اسرائیل پیرامون توسعه برنامه هسته‌ای ایران خطاب به بایدن تصریح کرد: «همین الآن که ما در اینجا نشسته‌ایم، ایران سانتریوفوژهایش را می‌چرخاند و ما بایستی این چرخه را متوقف کنیم.» نخست ‌‌وزیر اسرائیل به طرحی هم اشاره کرد که اسرائیل “برای مهار ایران برای مذاکره” به همراه آورده است.

جو بایدن در ارتباط با نگرانی‌های اسرائیل پیرامون توسعه برنامه اتمی ایران خطاب به نخست‌وزیر این کشور اطمینان داد که در صورت شکست دیپلماسی آمریکا در بازدارندگی از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای، واشنگتن گزینه‌های دیگر را در قبال ایران بررسی خواهد کرد.

بایدن در ادامه سخنان خود در حضور نفتالی بنت خطاب به خبرنگارانی که در آنجا حضور داشتند اظهار داشت آمریکا هرگز امکان نخواهد داد که ایران بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد. بایدن همچنین قول داد واشنگتن سامانه دفاع موشکی “گنبد آهنین” ارتش اسرائیل را مجهز کند.