چرا اتباع خارجی ساکن ترکیه باید آدرس محل اقامت خود را به دولت اطلاع دهند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، پناهجویان و مهاجرین چگونه می توانند در ترکیه اجازه اقامت دریافت کنند؟

به گزارش ت ر ت فارسی، در این نوشته سعی داریم تا در رابطه با خارجیان ساکن ترکیه و حقوق و مسئولیت های این افراد به شما ارائه اطلاعات کنیم.

بر اساس داده های اداره کل مهاجرت ترکیه در سال ۲۰۱۹، ترکیه میزبان ۵ میلیون و ۹۰ هزار و ۲۴۹ خارجی از ۱۹۲ کشور مختلف جهان شده است. از این تعداد، ۳ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۹۴۴ نفر سوریه ای هایی هستند که تحت حفاظت موقت می باشند، ۱ میلیون و ۷۰ هزار و ۱۴۴ نفر با استفاده از حق اقامت در ترکیه اسکان داشته اند، ۳۲۴ هزار و ۱۶۱ تن نیز افرادی بودند که پس از ورود به ترکیه درخواست پناهندگی کرده و از حفاظت بین المللی برخوردار بودند.

به سوری هایی که با درخواست بهره مندی از حقوق و مزایای حفاظت موقت به ادارات مهاجرت استانی مراجعه می کنند، “ورقه ثبت نام” داده می شود که این ورقه ثبت نام ۳۰ روز اعتبار دارد. در جریان این ۳۰ روز تحقیقات لازم در مورد فرد انجام می گیرد و برای کسانی که واجد شرایط برخورداری از حفاظت موقت باشند، کارت هویت حفاظت موقت صادر می شود. نباید فراموش کرد که این ورقه هویتی تنها اجازه اقامت قانونی شهروندان سوریه در ترکیه را فراهم می کند. به هنگام صدور این ورقه هویتی هیچگونه هزینه ای از افراد پناهنده دریافت نمی شود. همچنین این ورقه هویتی به جای مجوز اقامتی که بر اساس قانون شماره ۶۴۵۸ صادر می شود، قابل استفاده نبوده یا معادل آن نیست. علاوه بر این حق تقاضای تابعیت ترکیه را فراهم نمی کند یعنی فرد نمی تواند با استناد به اینکه سالهاست در ترکیه اقامت دارد، درخواست تابعیت ترکیه نماید.

به غیر از سوریه ای ها، دیگر اتباع خارجی که به طور قانونی یا غیرقانونی وارد ترکیه می شوند و می خواهند با درخواست پناهندگی از حفاظت بین المللی برخوردار شوند، باید در کمترین زمان ممکن به استانداری ها مراجعه کنند. پس از مراجعه این افراد به استانداری، امور مربوط به ثبت نام آنها مبنی بر درخواست پناهندگی و بهره مندی از حمایت بین المللی انجام می گیرد، سپس شهری برای اقامت این افراد تعیین می شود، افراد پناهنده برخوردار از حفاظت بین الملل موظفند در شهری که برای آنها تعیین شده، ساکن شوند. اما اگر فرد به دلیل مشکلات جسمانی، درمانی یا روابط خویشاوندی، خواستار تغییر شهر محل اقامت خود باشد، می تواند این امر را با ارائه یک تقاضانامه به اداره کل مهاجرت استان ابراز دارد و در صورت موافقت اداره مهاجرت استانی، شهر محل اقامت فرد تغییر می کند.

برای دریافت اجازه اقامت، متقاضیان باید به شکل آنلاین و از طریق https://e-ikamet.goc.gov.tr/ تقاضای اقامت خود را مطرح کنند. پس از اتمام درخواست، متقاضی باید همراه با مدارک مورد نیاز، در روز تعیین شده برای انجام ملاقات و مصاحبه در محل حاضر شود. پس از ارزیابی درخواستهای مربوط به اجازه اقامت توسط اداره مهاجرت استان و مثبت بودن نتیجه، کارت اقامت فرد به آدرس اعلامی از سوی وی، ارسال می شود.

همه خارجیانی که در ترکیه زندگی می کنند، قبل از هر چیز باید اجازه اقامت دریافت کنند، برای این منظور نیز باید آدرس اقامتی آنها مشخص باشد. کلیه اتباع خارجی اعم از مهاجر و پناهنده اگر خواهان اقامت در ترکیه و بهره مندی از حقوق حفاظت موقت یا حفاظت بین الملل هستند، ابتدا باید با مراجعه به اداره نفوس، آدرس اقامتی خود را به ثبت برسانند، سپس این ورقه را همراه با سایر اوراق درخواستی به اداره مهاجرت استان محل اسکان خود ارائه دهند تا مجوزهای مربوطه از جمله مجوز اقامت، ورقه حفاظت موقت و ورقه حمایت بین الملل صادر شود. برای ثبت آدرس، لازم است فردی اسنادی از قبیل اجاره نامه، فاکتور اشتراکی آب یا برق که نشانگر اسکان و زندگی فرد در آن آدرس باشد، را ارائه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلیل اهمیت به روز بودن سوابق آدرسی خود نزد اداره مهاجرت می توانید فیلم مربوطه را از لینک زیر مشاهده کنید.

همانطور که گفتیم کلیه اتباع خارجی ساکن ترکیه موظف به ارائه اطلاعات دقیق در مورد محل اقامت خود و نیز ارائه اطلاعات لازم به هنگام تغییر این آدرس به اداره مهاجرت استانی هستند. از نظر قانونی داده ها و اطلاعات مربوط به کلیه اتباع خارجی ساکن ترکیه همانند شهروندان خود کشور در یک بانک اطلاعاتی به نام مرنیس MERNIS ثبت می شود.

مرنیس نام مخفف سیستم مرکزی مدیریت جمعیت است که توسط اداره کل امور شهروندی و جمعیتی وابسته به وزارت کشور از سال ۲۰۰۲ اطلاعات مربوط به شهروندان و کل جمعیت ترکیه را ثبت می نماید.  خارجیانی که آدرس آنها در این سیستم ثبت نشده باشد، نمی توانند از خدمات اجتماعی بهره مند شوند. همچنین از آنجایی که ثبت نام کودکان در مدارس ترکیه نیز بر اساس آدرس اقامتی آنها انجام می گیرد، کودکانی که آدرس آنها در سیستم مرنیس ثبت نشده باشد، نمی توانند در مدارس دولتی ترکیه ثبت نام کنند.