چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان برگزار شد از کنایه محمدجواد ظریف به دلواپسان تا انتقاد چهره‌های اصلاح‌طلب به عملکرد حسن روحانی

نگام ـ اقتصادی ـچهارمین کنگره حزب ندای ایرنیان با حضور چهره‌هایی مانند محمدجواد ظریف‌،علی شکوری‌راد، غلامحسین کرباسچی، عبدالواحد موسوی لاری در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش انتخاب ، امروز صبح چهارمین کنگره حزب ندای ایران در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد و در این مراسم علاوه بر سید محمدصادق خزاری و مجید فراهانی، محمدجواد ظریف به سخنرانی بپردازد و سپس علی شکوری‌راد، غلامحسین کرباسچی، محمدنبی حببیی و سیدمحمد صادق خرازی،‌ دبیران کل احزاب اتحاد ملت، کارگزاران سازندگی، موتلفه اسلامی و ندای ایرانیان در میزگردی با موضوع نقش احزاب در منافع ملی شرکت کردند.

به گزارش «اعتمادآنلاین» به نقل از خبرگزاری‌ها، در این مراسم، محمدجواد ظریف‌، سید محمدصادق خزاری، سید شهاب‌الدین طباطبایی، علی شکوری‌راد، غلامحسین کرباسچی، امیر آریازند، ابراهیم امینی، فیاض زاهد، عبدالواحد موسوی لاری، نسیم چالاکی، زهرا نژادبهرام، فیض‌الله عربسرخی و… حضور داشتند.

پشتوانه امنیت ملی ما مردم هستند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در چهارمین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان بیان کرد: سیاست خارجی حوزه منافع ملی است و حوزه درگیری منافع جناحی نیست. من خوشحال شدم که آقای خرازی جلسه را تشکیل دادند و از احزاب مختلف از جمله احزاب اصولگرا دعوت کردند که در مورد محور منافع ملی و ضرورت تمرکز بر منافع ملی و رعایت ملاحظات منافع ملی در همه بخش‌های سیاسی داخلی بحث و گفت و گو شود.

وی ادامه داد: ایران ما کشور قدرتمند و تاثیرگذاری است و ما همواره تاثیرگذار بوده ایم و تاثیرگذار خواهیم ماند. این یک واقعیت است که در چهل سال گذشته که هیچ، در هفت هزار سال گذشته ثابت شده است و ان شاءالله در آینده هم کماکان به ثبوت خواهد رسید.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آنچه که ایران را قدرتمند کرده بیش از هرچیز مردم ایران است و این مردم ایران هستند که مبنای قدرت ما هستند.

وی تاکید کرد: به محیط اطراف نگاه کنید هر چه را که می خواهید به عنوان مبنای قدرت در نظر بگیرید؛ اگر ظرفیت اقتصادی مبنای قدرت است، اگر مبنای قدرت هزینه‌های نظامی است، اگر مبنای قدرت داشتن سلاح هسته ای است، اگر مبنای قدرت حمایت خارجی است، در همه این عوامل همسایگان ما از ما جلوتر هستند.

ظریف افزود: یکی از همسایگان ما عضو ناتو است. دو همسایه هم بمب هسته ای دارد، هزینه‌های تسلیحاتی تعدادی از آنها چه داخلی و چه بر اساس هر فرد ده‌ها برابر ماست.

وزیر امور خارجه ادامه داد: هزینه تسلیحاتی و بودجه دفاعی ایران برای هر فرد در کل منطقه خاورمیانه پایین‌ترین است، مصر دومین کشور بزرگ خریدار اسلحه در خاورمیانه است که بیشتر این سلاح ها که کمک نظامی می دهند، در هزینه تسلیحاتی نمی آید.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی سال گذشته ۶۹ میلیارد دلار هزینه خرید سلاح کرد، افزود: جمهوری اسلامی با همه هر چیزی که دارد، کل بودجه دفاعی آن زیر ۱۶ میلیارد دلار است. آنچه که ما را قدرتمندترین کشور منطقه کرده مردم است و این مردم هستند که توانستند کشور ما را قدرتمند کنند.

