چرا بهبهـان!؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان، با بیش از ۲۰۰هزار نفر جمعیت،در چندسال گذشته همواره از اولین نقاطی بوده که تجمعات اعتراض‌آمیز و بعضا همراه با خشونت به خود دیده است، به طوریکه در آبان گذشته شش نفر در درگیری‌ها کشته و خسارات زیادی به بانکهای شهرستان وارد آمد.

تمامی کشور درگیر مسائل بیکاری، گرانی و سایر مشکلات اقتصادی-اجتماعی است، اما ‌‌اینکه چرا شهرستان بهبهان پیش‌آهنگ این اعتراضات بوده، قطعا جای بررسی و توجه دارد.استان خوزستان و به تبع آن شهرستان بهبهان گرفتار مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.

زهره فریدونیان کارشناس ارشد جامعه شناسی در ادامه در همدلی نوشت :

بیکاری: با وجود ظرفیتهای عظیم در بخش‌های نفت و گاز، صنعت، کشاورزی و خدمات، پاشنه آشیل خوزستان بیکاری است. در چند سال اخیر ، همواره نرخ بیکاری خوزستان بالاتر از میانگین کشوری و در سه رده بالای جدول نرخ بیکاری کشور قرار داشته است.بر اساس آمار در سال۹۵ نرخ بیکاری در شهرستان بهبهان ۱۳.۴درصد بوده که از میانگین نرخ بیکاری در کشور بالاتر است و نیز هفتادمین شهر کشور از نظر نرخ بیکاری است. از نظر بیکاری جوانان نیز با میانگین ۴۳.۶درصد در رتبه ۶۵ شهرهای کشور قرار دارد. یعنی نیمی از جوانان شهر بیکارند.

نیروی کار غیربومی: مهمتر از بیکاری در خوزستان مسئله عدم اولویت اشتغال برای نیروهای بومی استان در صنایع مختلف است، به طوری که از جدی‌ترین مطالبات جوانان خوزستان همین موضوع است.از سال ۹۵ که پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان بزرگترین پروژه در دست اجرای وزارت نفت آغاز به کار کرد، شاهد چندین اعتراض مردمی برای مطالبه بومی‎‌گزینی در استخدام نیروهای پالایشگاه بوده‌ایم که منجر به کشته و زخمی شدن چندین نفر در این درگیری ها شد.

تعداد زیاد «نیروهای غیربومی و سفارشی» با وجود فراوانی نیروی تحصیلکرده بیکار در پالایشگاه مشهود است. از آن گذشته در استخدام همین فرصتهای‌‌‌اندک شغلی نیز «پارتی‌بازی و رابطه‌سالاری» حاکم بوده است. با وجود شعارهای مسئولین شهری و استانی متاسفانه این روند عملا اصلاح نشد و همچون صدایی در گلوی جوانان جویای کار ماند. چنانچه گاهی کارزارهای اعتراضی در نماز جمعه در این راستا تشکیل میشد.

شکاف در دستمزدها: حقوقهای نجومی مدیران پروژه‌ها و حقوقهای چندین ماهه عقب افتاده یا حداقلی کارگران و لمس این اختلاف زیاد سطح دستمزدها یکی دیگر از علل پنهان فوران اعتراضات در استان و شهرستان بهبهان است. شهرستان‌ بهبهان از میان ۲۴ شهرستان استان خوزستان از لحاظ توزیع فضایی توسعه اقتصادی در سطح چهارم توسعه‌یافتگی استان شناسایی‌شده است!

مشکلات اجتماعی جوانان تحصیل‌کرده بیکار: در تناسب با معضل بیکاری حجم بالای «نیروی جوان تحصیل‌کرده» در بهبهان است که مشکل بیکاری را پررنگ‌تر میکند. در استان خوزستان بالاترین «نرخ باسوادی» متعلق به بهبهان با ۹۷ درصد است که از میانگین استان به مراتب بالاتر است و نیز طبق آمارها این شهرستان جایگاه ویژه‌‌ای دربرخورداری از جوانان دارای تحصیلات عالی دارد.

مهاجرت: خوزستان در رتبه اول مهاجرفرستی کشور است! #گرمیآبو هوا، پدیده #ریزگردها،#زیرساختهاینامناسبشهری، #آلودگیهوا، آب همه از علل مهاجرت از استان است. در سال ۸۵تعداددانش‌آموختگان آموزش عالی بهبهان (فوق دیپلم به بالا )۶.۶درصد از جمعیت کل شهرستان بهبهان را تشکیل می‌دهند. این نسبت برای کل کشور ۶.۰۱درصد است که از بالا بودن این نسبت در شهر بهبهان نسبت به کل کشور حکایت دارد، اما متاسفانه عدم امکان کار و اشتغال برای این افراد در شهر بهبهان شاهد مهاجرت افراددارای مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر هستیم.

مهاجرت‌پذیری و قیمت بالای مسکن: هجوم مردم شهرها و روستاهای اطراف به بهبهان برای کار و زندگی، سبب ایجاد طبقات حاشیه‌‌ای و فقیری شده که با وجود بیکاری توان خرید یا اجاره خانه را نیز ندارند. افزایش شدید قیمت مسکن ، افزایش بی‌حساب اجاره و ودیعه مسکن این طبقات پایین را بیش از پیش سرخورده کرده است.از شش نفر کشته‌های آبان۹۸ در شهرستان بهبهان، چهار تن از مناطق حاشیه‌‌ای بوده‌‌اند.در اعتراضات اخیر حضور این طبقات بیشتر از سایرین بوده است.

مشکلات سیاسی از جمله مشارکت سیاسی: مردم بهبهان در تمامی انتخابات ریاست جمهوری همواره بالاترین آرای ممکن را به سبد اصلاحات ریخته‌‌اند.نمونه آن آمار بسیار بالای رای به حسن روحانی در سال ۹۶ است، اما پس از انتخابات در مدیریت شهر جایی برای جوانان و حامیان این گرایش فکری نبوده و این امر باعث دلسردی مضاعف جوانان شده است.

عدم ثبات مدیریتی: در وصف این بی‌ثباتی همین بس که بهبهان در کمتر از چهار سال گذشته چهار فرماندار به خود دیده است و همه این چهار فرماندار غیر بومی بوده‌‌اند!تک دوره بودن نمایندگان مجلس نیز سبب برزمین ماندن امور شهر شده است.