چه کسی پیام «انتخابات ریاست جمهوری» اخیر را نشنید؟ / یادداشت

✍️ احمد حیدری

روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی در انتقاد به آقای حداد عادل تیتر می‌زند: «حداد عادل پیام ۴ میلیون رای باطله را نگرفت!» و می‌نویسد: «غلامعلی حدادعادل بدون ارائه دلیلی برای علت عدم مشارکت ۵۲ درصد از واجدین شرایط در انتخابات می‌گوید: “مردم با ذوق و شوق در انتخابات شرکت کردند در حالی که بیش از ۳ میلیون مردم در عرض ۱۴ ماه اخیر مبتلا به کرونا شدند و ۸۰-۹۰ هزار نفوس انسانی از دست رفته و در همه جای دنیا کرونا در انتخابات اثر کرده”؛ وی هیچ اشاره‌ای در سخنان خود به بیش از ۴ میلیون رای باطله در انتخابات ۱۴۰۰ که جایگاه دوم را میان ۴ نامزد باقیمانده در رقابت انتخاباتی پیدا کرد، نداشت و کاملاً نشان داد که پیام ۵۲ درصد عدم مشارکت و بیش از ۴ میلیون آراء باطله را دریافت نکرده است.»

حجت‌الاسلام انجوی‌نژاد از روحانیون شاخص اصولگرا از روند انتخابات ۱۴۰۰ و رویه پسارای‌گیری انتقاد کرده و می‌گوید: «این همه مردم را به خون شهید سلیمانی قسم دادید و از جهنم رفتن به دلیل رای ندادن ترساندید، این وضع انتخابات بود، پیام نیامدن مردم پای صندوق را دریافت کنید به جای پیام تبریک‌های تکراری…! پیام مردم را بگیرید؛ کلان‌شهرهای ما ۲۰ درصد در انتخابات شرکت کردند! در فرانسه [در انتخابات محلی] درصد مشارکت پایین بوده، نخست‌وزیر، رئیس مجلس و دیگر مقامات فرانسه اظهار نگرانی کردند و گفتند: ملت، ما پیام شما را گرفتیم! مردم هم خوشحال می‌شوند که پیام ما را گرفتند! اما این‌جا اکثر ملت شرکت نکردند تا پیامی را بدهند، اما این‌ها نمی‌گیرند و هی دارند به هم تبریک می‌گویند و از هم به خاطر حضور حماسی تشکر می‌کنند! چی را دارید تبریک می‌گویید؟! خب اکثر ملت ناراحت می‌شوند که این‌ها پیام ما را نمی‌گیرند!»

آقای مهدی نصیری اصولگرای دیگر در انتقاد به توجیه‌های ناچسب نسبت به شرکت نکردن مردم در انتخابات می‌نویسد: «این اقدام مردم در راستای همان نظریه مرحومان مصباح یزدی و محمد یزدی است که رأی مردم را زینتی می‎دانستند، این مهندسی[و توجیه شرکت نکردن] را رها کنید و بساط انتخابات و جمهوریت را جمع کنید»

به این دوستان اصولگرا که ظاهرا از اصولگرایی منحرف شده‌اند، توصیه می‌کنیم این قدر جوش نزنید و در اثر القائات دشمنان، سخن‌پراکنی نکنید. انتخابات ریاست جمهوری اخیر با توجه به «شرایط وخیم کرونا» و تبلیغات دشمنان که این چهار بلکه هشت سال از «ناکارآمدی دولت انتخابی» و «انتخاب بد مردم» و مأیوس کردن آنان از انتخابات و آمدن کنار صندوق رأی، بسیار «حماسی» و «کم‌نظیر» بود و این شما هستید که پیام رأی مردم را نشنیده‌اید.

رهبر انقلاب در مورد این انتخابات گفته‌اند:

«این انتخابات حقاً و انصافاً حماسه بود. به معنای واقعی کلمه حماسه‌ این مردم بود، حماسه آفریدند.»

در انکار انتقادات به عملکرد شورای نگهبان در عدم احراز صلاحیت‌ها می‌گوید: «حالا بنده ممکن است با بعضی از نظرات شورای محترم نگهبان موافق هم نباشم، اما شورای نگهبان بر طبق وظیفه‌ دینی عمل می‌کند، بر طبق قانون عمل می‌کند. اینها مردمان متشرع و پرهیزگاری هستند و مقید به وظیفه‌ دینی هستند، طبق وظیفه‌ دینی عمل می‌کنند».

در مورد درصد شرکت کنندگان در انتخابات هم می‌گوید: «آدم‌های کارشناس می‌گویند لااقل ده درصد از عدم شرکت‌ها مربوط به کرونا است که اگر چنانچه آن را محاسبه کنیم، نزدیک به شصت درصد شرکت است».

در مورد آراء باطله و سفید هم می‌گوید: «کسی که آراء باطل یا رأی سفید انداخت، پیداست که به صندوق رأی علاقمند است، پیداست که با صندوق رأی قهر نکرده، پیداست که به نظام علاقمند است».