وی با اشاره به اظهارات یکی از سناتورهای آمریکا بیان کرد: وی گفته است اگر ما پشت عربستان نبودیم، ظرف یک هفته سعودی ها مجبور بودند فارسی حرف بزنند. ترامپ می‌گویند عربستانی ها دو هفته بدون ما زندگی نمی‌توانستند بکنند.

ظریف گفت: من به عنوان یک مسلمان شرمم می آید و به عنوان فردی که در این منطقه زندگی می‌کند، احساس خجالت می کنم که در مورد همسایگان ما چنین می‌گویند. اما همزمان افتخار می‌کنم که بگویم ۴۰ سال است به رغم فشارهای شما ما آنچنان ایستاده ایم که اگر یک هفته فشارتان را بردارید، همسایگان ما خیال می‌کنید باید فارسی حرف بزنند که اشتباه می کنید.

وی عنوان کرد: مردم ما در لحظات تاریخ ساز همواره در اقتدار کشور و نظام و مملکت همفکری و همکاری می کنند. این مردم را باید پاس بداریم و باید این مردم را بشناسیم و از این سرمایه بزرگ اجتماعی حراست کنیم.

ظریف افزود: با اعتقاد عرض می‌کنم که رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی یک تکلیف قانونی و یک امر اخلاقی نیست؛ حتی یک وظیفه اسلامی نیست بلکه بالاتر از آن یک ضرورت ادامه حیات است.

وی یادآورشد: ابزارهای قدرت و اقتدار تغییر کرده است، شما وقتی درباره قدرت صحبت می‌کنید، فقط درباره قدرت نظامی و اقتصادی و حتی قدرت منطقه صحبت نمی‌کنید، بلکه درباره منظومه ای از ابزارها صحبت می‌کنید و این ابزارها است که توان تاثیرگذاری استقلال و دادن این امکان به شما است که بتوانید بدون دخالت بیگانه تصمیم بگیرید و اینها برای ما قدرت می آورد.

وزیر امور خارجه یادآور شد: برای همین است که لیندسی گراهام می‌گوید اگر ما حمایت نکنیم (سعودی ها) ظرف یک هفته فارسی صحبت می‌کنند چون می‌دانند که ما قدرتمان را از هیچ منبع خارجی نگرفتیم که بتوانند آن را برای ما محدود کنند بلکه قدرت ما درون زا است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: برای همین هم هست که من اطمینان می‌دهم همه باید نسبت به آینده امیدوار باشیم چون آینده ما بهتر است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: مشکلی داریم که فکر می کنم حل این مشکل می تواند به مبنای وحدت ملی باشد و می خواهم این مشکل را بی پرده بیان کنم؛ مشکل این است که از طیف های مختلف فکری ما و از کسانی که طرفدار تعامل با دنیای غرب هستند، کسانی که اسمشان را می گذارند دلواپس، یک باور غلط دارند و آن این است که دنیا را در غرب می بینند.

ظریف افزود: بزرگترین مخالفان تعامل با غرب، غرب را مرکز جهان می بینند و برای همین هم خودشان را با ذهنیت غرب تعیین می‌کنند اما تحول عمده ای در دنیا اتفاق افتاده است که ما باید این تحول را بشناسیم و آن تحول این است که دنیای امروز ما دنیای پساغربی است.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: دنیای امروز ما دنیای پساغربی است. در قرن ۱۶ و ۱۷ هر اتفاقی که در دنیا تاثیرگذار بود، در غرب و در اروپا اتفاق می‌افتاد اگر اتفاقی در آسیا یا خاورمیانه یا حتی در آمریکا می افتاد، تاثیری در نظام بین الملل نداشت یعنی دنیا مساوی با غرب بود و این واقعیتی بود که در صحنه بین الملل وجود داشت.

