چاووش اوغلو : آمریکا و روسیه به تعهدات خود عمل نکردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبیانات وزیر امور خارجه ترکیه در مورد ایجاد منطقه امن

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در نشستی در مجلس ملی کبیر ترکیه در آنکارا درباره توافق حاصل شده بین ترکیه با روسیه و آمریکا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت واشنگتن و مسکو به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

چاووش‌اوغلو اظهار داشت: آیا تا کنون طبق تعهدات خود در توافق‌نامه عمل کرده‌اند؟ نه خیر، باید عمل کنند. در صورت عدم پاکسازی این منطقه ما عملیاتی را آغاز می کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه ترکیه در جغرافیای بسیار سختی، سیاست خارجه خود را اجرایی و به مسئولیت‌های خود عمل می کند گفت: مسئول دانستن ترکیه از هر اتفاقی، ناعادلانه و بی انصافی است.

چاووش‌اوغلو همچنین در ارتباط با پاکسازی عناصر گروه تروریستی ی.پ.گ/ پ.ک.ک از شمال سوریه تاکید کرد:در صورت عدم پاکسازی این منطقه عملیاتی را آغاز می کنیم.

وزیر امور خارجه ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با کشته شدن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش تصریح کرد: فردی بنام العیثاوی که نزدیکترین شخص او بود را دستگیر و به عراق تحویل دادیم. این العیثاوی بود که مکان حضور البغدادی را افشا کرد.

مولود چاووش اوغلو در رابطه با مسئله مدیترنه شرقی نیز گفت : ترکیه دیگر در میدان حضور یافته و اگر در میدان حضور نمی یافت، دست آوردهای موجود را از دست می داد. ما هم از حقوق مردم جمهوری ترک قبرس شمالی و هم ترکیه دفاع می کنیم. 

وی پیرامون تثبیت حیطه های  صلاحیت نیز گفت : بدون شراکت تمامی کشورهای حوزه مدیترانه شرقی هیچ گامی معتبر نمی باشد. آنچه از نظر ما معتبر است ، فلات قاره که از سوی سازمان ملل متحد تعیین شده است.