چوب حراج به یک عمر زندگی؛ آگهی‌های حراج لوازم خانه به دلیل مهاجرت رکوردار شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_حراج لوازم خانگی به علت مهاجرت! این عنوانی است که این روزها در بسیار از آگهی‌ها نوشته شده. تنها در سایت دیوار بیش از سه هزار آگهی با این عنوان در یک سال گذشته منتشر شده که البته این تعداد فقط برای عنوان است و تعدادی دیگر در توضیحات به مهاجرت اشاره می‌کنند.

به گزارش همشهری آنلاین، میل به مهاجرت در دوران کرونا شدت گرفته است. حالا دیگر بسیاری، حرف از مهاجرت می‌زنند و برخی نیز می‌گویند: «اگرچه هزینه‌ها بالا رفته اما برای رفتن تمام تلاش خود را می‌کنیم، حتی اگر شده وسایل را می‌فروشیم.»

هر کدام دلیلی برای رفتن دارند، از بیکاری در ایران تا فرصت رشد بیشتر در کشورهای دیگر. می‌گویند مهاجرت برایشان شروعی دوباره بعد از بارها تلاش کردن و به نتیجه نرسیدن است.

اما اقتصادی که تورم بیش از ۴۰ درصدی گریبانش را گرفته و درآمدهایی که با هزینه‌ها هم‌خوانی ندارد، ریشه بسیاری از مهاجرت‌هاست. بر اساس داده‌های منتشر شده در سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۰، ایران از نظر مهاجرفرستی در سال ۲۰۲۰ از میان ۲۳۲ کشور رتبه ۵۴ و از نظر پناهجو فرستی نیز از میان ۱۹۵ کشور رتبه ۱۴ را دارد.

آگهی‌های موسسات مشاوره مهاجرتی هم کم نیستند. از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تا آگهی‌های چسبانده شده روی در و دیوار شهر! اما تنها موسسات مهاجرتی نیستند که نامشان را در سایت‌ها می‌بینیم. تعداد آگهی‌های حراج و فروش لوازم منزل نیز افزایش یافته است.

تعداد این آگهی‌ها هم کم نیست. یکی در اینستاگرام آگهی گذاشته و آن یکی در گروه و کانال تلگرامی. برخی هم در سایت‌هایی مثل دیوار و شیپور دست به کار شده‌اند.

یکی از کسانی که در آگهی فروش لوازم خانه دلیل را مهاجرت نوشته است، می‌گوید: «می‌خواهم به آلمان مهاجرت کنم. هر چه دارم را برای فروش گذاشته‌ام.» لیستی از وسایل را نشان می‌دهد. از تلوزیون و دوچرخه گرفته تا سجاده، کتاب و جاکنترلی! حراج برای مهاجرت، تا با پول آن گوشه‌ای از هزینه مهاجرت را تهیه کند.

یکی دیگر از کسانی که لوازم خانه خود را برای فروش گذاشته می‌گوید: «همه وسایل را برای فروش گذاشته‌ام. می‌توانید حضوری بیایید و همه را از نزدیک ببنید. می‌خواهم مهاجرت کنم و همه را به پول تبدیل کنم.»

بر اساس داده‌هایی که سایت دیوار برای این گزارش در اختیار قرار داد، از فروردین ۱۳۹۹ تا ۲۵ شهریور سال ۱۴۰۰ تعداد آگهی‌هایی مربوط خانه که فقط در عنوان مهاجرت را نوشته‌اند، سه هزار و ۱۰۳ آگهی بوده. این تعداد فقط برای عنوان بوده، آگهی‌هایی هم هستند که در عنوان نمی‌نویسند ولی در توضیحات آمده: «به دلیل مهاجرت»

اگر در سایت شیپور هم در بخش مربوط به لوازم خانگی واژه مهاجرت را جست‌وجو کنید، بیش از هزار آگهی فروش لوازم منزل به دلیل مهاجرت را نشان می‌دهد.

به عبارتی اقتصاد نابسامان همچنان که علت مهاجرت بسیاری از افراد است، مانع رفتن آنها هم شده است! به این صورت که هزینه‌های مهاجرت با توجه به ارزش پول ملی زیاد شده و برخی چوب حراج به وسایل خانه می‌زنند تا بتوانند بخشی از هزینه را جبران کنند. حتی اگر شده پول خرید یک بلیت!