چه کسی فکرش را می‌کرد که عاقبت روشنفکری دینی چنین شود ؟

مهراب صادق‌نیا

چه کسی فکرش را می‌کرد جامعه‌ی ایران که در دهه‌های چهل و پنجاه خورشیدی روشن‌فکران دین‌دارش در حسینه‌ی ارشاد و جاهای دیگر از تشیّع علوی و صفوی می‌گفتند و روحانیّت روشن‌اندیش‌اش از تحریفات عاشورا انتقاد می‌‌کرد، کارش به جایی برسد که شک کند بیماریِ خطرناکی که جهان را فلج کرده است، با روغن بنفشه درمان می‌شود یا تجربه‌های علم مدرن؟!

چه کسی فکرش را می‌کرد، اسلامی که امام‌خمینی (ره)، بهشتی، و مطهری آن را نمایندگی می‌کردند و آن را عقلانی دانسته و می‌خواستند به دانشگاه ببرند، امروز به وسیله‌ی طبِّ اسلامی، تبریزیان‌ها و عقل‌ستیزترین اندیشه‌ها نمایندگی شود و در عطاری‌ها داد و ستد شود.

چه کسی فکرش را می‌کرد روشن‌فکرهای دین‌داری که در دهه‌ی هفتاد مسئله‌شان پاسخ به نظریه‌ی قبض و بسط شریعت و یا شریعت صامت بود، در پایان دهه‌ی نود مسئله‌شان این باشد که آیا ویروس می‌تواند وارد اجتماعات مذهبی و یا حرم بشود یا نه!

کرونا نشان داد روشن‌فکران ما تنها در سیاست قافیه‌ را نباخته‌اند؛ آن‌ها در علم، اخلاق، دانشگاه، و درمان نیز حاشیه‌نشین شده‌اند.

1 دیدگاه برای «چه کسی فکرش را می‌کرد که عاقبت روشنفکری دینی چنین شود ؟»

  • فروردین ۶, ۱۳۹۹ در t ۳:۰۰ ب٫ظ
    Permalink

    متأسفانه این همون نتیجه ی عوض شدن جای تاج و عمامه است. این حکومت سلطنتی است، تنها فرق هایی که دارد این است که شاه بادیگارد های انگلیسی و آمریکایی داشت، اما این حکومت مانند قاجار، نیروهای روسیه را دارد. در رژیم پهلوی همه چی خوب بود، ولی مصدق خرابش کرد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.