چرا زاکانی از پاسخگویی فرار می کند؟

ادعای جدید زاکانی مبنی بر افزایش نیافتن کارکنان مرکز پژوهش‌های مجلس در دوران تصدی وی سئوال بزرگتری را به وجود آورده است. اگر آنطور که زاکانی می گوید تنها دو نفر به این مرکز اضافه شدند؟ چرا بودجه این مرکز ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است؟ آیا ۵۰ میلیارد تومان افزایش بودجه مابین همان تعداد کارکنان تقسیم شده است؟

اعتراض نمایندگان به مدیریت مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه دارد و نمایندگان نسبت به استخدام‌ها و پروژه‌هایی که در این مرکز بین جوانان نزدیک به جریان‌های اصولگرا تقسیم می شود معترض هستند.

زاکانی اما همه آنها را رد می‌کند.

او روز چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ درباره هزینه‌های این مرکز می گوید: «این‌ هزینه‌ها دولتی است؛ یعنی سالانه مرکز پژوهش‌ها برنامه‌ای را مصوب می‌کند و در بودجه سالانه می‌آید و غیر از آن هزینه‌های متدوال، هزینه‌ای انجام نمی‌شود.»

پیشتر محمدمهاجری روزنامه نگار؛ نمایندگان را خطاب قرار داده و گفته بود مرکز پژوهش های مجلس از ۲۴۸ پست سازمانی در چند ماه اخیر به ۶۰۰ نفر دریافت کننده حقوق ثابت و افراد متعددی که «بابت پروژه های مثلا تحقیقاتی پول داده و میلیاردها تومان سرمایه ملت به باد داده اند» خبر داده بود.

اردشیر مطهری یکی از نمایندگان مجلس نیز گفته بود: « اخباری مبنی بر پرداخت های نامتعارف و خارج از روابط استخدامی و سازمانی در مرکز پژوهش ها به گوش می‌رسد که لازم است شفاف سازی شود.»

زاکانی اما امروز گفته است:‌ «قبلا نیز توضیح داده‌ام، اینکه این مسئله را بیان می‌کنند، اشتباه می‌کنند و حرف نادرست می‌زنند؛ چراکه در مرکز پژوهش‌ها کلا ۲۵۰ پست داریم، قبل از بنده ۲۲۳ نفر در این پست‌ها حضور داشته‌اند و زمان بنده ۲۲۵ نفر شده اند، یعنی دو نفر اضافه شده‌ است.»‌

براساس جداول بودجه سال ۱۴۰۰، بودجه این مرکز در سال ۹۹ کمی بیش از ۹۹ میلیارد تومان بود. اما در جداول بودجه سال ۱۴۰۰ این رقم به ۱۵۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

آنطور که خبر می رسد تعداد زیادی از روزنامه نگاران جریان اصولگرا در این مرکز مشغول به کار شدند و از سفره آن بهره مند هستند و یا به صورت پروژه‌ای دریافتی‌های کلان دارند. مرکز پژوهش‌های مجلس یک مرکز دولتی است و از بودجه عمومی استفاده می کند. چرا زاکانی در مقابل افشای اسامی کارکنان این مرکز، مدیران و پروژه بگیران آن سکوت کرده و برای اثبات ادعاهای خود در مورد شفافیت اسامی آنها به اضافه قراردادهایشان را منتشر نمی کند؟/امتداد