چند تحلیل موافق و مخالف پیرامون نامزدی مصطفی تاجزاده

✍️ رضا خواجوی

همه دوست داران ایران را به بررسی مواضع و برنامه های مصطفی تاجزاده فرا می خوانم .

کاندیدا شدن مصطفی تاجزاده برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ، اگر محقق شود ، صرفنظر از هر نتیجه محتمل آن می تواند نقطه عطفی در مسیر اصلاح ساختاری نظام سیاسی کشور به نفع همه آحاد ملت ، با هر تفکر و مشی و مرام سیاسی باشد .

تاجزاده یک اصلاح طلب سرشناس است اما آنچه او در این وانفسای ناکارآمدی و فساد و تباهی و ذلت پذیری و ریاکاری و فرصت طلبی و بی اعتمادی و … ، علنا و با صراحت و شجاعت بیان می کند ، مطالبات جدی و تاریخی بخش وسیعی از جامعه متکثر ایران است که فصل مشترک مطالبات بسیاری از آحاد مردم و گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی است .

شاید شما هم با بررسی نظرات و مواضع تاجزاده ، متقاعد شوید که او اگر بیاید ، به اعتبار رفتارها و گفتارهای چندین ساله اش ، برای بیان مطالبات مردم آمده و نه رییس جمهور شدن به هر قیمتی .

از همه شما هم میهنان گرامی و دوست داران ایران تقاضا می کنم از این فرصت تاریخی غفلت نکنید . حتما گفتمان و برنامه های تاجزاده را با دقت بررسی کنید و سپس تصمیم نهایی تان را برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات بگیرید .

کاش تاج زاده نمی آمد!

✍️حسین ثنایی نژاد

قامتش کوتاه است اما افکار بلندی دارد و عزم و اراده ای استوار و مقاومتش در برابر مخالفین ستودنی و استقامتش در راه و عقیده اش کم نظیر. او فرزند پاکیست از جامعه ای که ناپاکی ها هر روز در آن گسترده می شود. او عزم دارد پالایش کند محیط اجتماعی و سیاسی اش را از آلودگی ها، قبل از آنکه سرچشمه پاکی های جامعه برای همیشه بخشکد.

بیانیه اش را برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خواندم. دردهای اساسی را یکایک برشمرده. او همینکه این دردها را می گوید کاری می کند کارستان و باید سپاسگزارش بود.

اما و هزار اما، آقای تاج زاده عزیز و دوست داشتنی!

تو را از نوشته هایت چنان می شناسم که بعید می دانم ظرفیت قانون اساسی کشورمان را نمی دانسته ای و چنان بندهایی را در اعلام نامه ات نوشته ای! آنچه گفته ای که برآنی اگر رئیس جمهور شوی انجام دهی و البته همه صواب است و درست و بجا، قانون اساسی ما چنان اختیاراتی را به رئیس جمهور نداده است.

آقا مصطفی نازنین! تو که یک ذخیره ناب و کمیاب جامعه هستی، به فرض محال که شورای نگهبان به قصد گرم کردن تنور انتخابات هم شده، تو را تایید صلاحیت کند و بعد ما دوباره خام شویم و همگی همت کنیم و بیاییم و به تو رای دهیم و تو چون خلف خود خاتمی رئیس جمهور شوی، از عهده آن کارها که در بیانیه اعلام حضورت وعده داده ای، برنخواهی آمد و ناکام خواهی ماند.

آن وقت ما می مانیم با یک شاه مهره سوخته دیگر که وجودش صرف کاری بیهوده شده و چیزی هم از حضورش حاصل نشده است.

تاج زاده عزیز! به همین دلیل ساده کاش اعلام حضور نمی کردی! اکنون باید دعا کنم شورای نگهبان کاندیداتوری ات را تایید نکند! وگرنه هم شرایط انتخابات پیچیده می شود و هم به فرض رای آوردنت دستاوردی به دست نمی آید.

در استقبال از نامزدی سید مصطفی تاجزاده برای ریاست جمهوری

✍️ احمد حیدری

دوستان عزیز

امروز با دیدن بیانیه اعلام حضور سید مصطفی تاجزاده در انتخابات ریاست جمهوری آتی، جوانه شوق در قلبم شکوفا شد و اشک شوق از چشمم جاری؛
امید دارم خداوند به دست این ملّت عزیز و با بالا آوردن این سیّد عزیز بار دیگر بر این کشور منّت نهد و زمینه های تعالی ایران اسلامی و ایرانیان مؤمن را در جهان فراهم سازد.

سیّد مصطفی تاجزاده مصداق واقعی جوان انقلابی و مؤمنی است که دل در گرو اسلام، ایران و نظام جمهوری اسلامی دارد و از تربیت شدگان مکتب امام خمینی، آیت الله طالقانی، آیت الله منتظری، سیّد محمد خاتمی و میر حسین موسوی است.

