چند نکته عجیب در مورد مدرک دکترای افتخاری جناب رئیسی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️بیژن اشتری

آقای رییسی در سفر اخیرش به تاجیکستان مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه ملی تاجیک دریافت کرده.صادقانه بگویم که این عجیب ترین مدرک دکترای افتخاری است که من در طول عمرم دیده ام، البته به استثنای مدرک‌ افتخاری دانشگاه لندن به همسر دیکتاتور رومانی در حیطه ” پلیمیرازسیون استریوسکوپی ایزوپرن در تثبیت کائوچوهای مصنوعی و کوپلیمریزاسیون “.

عجیب بودن این مدرک دکترای افتخاری در رشته شیمی در این بود که همسر دیکتاتور رومانی حتی دیپلم متوسطه هم نداشت و در واقع دولت رومانی با فشار بر میزبانش، دولت انگلستان، آنها را وادار کرده بود که یک مدرک دکترا به بانوی اول رومانی بدهند.

اما درباره مدرک دکتری جناب رئیسی چند نکته عجیب به چشم می خورد.منطقا دریافت مدرک دکترای افتخاری از یک دانشگاه معتبر و صاحب نام می تواند ارزشمند باشد اما دانشگاه ملی تاجیک چه اعتباری دارد.

در فهرست رده بندی دانشگاه های جهان رتبه این دانشگاه حدود سیزده هزار است.دانشگاه تهران خودمان رتبه سیصد و هشتاد را دارد.با همین مقایسه میتوان پی برد که سطح علمی تاجیکستان ،حتی نسبت به کشور خودمان، چقدر پایین است. و من نمی فهمم مدرک افتخاری گرفتن از این دانشگاه چه ارزش و اعتباری دارد.

حالا اگر اشرف غنی از این دانشگاه مدرک دکترای افتخاری بگیرد باز قابل فهم است چون به هر حال سطح علمی افغانستان پایین تر از تاجیکستان است.به هر حال یک تناسبی باید وجود داشته باشد. مشاوران آقای رئیسی خوب بود این نکات را به ایشان یادآور می شدند. این جور مدارک و جوایز نه تنها باعث اعتبار نمیشود بلکه به اعتبار فرد و کشوری که نمایندگیش می کند لطمه می زند.

یک نکته دیگر،خود عنوان ریاست جمهوری بالاتر از هر عنوان دیگری از جمله عنوان دکتری است .کسی که رئیس جمهور شده دیگر به لقب دکترا نیاز ندارد.کلینتون و اوباما هم مدرک دکترای حقوق داشتند اما خودشان را پرزیدنت دکتر کلینتون یا دکتر پرزیدنت اوباما معرفی نمی کردند.