چه چیزی در انبار شماره ۱۲ بیروت نگهداری می‌شد‌؟

منابع آگاه لبنانی به یک رسانه این کشور خبر داده‌اند که انبار شماره ۱۲ بندر بیروت که انفجار مهیب در آن به وقوع پیوسته یکی از حساس‌ترین مواد کشف شده در طول چند ماه اخیر را در خود جای داده بود.

این منابع تاکید کردند:چهار ماه پیش ماموران از داخل یک کشتی ورودی به این بندر، مواد زیادی که قابل انفجار بوده را کشف کرده و به این انبار منتقل کرده بودند.

مسئولان بندر بیروت در همین رابطه چند بار هشدارهایی را در مورد خطرناک بودن نگهداری این مواد در این انبار به ویژه برای شهر بیروت دریافت کرده بودند.

همین امر هم باعث شد تا قاضی کشیک بیروت دستور ممنوعیت ورود و تردد به داخل این انبار را هم صادر کند.

این مواد تحت اختیار سرویس امنیتی لبنان قرار داشت اما با وجود نامه نگاری‌های صورت گرفته با دادستانی و دادستانی نظامی تصمیمی در مورد سرنوشت آنها گرفته نشده بود.

آمونیوم نیترات که موجب انفجار بیروت شد چیست ؟

▫️آمونیوم نیترات (AN) با فرمول شیمیایی NH4NO3 یک کود شیمیایی است که برای نیتراته کردن خاک جهت کشاورزی بکار می‌رود و یک ماده منفجره نیز هست. حل‌شدن آن در آب بسیار گرماگیر است.

▫️این ترکیب یکی از قوی‌ترین بمب‌های دست‌ساز نیز هست ساخت آن به آسانی امکان‌پذیر بوده و استفادهٔ آن نیز راحت است. در مورد خواص این ماده می‌توان گفت که از نظر امنیت نگهداری ایمن‌ترین ماده منفجره شناخته شده‌است. بعد از انفجار سنگینی در ایالات متحده که به وسیلهٔ این ماده انجام پذیرفت به نام بمب اوکلاهاما معروف شد.

▫️نکتهٔ جالب و قابل توجه این است که حتی اگر آمونیوم نیترات در زیر بالشتان هنگام خواب وجود داشته احتمال انفجار آن بسیار کم است. مواد اولیه برای ساخت آن آمونیاک و اسید نیتریک غلیظ است که به راحتی قابل دسترسی است. شاید سؤالی پیش آید که چرا هرکسی در صدد ساخت و استفاده از آن بر نمی‌آید.

▫️درجواب باید این نکته را توضیح داد که مواد منفجره به دو دسته کم‌انفجار و پرانفجار تقسیم می‌شوند. سرعت انفجار و قدرت انفجار رابطه عکس دارند. ازین رو پایه‌های اصلی یک ماده منفجره را یک ماده کم انفجار با قدرت زیاد و یک پرانفجار با قدرت کم تشکیل می‌دهند. پرانفجارها همان چاشنی‌ها هستند. نیترات آمونیوم نیز که یک‌کم انفجار با قدرت بالاست فقط در کنار یک چاشنی قوی منفجر خواهد شد.

نگهداری غیراصولی مواد شیمیایی قابل انفجار در بندرگاه بیروت

گفته می شود این همان انباری است که فاجعه را رقم زده است.

به پنجره ها و امکان عبور نور خورشید نگاه کنید

نکته جالبتر اینکه یک ماه پیش، نتانیاهو عکسی را نشان داده و گفته انبار شماره ۱۲ محل نگهداری سلاح های خطرناک است …