سیّد مصطفی تاجزاده برای دفاع از آرمان‌های این مکتب، ۵ سال را در زندان انفرادی به خودسازی و تأمل در گذشته خود و کشور و شناسایی نقاط قوت و ضعف همت داشته و صدای مردم محروم و عزت خواه ایران خواهد شد.

امیدوارم مردم کشورم غریو حمایت از این فرزند برومند را چنان بلند کنند که همه موانع پیش رو را برداشته و ایشان را زمامدار ریاست جمهوری سازد تا به ایده‌های متعالی ای که در بیانیه اعلام حضورش مطرح ساخته، نایل گردد.

باشد که شاهد باشیم یک بار دیگر در خرداد ۱۴۰۰ دست خدا از آستین ملّت برآید و سیدی شریف از آل رسول را بر مسند ریاست جمهوری بنشاند تا با یاری مردم مؤمن و دیندار و آزادیخواه کشور، موجبات سربلندی اسلام، ایران و ایرانی، بیش از پیش فراهم گردد.

به امید خیزش موج دفاع از این اعلام نامزدی.

“تاج‌زاده مشارکت را افزایش می‌دهد؟”

✍️شایان هوشیار

ظهر امروز، سیدمصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی نامدارِ اصلاح‌طلب، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ کاندیدا خواهد شد. قبلاً نیز در پاسخ به زمزمه‌هایی که در این‌خصوص وجود داشت، طی توئیتی اعلام کرده بود که درحال مشورت است و نتیجه را به‌زودی اعلام خواهد کرد.

اعلام حضور تاج‌زاده در انتخابات آینده، در یک دیدگاه کلّی، و با شناختی که از ایشان وجود دارد و به‌شهامت، آزادگی، استقلال، صراحت و صداقت شهرت دارد؛ یقیناً خبر خوشحال‌کننده‌ای‌ است.

درعین‌حال، در جوامع و نظام‌های سیاسیِ متکی بر ارادۀ ملت، مفهوم دولت، اصول دمکراتیک و آرا و اندیشه‌های متفکران مدرن، که زیربنا و شالودۀ نظام‌های سیاسی و جوامع توسعه‌یافته را شکل می‌دهد؛ از نهاد ریاست‌جمهوری گرفته تا شوراهای روستاها، اساساً مقام، جای چنین افرادی است.

به عبارت دیگر، یکی از ملزومات حکمرانی و مملکت‌داریِ مطلوب، وجود امثال تاج‌زاده‌ها (علی‌رغم وجود اختلاف‌نظرهای متعدد – که امری طبیعی‌ است) در لایه‌های مختلف دولت و کشورداری است.

هرچند فعلاً تا زمان ثبت‌نام و اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها زمان باقی است؛ اما به‌ نظر می‌رسد فقط «انتشار» خبر اعلام کاندیداتوری مصطفی تاج‌زاده کافی بود تا کمی قواعد بازی به‌هم ریخته شود.

در شرایطی که شاهد تضعیفِ بیش از پیشِ نهاد و پدیدۀ انتخابات، بی‌اعتباری صندوق رأیِ وزارت کشور و مشخص‌شدنِ بی‌ثمر و بی‌تأثیر بودنِ شرکت در انتخابات، خصوصاً بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ و انتخابات نمایندگی مجلس ۱۳۹۸ هستیم؛ اعلام کاندیداتوری تاج‌زاده ممکن است تصمیمات قبلیِ مردمی جهت عدم‌شرکت در انتخابات را به‌چالش بکشد، با سردرگمی همراه سازد و حتی تا حدِ تجدیدنظر نیز پیش ببرد.

البته، موضوع مهم‌تر، تأئید یا ردصلاحیت تاج‌زاده در انتخابات آینده است. به‌گمان بسیاری از کارشناسان، چه تأئید و چه ردصلاحیت تاج‌زاده در انتخابات آینده، در خود پیام مهمی دارد.

عده‌ای معتقدند که تأئید صلاحیت وی، نشان‌گر وجود چراغ سبز، کورسوی امید و نوری در انتهای تونل به‌سوی انجام اصلاحات بنیادین در سیاست داخلی و خارجی، جهت برون‌رفت از این بن‌بست تاریخی است.

شماری نیز متقابلا بر این باور هستند که ردصلاحیت وی یعنی هیچ امیدی به تحقق اصلاحاتِ حاکمیت‌محور وجود ندارد.

