چرا یهودیان آمریکا به بایدن رای دادند؟

✍️علیرضا تقوی‌نیا

طبق آمارهای منتشر شده توسط لابی جی استریت (لابی صهیونیستی چپ گرا ، مخالف ایپک و حامی تشکیل ۲ دولت در جغرافیای فلسطین در آمریکا) حدود ۷۷ درصد جمعیت یهودیان آمریکا به جو بایدن رای داده‌اند. این در حالی است که دونالد ترامپ در دوران مسئولیتش از هیچ اقدامی برای دفاع از رژیم اسرائیل مضایقه نکرده و حتی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را به نفع آن زیر پانهاد.

این رخداد چند علت دارد که آنها را مختصرا بررسی می‌کنم:

۱ _ به طور سنتی یهودیان عضو حزب دموکرات هستند زیرا این حزب نماینده اقلیت های آمریکا بوده و یک حزب لیبرال است و مخالف محافظه کاران ، ناسیونالیست ها و …

بالعکس جمهوری خواهان ، عمدتا سفید پوست ها از لحاظ نژادی ، و اوانجلیست ها ( مسیحیان پروتستان عقیده مند به ظهور مسیح ) از لحاظ دینی را نمایندگی می کنند؛ تا جایی که حتی در برخی موارد آنها به کنیسه و عبادت گاه های یهودی حمله کرده اند.

۲ _ اوانجلیست ها که جزو نئوکان ها بوده و بر حزب جمهوری خواه سیطره دارند، پروتستان های متعصبی هستند که به شدت با یهودیت مخالفند و معتقد به ظهور مجدد حضرت عیسی در اورشلیم.

باورهای اوانجلیست ها البته در بسیاری موارد با یهودیان مطابقت دارد ؛ برای مثال آنها معتقدند باید یهودیان بیت المقدس را در کنترل گرفته و برای بار سوم هیکل ( معبد سلیمان ) را بنا کنند.
این معبد مرتبه اول توسط بخت النصر و دومین بار به دست تیتوس امپراطور روم تخریب شده بود.

بنابراین تا اینجای کار یهودیان و مسیحیان اوانجلیست اشتراک نظر دارند که باید معبد برای دفعه سوم بنا شود ، لکن اوانجلیست ها برآن اند عیسی مسیح، زمانی ظهور می کند که نبرد آخرالزمانی آرماگدون در اورشلیم اتفاق افتد و معبد سوم نابود گردد و یهودیان نیز کشته شوند!!!

صهیونیست ها البته قرائتشان متفاوت است و پیش بینی سوم را خیالی و دروغ می پندارند اما سعی بر همکاری با آنها می نمایند تا بتوانند اورشلیم را به طور کامل متصرف شوند.

بنابراین بسیاری از یهودیان آمریکایی دل خوشی از این مسیحیان آخرالزمانی ندارند و به آنها رای نمی دهند.

۳ _ صهیونیست های میانه و چپ گرا حرف اصلی شان اینست که با توجه به اکثریت مسلمان ساکن فلسطین ، نمی توان در این سرزمین یک دولت یهودی حاکم کرد ؛ بنابراین باید سازوکار تشکیل ۲ دولت فلسطینی – یهودی برای حل مناقشات دنبال شود؛ راهکار مزبور مورد حمایت حزب دموکرات نیز هست و به همین دلیل یهودیان چپ هوادار این حزب اند و به نامزد آنان رای می دهند.

یهودیان راست گرا که اصلی ترین نماینده شان در حال حاضر نتانیاهو و حزب لیکود است، طرفدار تشکیل یک دولت یهودی بوده و هیچ حقی برای فلسطینی ها قائل نیستند ؛ این جریان توسط اوانجلیست ها و حزب جمهوری خواه به دلایلی که بیان گردید ، حمایت می شود.

اکثر یهودیان آمریکا برای حل معضل فلسطین به راهکار ۲ دولتی گرایش داشته و با نتانیاهو و همفکرانش مخالف اند.

۴ _ افشای فسادهای نتانیاهو نیز در مخالفت با ترامپ بی تاثیر نبود . زیرا رئیس جمهور فعلی آمریکا ، حمایت بی حد و حصری از وی نشان داد. در حال حاضر در خود سرزمین های اشغالی نیز مخالفت ها با نتانیاهو به علت فساد مالی و اثبات ناکارآمد بودن سیاست هایش به شدت بالا گرفته است.

۵ _ یهودیان چپ گرای آمریکایی تبار از جمله سناتور برنی سندرز ، با سیاست های استثماری اسرائیل به شدت مخالفند. این گروه نسبت به یهودیان سرمایه دار که عمدتا به جمهوری خواهان منتسب اند نیز ضدیت دارند.

خاطرنشان می شود عمده کلان سرمایه داران یهودی از حزب جمهوری خواه حمایت می کنند زیرا این حزب به طور اصولی نماینده ثروتمندان است.

در نتیجه با توجه به عوامل فوق الذکر و دلایلی که بیان شد ، در این انتخابات یهودیان آمریکایی به طرز بی سابقه ای به حزب دموکرات اعتماد کرده و رای نزدیک به ۸۰ درصدی به کاندیدای آنها دادند‌.