ظریف اضافه کرد: اما آن دوران تمام شد و دوران جدیدی پیدا شد که هر چه در دنیا اتفاق می افتد، غربی ها در آن تاثیرگذار اصلی بودند یعنی اگر اتفاقی در آفریقا یا آسیا می افتاد، آن اتفاق در غرب همراهی شده بود و بازیگران و کنشگران اصلی اتفاقات در غرب بودند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: عادت کرده ایم که هر وقت تحولی اتفاق می‌افتد، بگوییم حتما غربی‌ها می‌خواهند این طرف شود یا آن طرف شود و برای همین هست کسی که معتقد است باید با تعامل کار کرد، می‌گویند با غرب کار می کند و کسی هم که می‌گوید باید با مقاومت کار کرد، می‌گویند در مقابل غرب مقاومت کنیم.

وی ادامه داد: در هر دوی اینها یک محور مبنایی اتکایی هست و آن اینکه غرب مرکز است؛ در صورتی که دنیا امروز عوض شده است و غرب مرکز عالم نیست. من نمی گویم غرب قدرت بسیار مهم نیست، شکی هم در آن نیست اما غرب تمام دنیا نیست همانطور که سیاست نگاه به شرق معنی نمی‌دهد که سیاست نگاه به غرب؛ هم غرب به شرق نگاه می کند چرا که در اکثر کشورهای غربی بزرگترین شریک تجاری شان چین است و هم شرق به غرب نگاه می کند و بزرگترین شریک تجاری چین هم کشورهای غربی است.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: بیشترین میزان سرمایه چین در آمریکا است برای همین بیشترین میزان سرمایه اگر تصمیم بگیرد نحوه دیگری عمل کند، می‌تواند آمریکا را فلج کند.

ظریف با بیان اینکه دوران قدر قدرت غرب تمام شده است، افزود: این به نفع ماست اما خودمان نمی خواهیم باور کنیم. آقای ترامپ در جایی نشسته است که هزینه تسلیحاتی آن معادل هزینه تسلیحاتی کل دنیاست؛ یعنی آمریکا سالانه ۶۵۰ میلیارد دلار هزینه دفاعی و نظامی دارد و روسیه ۲۲۰ میلیارد دلار و بعد هم عربستان است با ۶۷ میلیارد دلار.

وی گفت: مجموعه هزینه‌های نظامی دنیا به اندازه هزینه نظامی آمریکا نمی‌شود. اما مجبور است برای اینکه به ایران فشار بیاورد، نمایندگانی را به دنیا بفرستد.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اقتصاد آمریکا حاکم بر دنیا است اما مجبورند با این همه قدرت، نماینده بفرستند و بگویند اگر با ایران معامله کنید، ویزای آمریکا به شما نمی‌دهیم. این نشان دهنده آن است که آن قدرت و توانمندی به پایان رسیده است و آمریکا نمی‌تواند خواسته‌های خود را اجرا کند.

ظریف تاکید کرد: آمریکا نمی تواند خواسته های خود را اجرا کند به شرطی که ما همه چیز را در آمریکا نبینیم و همه نگاهمان را در آمریکا متمرکز نکنیم و خیال نکنیم هر چیز در این کشور اتفاق می‌افتد، یک سر آن در آمریکا است.

وی گفت: جمهوری اسلامی کنشگر است و موضوع کنش نیست؛ دنیا امروز کنشگر است و موضوع کنش نیست دولت‌ها زمانی فکر می‌کردند که قدرت اصلی در دنیا هستند برای همین به مردم می گفتند که اینها اتباع ما هستند و الان هم از کلمه تبعه و سابجکت استفاده می‌کنیم که موضوع است و از خودش هیچ چیز ندارد.