اما پرسش مهمی که مطرح است، این است که آیا حتی در صورت تاییدصلاحیت تاج‌زاده، مشارکتی از سوی بدنۀ اجتماعی اصلاح‌طلبان و اساساً از سوی بطن و متن جامعه وجود خواهد داشت یا خیر؟

پاسخ به‌این‌پرسش چندان ساده نیست. اما با توجه به‌ شرایط فعلی جامعه، به‌نظر می‌رسد وجود هر شخصی، از جمله تاج‌زاده که سهل است، به‌تعبیر صادق زیباکلام: «حتی اگر خودِ خاتمی هم بیاید، مشارکتی در انتخابات وجود نخواهد داشت». سخت است. باید منتظر ماند و دید…

این صدا خفه نمیشود

✍️ مجتبی نجفی

بیانیه مصطفی تاجزاده را خواندم. مانیفستی از اصلاحات ساختاری است.از انتخابی کردن رهبری تا بازگرداندن نظامیان به پادگان تا دفاع ازحقوق نادیده شدگان.تقویت جامعه مدنی در برابر اقتدارگرایی.مهمتر از تایید صلاحیت او تبیین و گسترش این گفتمان است، گفتمانی که تقلیل گرایان سعی میکنند آن را به حاشیه ببرند.

اما نقطه اوج بیانه تاجزاده اینجاست :

“من در این انتخابات به یاری خداوند و پشتیبانی مردم صدای بی‌صدایان خواهم بود؛ صدای سرکوب‌شدگان دی۹۶ و آبان۹۸؛ قربانیان فاجعه‌ی سقوط هواپیما؛

حاشیه‌نشینان و نادیده‌گرفته‌شدگان…”

این بیانیه صدای میلیونها ایرانی خسته از تبعیض به نام دین است که خواستار همزیستی مسالمت آمیز همه ایرانیان بدون تعلقات مذهبی و عقیدتی شان هستند. ایرانی هایی که از تحقیر شدن خسته و خشمگیند. این بیانیه در راستای همان مطالبات جنبش سبز است و بیان صریحی از خواست جمع کثیری از مردم است که قدرت را نظارت پذیر، جامعه مدنی را قدرتمند، شهروندان را صاحب کرامت می خواهند. مردمی که حق شان اعتراض آزاد است نه ریختن خونشان در خیابان های ایران‌.

فراتر از اینکه تاجزاده تایید یا رد صلاحیت شود مهم این است که ما هستیم، صدایی داریم هویتی داریم و این مطالبات در سایه مماشات طلبی محو نمی شوند همچنان که ده سال حبس و حصر نتوانسته اند آنها را محو کند. مگر حبس ها،حذف ها ، تبعید ها توانست مطالبات را صحنه زیست ایرانیان پاک کند؟

مسیر ما برای تحقق اصلاحات ساختاری ، ایران مدنی ، مهار قدرت مطلقه ، حاکمیت قانون که بیش از صد سال قدمت دارد دشوار، صعب العبور اما روشن و مشخص است و به افراد وابسته نیست. این مسیر سرنوشت اجتناب ناپذیر ایران است.

فراتر از تایید یا رد تاجزاده تداوم این گفتمان مهم است. اینکه خسته نشویم و دنیا را آخرالزمانی ندانیم. ایران واحد و مقتدر با تکثر زیبایش با ظهور شهروندان مطالبه گر نه سوریه خواهد شد نه کره شمالی …همه ابزارهای تحقق ایران مدنی را در بازه میان مدت داریم. استبداد دینی در برابر قدرت شهروندانی که چندین دهه است به جان و زبان میل به تغییر را اعلام کرده اند شکست خواهد خورد.

هرچند، ولى…؛ مگر مى تواند؟!

✍️بختیار شهسوار

هر چند ورود جناب دکتر تاجزاده به عرصه انتخابات فرمایشی را به فال نیک می گیریم . و هرچند آقای تاجزاده واقعا انسان شجاع و متخصص و آزادیخواهی است.
و شعارهایش خواست چهل ساله ملت فقیر و مظلوم ایران است..

مشکل اینجاست حتی اگر شورای نگهبان .ایشان را تایید کند .
با اختیارات اندکی که رئیس جمهور دارد
با چند قدرت می تواند بجنگد ..

مگر می تواند حریف سپاه شود .

مگر می تواند خارج از دستورات بیت رهبری کاری انجام دهد .

مگر می تواند با مجلس تندروها تعامل داشته باشد .

مگر می تواند وزرا را بدون هماهنگی با رهبری انتخاب کند .

مگر می تواند صدا و سیما را به مردم بر گرداند .

مگر می تواند در مقابل کارتلهای اقتصادی که قدرت سخت افزاری و نرم افزاری سیستم را با خود دارند . ایستادگی کند … کارتلهایی همانند . بنیادمستضعفان . ستاد اجرایی . آستان قدس . قرارگاه خاتم . بنیادها وووو

یا باید همانند روحانی تسلیم شود . و با تندروها هماهنگ گردد . یا فاتحه خودش را بخواند ..