پیش از حمله به مقر حزب الله عراق در بغداد چه گذشته بود؟/ تغییر محل سکونت رئیس جمهور و انتقال سران گروه های مسلح به خارج از عراق

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ «هادی العامری»، دبیر کل سازمان بدر، به صورت محرمانه از اقدامات دولت حمایت می کند و آن را کمک به بهبود وجهه حشد می داند.

پایگاه خبری عراقی «العالم الجدید» به نقل از منابع موثق خبر داد که اکثر فرماندهان گروه های شبه نظامی عراقی از چند روز پیش مطلع شده بودند که مقرهایشان در ماه ژوئیه هدف قرار خواهد گرفت و برای همین به پایتخت های کشورهای همسایه عراق رفته اند، ضمن اینکه رئیس جمهور نیز محل سکونت خود را از منطقه خضراء منتقل کرده است.

صبح جمعه نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم عراق مقر کتائب حزب الله در منطقه دوره در جنوب بغداد و در نزدیکی منطقه خضراء را هدف قرار دادند و نیروهای حاضر در مقر را بازداشت کردند.

یک منبع بلندپایه دولتی به «العالم الجدید» گفت که «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، از ۷ روز پیش به اطلاعاتی دست یافته بود که نشان می داد برخی گروه های الحشد الشعبی که خود را تابع دولت عراق نمی دانند و نیز برخی سران سیاسی شیعه تصمیم گرفته اند که با سوءاستفاده از بحران ناشی از شیوع کرونا در عراق افکار عمومی را تحریک کنند و با حمله به منطقه خضراء برخی هیئت های دیپلماتیک و ساختمان های دولتی را آتش بزنند.

به گفته این منبع اصلی ترین سران تشکل های سیاسی شیعی از جمله «سید مقتدی صدر» از این اقدام الکاظمی حمایت می کنند و «هادی العامری»، دبیر کل سازمان بدر، نیز به صورت محرمانه از اقدامات دولت حمایت می کند

در همین راستا یک منبع آگاه خبر داد که «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق از حدود ۱۰ روز پیش محل اقامت خود در کاخ سندباد را که به مقر کتائب حزب الله نزدیک بوده به قصر الایام در نزدیکی منطقه خضراء منتقل کرده است.
به گفته این منبع دفتر کار و محل سکونت رئیس جمهور به منطقه خضراء منتقل شده هرچند دفتر ریاست جمهوری همچنان در
ساختمان سابق است.

یک مقام امنیتی در فرماندهی ستاد مشترک نیز خبر داد که ۳ تن از افراد بازداشت شده همچنان در بازداشت دستگاه مبارزه با تروریسم هستند.
این مقام گفت که یکی از افراد شهروندی لبنانی و عضو حزب الله لبنان و متخصص کارگذاشتن و شلیک راکت کاتیوشاست که قاضی دستگاه مبارزه با تروریسم به اتهام فعالیت تروریستی حکم بازداشت وی را صادر کرده است.

به گفته این مقام ۱۳ فرد دیگر نیز در حال بازجویی هستند و کسانی که در رسانه ها خبر آزادی شان مطرح شد در واقع کسانی اند که در اطراف این مقر حضور داشته و عدم ارتباطشان با حزب الله احراز شده است.

همزمان منابعی درون الحشد الشعبی خبر دادند که اکثر فرماندهان گروه های مسلح شیعی ازجمله مقامات بلندپایه کتائب حزب الله چند روز پیش عراق را ترک کرده و به بیروت و دمشق و تهران منتقل شده اند.
این منابع گفته اند که این اقدام این فرماندهان پس از آن انجام شده که اطلاعاتی به دست آمده که نشان می دهد ایالات متحده تصمیم دارد در ماه ژوئیه ده ها مقر این نیروها
را هدف حملات خود قرار دهد.

در همین راستا، پس از حمله به مقر نیروهای حزب الله عراق، فیلم هایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد نیروهای تابع حزب الله و جنبش النجباء به صورت مسلح و با حمل سلاح های سنگین در خیابان های منطقه خضراء تردد کرده و به مقر دستگاه مبارزه با تروریسم نزدیک شده اند.
یک مقام در دفتر رسانه ای الحشد الشعبی گفت که «فرمانده گارد ریاستی در منطقه خضراء موسوم به سرتیپ شهاب» به علت خودداری از بستن راه ورود این نیروها به منطقه خضراء از مقام خود برکنار شده و جانشین وی نیز تعیین شده است.