چرا ترامپ ۸ ساله نشد؟

✍️غلامعلی دهقان

قرائن و شواهد نشان از آن دارد که ترامپ نمی‌تواند و نخواهد توانست همانند چهارسال پیش تعداد کارت‌های الکترال خود را به عدد ۲۷۰ برساند و به همین دلیل، از راهیابی به کاخ‌سفید برای بار دوم محروم است.

در یکصد سال گذشته معمولا روسای جمهوری طبق یک سنت نانوشته عمر سیاسی هشت ساله داشته‌اند. البته، در دو مورد جیمی کارتر و بوش پدر این قاعده به هم خورد و اینان در دور دوم مورد اقبال مردم قرار نگرفتند که دلایل خاص خود را داشت.

اما پرسش این است این‌بار چرا رییس‌جمهور مستقر نتوانست راهی دور دوم شود؟هرچند ترامپ و تیمش تلاش می‌کنند با بهانه‌های واهی هرجور شده دوباره به قدرت برگردند؛ ولی واقعیت نشان از آن دارد که این تکاپوها چندان حاصلی ندارد.

واقعیت این است اگر بیماری کرونا نبود، ترامپ به‌راحتی فاتح دور دوم هم بود. او توانسته بود تاقبل از بیماری فراگیر کرونا در زمینه اقتصاد کارکرد موفقی داشته باشد و بخصوص در زمینه اشتغال عملکرد قابل‌قبولی داشت.

ولی کرونا تمامی این دستاوردها را زیر سوال برد و نه‌تنها تعداد بیکاران کمتر نشد که به خاطر کرونا، تعداد آنان بیشتر هم شد.

واقعیت این است توده مردم خیلی اهل تحلیل نیستند. آنان برای ارزیابی عملکرد سیاستمداران، به وضعیت معاش و جیب خود نگاه می‌کنند. از نگاه آنان، مسئولان هم در این وضعیت نقش مهمی دارند.

کافی است نگاهی به جامعه خود داشته باشیم که چگونه حسن روحانی با ۲۴میلیون رای در سال۹۶ هم‌اکنون به‌خاطر تحریم‌ها و کرونا با افت مقبولیت در نگاه جامعه روبه‌رو شده است.

در آمریکا هم مشابه همین وضعیت رخ داد و مقبولیت ترامپ زیر سوال رفت. نباید فهم عوامانه از سیاست در تحلیل‌ها فراموش شود.

علاوه بر کرونا، برخی تصمیمات ترامپ هم در عدم موفقیتش تاثیرگذار بود. بخصوص در قضیه مهاجرین که سبب شد تا او بعنوان ناقض حقوق مهاجرین نژادی و مذهبی شناخته شود. درباره دیگر علل و عوامل بازهم می‌توان در فرصتی دگر سخن گفت.