وزیر امور خارجه افزود: زمانی فرد انسانی را موضوع می دانستند اما کم کم در حوزه اقتصاد شرکت های اقتصادی آمدند و دست دولت ها را بستند، بعد در حوزه فرهنگ و ارتباطات این ذهنیت را به هم ریختند و بعد هم نوبت حوزه عواطف بود که در اختیار دولت ها نیست.

ظریف بیان کرد: کدام دولت می‌تواند امروز اطلاعات را کنترل کند؛ الان ترامپ دشمن رسانه شده است و می گوید اطلاعات دروغین می دهید. دولت دیگر نمی تواند اینها را کنترل کند. شما در خانه تان نشسته اید و پشت موبایل می توانید چیزی تولید کنید که بعد از چند ساعت در دنیا بپیچد و این دنیای امروز ماست که انحصار را از اختیار دولت ها خارج کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: زمانی که داعش به عنوان بازیگر غیردولتی می تواند خشونت سازمان یافته را که از انحصارات اصلی دولت‌ها بود، در اختیار خود بگیرد، این زمان دیگر نمی توانیم حتی اگر بخواهیم تصور کنیم که مقدرات ما را دولت ها تعیین می کنند و دولت ها در جای دیگری تصمیم می گیرند. باید این واقعیت را بپذیریم.

وزیر امور خارجه گفت: اگر این واقعیت را بپذیریم آن وقت می توانیم وارد دنیای کنشگری شویم. ما کنشگر هستیم و می‌توانیم آینده خودمان را رقم بزنیم و این آینده را باید با عقلانیت و دید درست رقم زد.

وی با بیان اینکه اشتباه در دوران ما خیلی هزینه بر است، افزود: زمانی صدام خیلی قدرتمند بود و احساس می‌کرد که می‌تواند این قدرت موقت را تبدیل به قدرت دائم بکند یا میلوشویچ که این اشتباه را مرتکب شد.

ظریف یادآور شد: اشتباه محاسبه می تواند کشوری را از اوج قدرت به حضیض ذلت برساند. همیشه در دوران های انتقالی همین طور بوده است و در دوران های انتقالی حکومت ها نابود شدند و دولت های جدید آمدند.

وی با بیان اینکه آمریکا در دوران انتقالی قدرت اصلی دنیا شد، بیان کرد: در دوران انتقالی اگر خوب تشخیص دهید، می توانید چندین برابر خودتان کنشگری داشته باشید.

ظریف در ادامه به قطر اشاره کرد و گفت: میزان کنشگری قطر را نگاه کنید چقدر به قدرتش همسانی دارد، میزان کنشگری سایر قدرت های کوچک را نگاه کنید؛ این بر اساس محاسبات درست است و بر اساس فهم آینده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: باید بپذیریم که می‌توانیم کنشگر عمده باشیم. من نگرانی ام از این است ما خیال می‌کنیم اگر آمریکا برجام را پذیرفت، حتما چیزی برای آمریکا خوب بود که پذیرفت اگر نبود چرا باید بپذیرد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما جمله آقای اوباما را که می گوید «اگر می توانستم، نمی‌گذاشتم یک پیچ و مهره از برنامه هسته ای ایران باقی بماند» تیتر می کنیم اما جمله بعدی را که می گوید «ولی نمیتوانم» تیتر نمی کنیم. چرا روزنامه کیهان به جای اینکه نمی توانم را تیتر کند و غرور ملی را بالا ببرد، قسمت اول را تیتر می کند.

وی گفت: چرا وقتی آقای پمپئو در شورای امنیت می‌گوید ما در قطعنامه ۱۹۲۹ چه چیز را از دست داده ایم، آن را تیتر نمی کنید و چرا نمی گویید این مردم این امکان را از آمریکا گرفتند؛ به خاطر اینکه در جاهایی که هنوز ذهنیت ضدیت با آمریکا دارد و ضدیت با آمریکا بلندترین صدا را دارد، باورشان نشده است که آمریکا را می توان شکست داد.

