پیش بینی بازارها بعد از ترامپ

✍️مهدی پازوکی

برخی تحلیل‌ها در رابطه با تاثیر پذیری بسیار مثبت بازارها بعد از آمدن بایدن بر سر کار، بزرگنمایی این موضوع است. باید در این رابطه از تحلیل‌های احساسی دور شویم و به سوی تحلیل‌های منطقی محتمل روی بیاوریم.

«با این همه بخش قابل توجهی از نوسانات بازارها و روندهای صعودی یا نزولی آنها متاثر از تورم انتظاری است که به دلیلی عدم قطعیت‌های سیاسی منشعب از کنش‌های ترامپ در برابر ایران واکنش‌های تهران به آن بوده است. به نظر می‌رسد این موضوع با آمدن بایدن بر سرکار و سیگنال‌های مثبتی که برای کنار گذاشتن برخی فشارهای اقتصادی از سوی او و تیمش مخابره می‌شود، می‌تواند این انتظارات تورمی را تا زمانی نتیجه سیاست‌های دو طرف کاملا مشخص شود کمابش تعدیل کند و از همین رو می‌توانیم انتظار ایجاد ثبات نسبی در بازارها و تغییر نسبتا مثبتی را در کوتاه مدت شاهد باشیم.»

«البته این را باید در نظر داشته باشیم که اگر به هر سبب روند وقایع در رابطه با دو طرف به سمتی برود که شرایط تحریم‌ها تغییری نکند انتظارات تورمی ممکن است بزرگترو بیشتر از پیش ایجاد شود و بازارها را با چالش جدی‌تری حتی نسبت به دوران ترامپ مواجه کند.»

«بازار ارز به عنوان یکی از بازارهایی که تاثیر مستقیمی بر روی دیگر بازارها دارد، واکنشش نیز بازارهای دیگر را متاثر می‌کند. اگر نتیجه آمدن بایدن رفع تحریم‌ها حتی در قالب رفع تحریم‌های نفتی در شروع باشد بازار ارز به طرز چشم‌گیری دچار افول می‌شود و سونامی همین موضوع این توان را دارد که بازارهای دیگر به خصوص بازار سکه و طلا را و بعد دیگربازارهایی که دومینو وار از این واقعه تاثر می‌پذیرند را کمابیش با نزول مواجه کند.»

«دو نکته در این میان وجود دارد، یکی این‌که انتظار صحیحی نیست که گمان کنیم نزولی شدن نرخ دلار و دیگر ارزها به یکباره تا نصف آنچه امروز هست پیش برود و این واقعه در یک روند صورت می‌پذیردو نکته دوم هم این است که به اسطلاح برخی بازارها، به خصوص بازارهای غیر مالی همچون مسکن و کمی هم خودرو سنگین‌تر از بازارهای مایل هستند و این روند در آنها ممکن است مقداری با کندی بیشتر صورت پذیرد. به خصوص بازار مسکن که به اصطلاح چسبندیگی قیمت دارد و اگر کاهش قیمتی در این بازار رخ دهد با تاخیر و به مرور خواهد بود و از یک حدی بیشتر دچار افول نمی‌شود.»

در رابطه با بازار سرمایه به نظر می‌رسد این بازار تحولات در آمریکا را تا حدودی پیش‌خور کرده و بیشتر عوامل داخلی ممکن است این بازار را متاثر کنند. اما با این همه نباید از یاد ببریم برداشته شدن تحریم‌ها اگر در سطح وسیعی رخ دهد، که البته فعلا به نظر چنین چیزی محتمل نیست، اما در صورت تحقق این بازار نیزشک مثبتی در انتظارش خواهد بود.