چاووش اوغلو : چهارمین کشتی ترکیه آماده اعزام به مدیترانه شرقی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در دومین روز تماس های خود در مقدونیه شمالی با نیکلا دیمیترو همتای خود دیدار کرد

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در دومین روز تماس های خود در مقدونیه شمالی با نیکلا دیمیترو همتای خود دیدار کرد.

چاووش اوغلو در این ملاقات ضمن اشاره به اینکه ترکیه در منطقه مدیترانه شرقی سه کشتی اکتشاف و استخراج منابع طبیعی مستقر ساخته است گفت که چهارمین کشتی نیز به منطقه اعزام خواهد شد.

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن پاسخگویی به سوالات روزنامه نگاران در اسکوپیه پایتخت مقدونیه شمالی ، تصمیمات اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم بر علیه ترکیه را مورد ارزیابی قرار داد.

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به اینکه نامگذاری این بعنوان تحریم به معنی جدی گرفتن مسئله است گفت : احتیاجی نیست که این موضوع جدی تلقی شود. کسری مورد نظر از کمک های مالی که قرار است به ترکیه واگذار شود، قبلا انجام گرفته بود. اینها چیزهای ساده هستند و نمی توانند ما را تحت تاثیر قرار دهند. ارائه توصیه به بانک رفتار تناقض آمیز دیگر اتحادیه اروپاست. اتحادیه اروپا به ما احتیاج دارد. خود نیز نیک می دانند تصمیماتی که گرفته اند جنبه عملی ندارد. برای تطمین بخش یونانی نشین قبرس مجبور شدند تا تصمیمات مزخرف بگیرند. هدف اصلی عدم تحت تضمین قرار دادن حقوق مردم جمهوری ترک قبرس شمالی در مورد جزیره قبرس است.

مولود چاووش اوغلو ضمن اشاره به اینکه در صورت اتخاذ چنین تصمیماتی در قبال ترکیه ، ما نیز به فعالیت های خود در مدیترانه شرقی افزایش خواهیم داد تاکید کرد : در مدیترانه شرقی سه کشتی داریم و چهارمین کشتی را به منطقه خواهیم فرستاد. بخش یونانی نشین قبرس نیز سعی نکند تا به پشتیبانی اتحادیه اروپا تکیه کند. جمهوری ترک قبرس شمالی مخاطب جامعه یونانی تبار قبرس است. بهتر است فورا عقل شان را سرشان جمع کنند.

وزیر امور خارجه ترکیه واکنش ایالات متحد آمریکا به خریداری سیستم های دفاع هوایی اس ـ ۴۰۰ ساخت روسیه را نیز مورد ارزیابی قرار داده و گفت : سیستم های اس ـ ۴۰۰ که از روسیه خریدیم برای سیستم های ناتو از جمله جنگنده های اف ـ ۳۵ تهدیدی بوجود نمی آورد. این سیستم کاملا تحت کنترل ما خواهد بود. نیاز نیست که تنش بی مورد ایجاد شود. قرار دادی که در این زمینه منعقد شده ، فیصله یافته است. دیگر روند تحویل گیری سیستم ها نیز آغاز شده است.