چهار ماه از انفجار گذشت؛ کارگران آق‌دربند همچنان بیکارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، حادثه انفجار دینامیت در معدن زغال سنگ آق دربند سرخس در شهریور نه تنها جان دو تن از کارگران این معدن را گرفت، بلکه به بیکاری سایر کارگران منجر شد. نزدیک به پنج ماه پس از حادثه، هنوز اقدامی برای بازگشایی معدن صورت نگرفته، قرارداد کارگران موقت تمدید نشده و از آن‌ها خواسته شده برای دریافت بیمه بیکاری ثبت‌نام کنند.


پس از این حادثه حدود حدود ۱۷۰ کارگر معدن زغال سنگ آق دربند که تا آن زمان در فقدان حداقل امکانات ایمنی کار با مزدهای ناچیز کار می‌کردند و حقوق‌شان با ماه‌ها تاخیر پرداخت می‌شد، عملا بیکار شدند.


کارگران معدن می‌گویند بلاتکلیف و بدون درآمد مانده‌اند. یکی از کارگران به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفته است حتی قادر به خرید نان نیست و در سرمای زمستان توان تهیه نفت ندارد.
به گفته‌ کارگران، مسئولان منطقه در پنج ماه گذشته اقدامی عملی برای ایمن‌سازی و بازگشایی معدن انجام نداده‌اند. مسئولان منطقه به ۴۶ تن از کارگران معدن که با ۱۰ سال سابقه کار هنوز قرارداد موقت دارند، توصیه کرده‌اند برای دریافت حق بیکاری ثبت‌نام کنند. کارگران می‌گویند ما کار می‌خواهیم، نه حق بیکاری.

یکی از کارگران گفته است:
«جای انصاف نیست که ۴۶ کارگر قرار دادی در ایام بسته بودن معدن که هر کدام با ۱۰ سال خدمت، جوانی و سلامتی خود را در این معدن گذاشتند از سوی مدیران جدید اخراج شوند.»


معدن زغال سنگ آق دربند در نزدیکی روستایی به همین نام در شهرستان سرخس قرار دارد. ۳۱ درصد سهام آن متعلق به آستان قدس رضوی و ۶۹ درصد متعلق به بخش خصوصی است.


علی اکبر اکبری سرپرست اداره صمت سرخس درباره سرنوشت معدن به ایلنا گفته است «شرایط ایمن سازی معدن به مدیران فعلی ابلاغ شده» اما آن‌ها تا کنون اقدامی انجام نداده‌اند. گام بعدی اداره صمت سرخس، خلع ید از سرمایه‌گذاران خصوصی و یافتن جایگزین برای آن‌هاست.