چه کسانی در جامعه روحانیت مبارز حامی بنی صدر در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۵۸بودند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ موضع آقای بنی‌صدر نسبت به مسائل انقلاب روشن نبود. واقعا منهای مواضع بنی‌صدر، اگر می‌خواستیم مقایسه کنیم؛ ایشان از نظر مدیریت به عنوان رئیس‌جمهور، از آقای حبیبی خیلی جلوتر بود. آقایان جامعه روحانیت هم به همین اعتبار به بنی‌صدر رای دادند.

مرحوم آیت الله مهدوی کنی که سابقه دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز و ریاست دانشگاه امام صادق را در کارنامه خود دارد و پس از ترور شهید رجایی و شهید باهنر، نیز به صورت موقت نخست‌وزیر شده بود، در خاطرات خود از نظر جامعه روحانیت مبارز و نیز حزب جمهوری اسلامی درمورد حمایت یا مخالفت با کاندیداتوری گفته است.

به گزارش «انتخاب»، در خاطره مذکور آمده است: «در مسئله انتخاب بنی‌صدر به عنوان رئیس‌جمهور همان‌گونه که گفتم، به جز اعضای موسس حزب جمهوری و برخی دیگر از اعضای جامعه روحانیت دیگر اعضای جامعه با نامزدی بنی‌صدر مخالفت نکردند و شخص امام نیز با نامزدی ایشان ابراز مخالفتی نداشتند و حتی ایشان مخالفت‌های دیگران را دفع می‌کردند خلاصه آن‌که در جامعه روحانیت در مورد بنی‌صدر دو طیف وجود داشت: عده‌ای با ریاست‌جمهوری بنی‌صدر مخالف بودند، عده‌ای هم موافق بودند.

در راس آن‌هایی که مخالف بودند آقا بهشتی بود. ایشان اصلا از اعضای جامعه روحانیت بودند و در عین حال که در حزب بودند، در جلسات جامعه روحانیت هم شرکت می‌فرمودند. از اعضای جامعه: آقای هاشمی، دکتر باهنر، جناب آقای خامنه‌ای، بنده، آقای موحدی کرمانی و ظاهرا آقای عمید زنجانی با بنی‌صدر موافق نبودیم.

عده‌ای دیگر هم بودند که موافق بودند. فکر می‌کنم آقای ملکی از آن جمله بودند، بقیه جامعه که شاید حدود ۱۷ نفر بودند و اکثریتی را تشکیل می‌داد، طرفدار کاندیداتوری آقای بنی‌صدر بودند. آقای خسروشاهی سردسته بودند و بیش از همه متمایل به بنی‌صدر بودند.

از این رو عده‌ای گمان می‌کردند که جامعه روحانیت دربست طرفدار بنی‌صدرند مگر برادرانی که در حزب بودند که با بنی‌‌صدر مخالفت کردند.

چنان‌که گفتم موضع آقای بنی‌صدر نسبت به مسائل انقلاب روشن نبود. واقعا منهای مواضع بنی‌صدر، اگر می‌خواستیم مقایسه کنیم؛ ایشان از نظر مدیریت به عنوان رئیس‌جمهور، از آقای حبیبی خیلی جلوتر بود. آقایان جامعه روحانیت هم به همین اعتبار به بنی‌صدر رای دادند.»

منبع: خاطرات آیت‌الله مهدوی کنی، به کوشش غلامرضا خواجه‌سروی، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ دوم، زمستان ۱۳۸۷، ص ۲۹۹.

1 دیدگاه برای «چه کسانی در جامعه روحانیت مبارز حامی بنی صدر در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۵۸بودند؟»

  • خرداد ۳۱, ۱۳۹۸ در t ۵:۳۹ ق٫ظ
    Permalink

    It is obvious that Putin hit the drone to gain from oil price
    کم کم اطلاعاتی درز میکند در اینترنت که پوتین و روسیه ( که خیلی هم ترسیده نکند کنترل این نه جنگ نه مذاکره از دستش در برود و هشدار هم داده) پشت این سرنگونی بهپاد برای افزایش قیمت نفت و مهار ترامپ در پیشبرد معامله قرن با ملاها و عربهای مورد علاقه انها در سوریه و فلسطین و یمن و لبنان و عراق ، بوده است . به همین دلیل مارکسیست های بختیاریست روسی همه توجیه میکنند که ترامپ حمله نمیکند ، یا نمی تواند بکند تا دور بعدی . اما به ملاهای خوش باور و روستا زادگان سپاهی و آخوندهای میت باز بی خبر از سیاست نگفتند که اگر ساکت بنشینید ترامپ حمله نمیکند ، نه اینکه انگشت تو چشم امریکا بکنید و فکر کنید ساکت میماند . این دلقک فدایی ملیجک احمدی نژاد همین الآن در من و تو میگوید از حمله به کشتیها خبر داشته ( در سپاه و رژیم ادم دارد ) پس بدون هیچ تردیدی می توان گفت پوتین خبر داشته و دستور داده . چون امیر احمدی میگوید روحانی دستور حمله داده و قاسم با او مخالف بوده ! و روحانی رفت پیش پوتین ! می توان فهمید که پس پوتین دستور داده . حالا این مارکسیست نقابدار دلال رژیم می گوید گروه جانشین هم درست کرده ! اگر خاطرتان باشد در زمان گروگانگیری همه توده ایها و فدایی ها گفتند که امدن امریکایی ها به طبس توسط جنگ الکترونیکی شوروی شکست خورد . نه طوفان شن . موشک های ملاها هم دیدید که جایی را نمی زنند . همین بهپاد قبلی از یک کیلومتری ان موشک اینها رد شد . پس این بهپاد مهمتر و مجهز تر چه گونه توسط ملاها سرنگون شد ؟ روسیه زده . ولی فکر نمیکرد که ترامپ واکنش نشان دهد . ملاها که نمی توانند نفت بفروشند ، نفت گران شود روس ها نفع میبرند . روسیه و بختیاریست های گوادلوپی و توده فدایی های نفت و گاز شمال و ملی مذهبی ها ملاها را تشویق به خیره سری می کنند و به انها می گویند ترامپ اهل حمله نیست ! یا نمی تواند !

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.