چشم طمع ترامپ برای تخلیه خزانه آل سعود

 

 

نگام ؛ بین الملل _ ترامپ، اما بار دیگر به خانه اول بازگشت و مدعی شد سلاحی که سعودی‌ها از ایالات متحده و دولت‌های غربی خریداری می‌کنند، برای حمایت از آن‌ها کافی نیست. ترامپ از این حد فراتر رفته و علاوه بر درآمد‌های نفتی عربستان، خواستار ازادی عمل در مورد افزایش تولیدات نفتی آن شد تا به این شکل، نیاز بازار‌های نفت را که به دنبال تحریم ایران در معرض خطر قرار گرفته است، تامین کند و در مقابل، عربستان سعودی در امنیت کامل به سر برَد!

 

حسن مقیمی

 

ترامپ به بن سلمان یادآور می‌شود که بهای حمایت واشنگتن از عربستان، از صد‌ها میلیارد دلاری که پیش از این پرداخت می‌شده است، فراتر می‌رود. رئیس جمهور آمریکا به دنبال آن است تا سهام‌های آرامکو را در بورس نیویورک، خصوصی سازی کند. علاوه بر این، وی امیدوار است که عربستان را وادار به گرفتن وام‌های هنگفت از بانک‌های بین المللی و امریکایی کند.

ترامپ از عربستان در برابر تناقض‌های داخلی که ارکان حکوت سعودی را تهدید می‌کند، حمایت نمی‌کند، بلکه با اینگونه اقدامات، باعث بحرانی‌تر شدن مشکلات اقتصادی آن می‌شود. علاوه بر اینکه در خارج نیز نه تنها از عربستان حمایت نمی‌کند، بلکه ان را به سوی تهدید دولت‌های منطقه سوق می‌دهد.

قاسم عزالدین در المیادین نوشت: رئیس جمهور آمریکا به صورت تدریجی حجم مبالغی که در مقابل حمایت از عربستان سعودی، از آن می‌خواهد را آشکار کرده و بهای این حمایت را میلیارد‌ها دلار تخمین زده است. اما در واقعیت امر، علاوه بر این، وی خواستار آزادی عمل در مورد نفت و گاز سعودی، و نیز ارزش شرکت آرامکو است، که بهای آن به حدود ۲۰۰۰ میلیارد دلار، می‌رسد.

این رسانه عرب زبان ادامه داد: صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا در برابر مردم در ایالت ویست ویرجینیا، به منزله اعلام رسمی ایالات متحده در مورد پایان مرحله «نفت در مقابل حمایت» است. در واقع ترامپ واقعیت تازه‌ای را مطرح کرد که مبتنی بر ازادی عمل آمریکا در مورد تمام مخازن نفتی عربستان است، تا در مقابل، سعودی‌ها از حمایت آمریکا برخوردار شوند!