چاووش‌اوغلو مواضع ترکیه در شرق مدیترانه را تشریح کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر امور خارجه ترکیه با ارسال نامه‌ای به اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی، به تشریح مواضع آنکارا در شرق مدیترانه پرداخت

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با ارسال نامه ای به اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مواضع ترکیه در خصوص شرق دریای مدیترانه را به آنان تشریح کرد. 


چاووش‌اوغلو در این نامه تاکید کرده است که منطقه‌ای که کشتی حفاری «فاتح» در شرق دریای مدیترانه فعالیت می کند، فلات قاره ترکیه است.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین حمایت اتحادیه اروپا از بخش روم نشین قبرس تحت عنوان همبستگی اعضا را مغایر با قوانین و موازین بین المللی دانست.

وی در این نامه با اشاره به اینکه مواضع ترکیه در شرق دریای مدیترانه از سال ۲۰۰۴ به اطلاع سازمان ملل رسیده، اعلام کرده است که ادعای یکجانبه بخش روم نشین قبرس درباره منطقه ویژه اقتصادی این جزیره غیرقابل قبول است. 

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین با رد مداخله کشورهای ثالث در اختلافات موجود، راه حل را توافقات دوجانبه و یا ارجاع به دادگاه های بین المللی عنوان کرد. 


چاووش‌اوغلو با اشاره به اینکه ترکیه دارای طولانی ترین ساحل در شرق دریای مدیترانه است، بر حقوق مشروع و منافع حیاتی خود مطابق با قوانین بین المللی تاکید کرده است.