ظریف در عین حال گفت: این به این معنا نیست که بنده کاری کردم اگر این مردم این قدر استوار نایستاده بودند و نشان نداده بودند که با حاکمیت قهر نمی کنند و نشان نداده بودند که درک می کنند مشکلاتی را که کشور دارد برای هیچ نماینده ای از این مردم کسی تره خورد نمی کرد.

ظریف افزود: آنکه پشت میز مذاکره بود، مردم بودند ما نبودیم. مردم بودند که توانستند این کار را بکنند ما باید خودمان این مردم را باور کنیم و مردم هم اجازه ندادند که امیدشان به آینده و اطمینان شان از شرایط بهتر را چه ترامپ و چه کسانی که بر اساس اشتباه محاسبه در داخل حرف ترامپ را تکرار می‌کنند، غرور مردم ما را بشکنند.

وزیر امور خارجه بیان کرد: اولا بپذیریم منافع ملی جناحی نیست و همه ما در یک کشتی نشسته ایم آنهایی که با ما بد هستند، اصلا توجهی به این ندارند که چه کسی رئیس جمهوری است و چه کسی وزیر و چه کسی نماینده است. امروز موجودیتی به نام ایران و کشوری با عرض و طول توانمندی منابع و موقعیت جغرافیایی و توان انسانی ایران هدف است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: همه ما و هر که ایرانی است و دلش برای این آب و خاک می تپد و خانواده اش در ایران است، باید بپذیریم که در یک کشتی نشسته‌ایم و نیاز داریم با هم ایران بهتری بسازیم که شما جوانان می سازید و ان شاالله ایران بهتری برای خود و فرزندانتان خواهید ساخت.

نقدهای جدی به دولت داریم

محمدصادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان که دیگر سخنران چهارمین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان که بود با بیان اینکه امروز کشور ما در شرایط خاصی است و نقدهای جدی به عملکرد دولت وجود دارد،‌گفت: این در کنار بی تدبیری های مدیریتی و تحریم های خارجی از واقعیت های امروز جامعه ماست.

وی گفت: ما انتظارات فراوانی از دولت و مسئولین داریم اما هرگز حاضر نیستیم روی دیوار کسانی که دیوار بدبختی و جمود کشور را رقم زدند امضا کنیم و به رغم همه مشکلات زیادی که در کشور وجود دارد، مسئولان و کنشگران سیاسی هوشمندانه تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهند کرد.

خرازی افزود: انتظارات ما از دولتمردان جدی است و اصلاحات همیشه زنده است چرا که توسعه سیاسی و اجتماعی، انطباق دین و دولت و پیشرفت و توسعه کشور را در درون گفتمان خود جای داده است.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان بیان کرد: اصلاح طلبان اجازه نخواهند داد که نیروهای خارجی نوع جدید استعمارگری که با اعمال تحریم‌هایی علیه ایران و امثال ماست در این کشور برای آنها سودمند باشد. اگر وزیر امور خارجه پشتوانه مردم و جریانات سیاسی را داشته باشد می تواند در عرصه های بین المللی موفق باشد که امروز شاهد هستیم این موفقیت را بدست آورده است.

وی گفت: سیاست خارجی نیاز به حفظ وحدت ملی دارد و باید کمک کنیم که خواب ناخوش بیگانگان برای کشور ما تحقق پیدا نکند.

خرازی در پایان عنوان کرد: امیدواریم حزب ندای ایرانیان با آینده نگری بتواند پویاتر از گذشته به ایفای نقش خود در کشور بپردازد.

اگر مردم بِبرند با کدام پشتوانه می‌توان کشور را ساخت؟

مجید فراهانی در چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان، بیان کرد: همه ما از شرایط جامعه آگاهی داریم و مصادیق این چالش ها خود را نشان داده. باید اثبات کنیم که سطح تحمل جامعه به شرایط بحران رسیده است.

