چراغ سبز رهبر جمهوری‌خواه سنا به استیضاح ترامپ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ادعا می شود که رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا از اقدام دموکرات ها برای استیضاح ترامپ استقبال کرده و آن را راهی برای خلاصی حزب جمهوری‌خواه از شر او تعبیر کرده است.


«میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا به مشاورانش گفته که به عقیده او دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی این کشور، اقداماتی انجام داده که شایسته استیضاح است و به همین دلیل وی از تلاش دموکرات‌ها برای آغاز این روند استقبال می‌کند.


وی همچنین گفت که استیضاح، کار او را برای بیرون کردن ترامپ از حزب جمهوری‌خواه آمریکا نیز تسهیل می‌کند.


اگر ادعای نسبت داده شده به مک‌کانل صحت داشته باشد؛ رای او می‌تواند مشوق دیگر جمهوری‌خواهانی باشد که مایل به استیضاح ترامپ هستند اما به دلیل وفاداری حزبی از انجام این کار طفره می‌روند.


در حال حاضر، اکثریت سنا با جمهوری‌خواهان است و از آنجا که استیضاح رئیس‌جمهور مستلزم موافقت ۶۶ سناتور است؛ دستکم ۱۸ جمهوریخواه باید در تبانی با دموکرات‌ها، به این فرایند بپیوندند.


چنانچه طبق پیش بینی‌های قبلی، مجلس نمایندگان بعد از تصویب طرح استیضاح، ارسال آن به سنا را تا ۱۰۰ روز دیگر به تعویق بیندازد؛ باز هم این جمهوری‌خواهان هستند که تصمیم نهایی را در این باره اتخاذ خواهند کرد چراکه در آن مقطع زمانی، سنا کار خود را با تساوی ۵۰-۵۰ آغاز می‌کند و سنا تورهای دموکرات برای پیشبرد طرح استیضاح، نیازمند همراهی ۱۶ جمهوریخواه هستند. موافقت جمهوری‌خواهان با استیضاح ترامپ می‌تواند به معنای حذف او از گردونه انتخاباتی ۲۰۲۴ باشد.