وی ادامه داد: بی اعتمادی سم است که به جان ما افتاده، اگر مردم ببرند با کدام پشتوانه می توان کشور را ساخت؟

فراهانی عنوان کرد: امروز خودآزاری جمعی به جایی رسیده که حاضریم برخی آمارهای بین المللی را زیر سئوال ببریم؛ گویی مخاطبان ما برای شنیدن اخبار نا امیدی ولع خاصی دارند.

وی گفت: باید پارادایم نوین برای حرکت به سمت تحول و تغییر را سرلوحه خود قرار دهیم و از تجربه ۴۰ ساله خود کمک بگیریم.

فراهانی بیان کرد: وقت زنده کردن دعواهای حیدری و نعمتی نیست، بلکه تمسک به منافع ملی رمز عبور از مقطع فعلی است.

وی افزود: اغلب بحران های پیش روی کشور ربطی به سلیقه جناح های سیاسی ندارند باید چاره ای پیدا کرد چون همه در یک کشتی نشسته ایم.

فراهانی در پایان به کمبود منابع آبی، بیکاری و فساد و دروغ گویی در جامعه به عنوان بحران های ملی و فراجناحی اشاره کرد.

در تعریف منافع ملی دچار اختلافات اساسی هستیم

علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران در پنل تخصصی چهارمین کنگره ندای ایرانیان در ارتباط با سخنرانی امروز وزیر امور خارجه بیان کرد: آقای ظریف گفتند منافع ملی حوزه سیاست خارجی است و همه صحبت ایشان به جایگاه مردم در منافع ملی اشاره داشت که صحبت های جامعی بود.

وی افزود: منافع را همه می دانیم اما آنچه که هویت ملی را شکل می دهد چیست و بر اساس آن تعاریف فرق می کند و این محل اختلاف بین جناح های سیاسی است.

دبیرکل حزب اتحاد ملت با طرح این سوال که هویت ملی از کجا می آید، عنوان کرد: جوامع هویت ملی را تعریف و بر اساس آن دولت تشکیل می دهند و دولت هویت ملی را باز تعریف می کند و سعی دارد در این تعریف پایه های خود را محکم کند.

شکوری راد با اشاره به تعریف شهید مطهری از هویت ملی گفت: شهید مطهری وجود درد و طلب مشترک را عامل پیدایش ملیت می دانست و تاکید بر هویت دینی داشتند.

وی ادامه داد:گفتمان تعالی و توسعه دو گفتمان موجود در کشور است و اختلاف بین بخش های مختلف جامعه بر اساس تعریف ملی و ملیت است و ما در تعریف منافع ملی دچار اختلافات اساسی هستیم.

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران بیان کرد: منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست؛ چراکه منافع ملی حفظ منابع ملی و انسانی نیز هست.
وی افزود: در سند بالادستی الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی، هویت ملی براساس فرهنگ تعریف شده است و در آن نه به ساختار سیاسی و نه به سرزمین اشاره نشده است.

شکوری راد تاکید کرد: باید سیاسیون و صاحب نظران جامعه در مورد این مساله بحث کنند تا فردا این تعاریف به عنوان سند بالادستی نگاشته نشود.
دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران ابراز عقیده کرد: ما در تعریف منافع ملی با تحریف منافع ملی مواجه هستیم.

وی سپس گفت: برخی ها منافع ملی را بر اساس منافع جناحی خود تعریف می کنند.

شکوری راد افزود: وقتی تعریف از منافع ملی نداریم حفظ و حراست آن دچار خدشه می شود.ساختار سیاسی باید به گونه ای عمل کند که رضایت مندی شهروندان را به اکثریت برساند.

شکوری راد، بیان کرد: مردم این سرزمین از حاکمیت که خود شکل داده اند می خواهند که عدالت را ایجاد و آزادی، رفاه و امید به آینده را تامین کند؛ چرا که منافع ملی باید ضامن بقای جامعه باشد.

دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران با بیان اینکه آنهایی که ما با آنها چالش داریم دو دسته هستند، گفت: دسته نخست افرادی هستند که منافع ملی را قربانی منافع خود می کنند و افراد دیگر نیز فهم غلطی از موضوع دارند.

وی افزود: می‌گویند برجام منافع ملی ما را به خطر انداخته است یا می‌گویند تصویب FATF مخالف با منافع ملی ما است بنابراین باید معلوم شود که آنها منافع ملی را چه تعریف می کنند؟

راهی غیر از انتخابات آزاد برای رسیدن به وحدت ملی وجود ندارد
غلامحسین کرباسچی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان که به موضوع بررسی منافع ملی اختصاص داشت، گفت: از سال‌ها قبل که کسانی در مملکت برای مبارزه قد علم کردند، فکر می‌‌کردند برای منافع مردم کار می‌‌کنند. برخی احزاب، اسم حزب را دارند و مدرن هم هستند، ولی یک نوع قوم‌‌‌گرایی بر آنها حاکم است. آیا منافع ملی را یک مرجع تقلید یا علمای جمع شده در مجلس خبرگان یا مجمع تشخیص تعیین یا سازمان‌‌ها تعیین می‌کنند؟

وی با اشاره به عدم حضور دبیرکل حزب موتلفه در این مراسم بیان کرد: اگر آقای حبیبی بودند مناقشه ای با ایشان داشتیم، مناقشه در این بود که زمانی در این کشور یک سازمان محرمانه قیام می کرده که اینها یا معتقد بودند یا مسلمان یا غیر مسلمان بودند، به هرحال فکر می‌‌‌کردند که منافع ملی در این است که شروع به ترور افرادی کنند که به زعم آنها خلاف منافع ملی کشور بودند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه کتاب‌‌هایی از سازمان مجاهدین خلق منتشر شده که نفرات اولیه آن به نفع مردم کار می‌‌کردند و شاید برخی‌‌هایشان هم انگیزه دینی و ملی داشتند، عنوان کرد: جمع‌‌‌بندیشان بر این بود که منافع ملی در ترور افراد است. یک وقتی موتلفه اسلامی مدعی هست و زمانی فداییان اسلام فکر می‌‌کردند اگر فردی از عناصر خاص را ترور کنند، منافع ملی تامین می‌شود. ریشه های این اندیشه ممکن است به زمان‌‌‌های معاصر هم برسد و جمع‌‌‌‌هایی فکر کنند که ترور فیزیکی یا شخصیتی در کشور منافع ملی را تامین می‌کند.

کرباسچی ادامه داد: گاهی دیدگاه‌‌‌های مذهبی هم اینطور است. مثلا فکر کنیم که یک هژمونی کامل برای دیدگاه خاص مذهبی جدای از اعتقادات داشته و آن حاکم شود و بقیه را حذف کنیم. حتی مسائل دینی و اعتقادی منهای بحث اعتقاد شخصی برای تامین منافع ملی است و مهم است که به این توافق برسیم که منافع ملی چیست.

وی با تاکید بر اینکه تجربه امروز دنیا نشان می دهد منافع ملی را نه یک فرد به عنوان حاکم یا رئیس‌‌جمهور یا نخست‌‌وزیر و نه حتی یک حزب به تنهایی تعیین نمی‌کند، تاکید کرد: برخی متفکران غربی می‌‌‌‌گویند احزاب مانع حاکمیت عمومی‌‌‌اند و می‌‌‌گویند وقتی یک حزب حاکم می‌‌‌‌شود منافع دیگران را تامین نمی‌‌کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی افزود: برای رسیدن به وحدت ملی، راهی غیر از انتخابات آزاد وجود ندارد. نباید فقط حاکمیت بگوید انتخابات آزاد است. از همه زبان‌‌‌ها و حیطه های جغرافیایی کسانی باید بیایند و در یک بحث کارشناسی شرکت و نهایتا با رای آزاد و بدون فشار انتخاب شوند.