چوب حراج زدن به «شرکت نکردن اکثر مردم در انتخابات» [در حاشیه آمار جدید حضور انتخاباتی مردم] / یادداشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️ احمد حیدری

خداوند سه بار از زبان صالح پیامبر می‌فرماید: «أوْفُوا الْکَیْلَ وَ الْمِیزَانَ وَ لاَ تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ»(اعراف/۸۵؛ هود/۸۵، شعراء/ ۱۸۳)[میزان و کیل را تمام نهید و اشیای مردم را کم حساب نکنید]. این تکرار نشان از اهمیت بالای دستور دارد. علاوه، به بیان شدید و غلیظ دیگری تاکید فرموده: «وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ الَّذینَ إِذَا اکْتالُوا عَلَى النَّاسِ یَسْتَوْفُونَ وَ إِذا کالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ یُخْسِرُونَ أَ لا یَظُنُّ أُولئِکَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ لِیَوْمٍ عَظیمٍ»(مطففین/۶-۱)[ویل بر مطفّفان، کسانی که در محاسبه کالای مردم برای خودشان، کیل را تمام می‌گیرند اما در محاسبه برای مردم، کیل و میزان را به ضرر آنان کم ‌می‌گذارند. آیا باور ندارند برای روزی بزرگ به پیشگاه خدا برانگیخته می‌شوند؟]

در انتخابات اخیر با وجود تبلیغات ۴ بلکه ۸ ساله همه بلندگوهای تبلیغی‌[از صدا و سیما تا تریبون‌های جمعه و جماعت و نهادهای انقلابی و فضای مجازی تحت سیطره افسران جنگ نرم و …] علیه «انتخاب بد» مردم و دلداده غرب معرفی کردن دولت مستقر و دعوت مؤکّد مردم به انتخاب «دولت جوان انقلابی»، اکثریت مردم در انتخابات شرکت نکردند؛ درصد قابل توجهی هم رأی خود را به صندوق نینداختند یا رأی باطل دادند، درصد قابل توجه دیگر هم برای به هم زدن مهندسی انتخابات به کاندیدایی که مطلوبشان هم نبود، رأی دادند و نهایتا کاندیدای مورد نظر حاکمیت با آراء یک سوم واجدان شرایط به مسند ریاست جمهوری رسید[یعنی با حدوداً همان آرایی که ۴ سال قبل با آن از دستیابی به مسند ریاست جمهوری محروم شده بود].

شرکت نکردن اکثریت مردم در انتخابات، رأی باطل دادن درصد قابل توجهی از آنان و رأی دادن درصد قابل توجه دیگر به کاندیدایی که مورد نظر حاکمیت نبود، پیام‌هایی داشت که شایسته بود شنیده شود و کالایی بود که مردم عرضه کردند و باید به میزان مناسب و عادلانه محاسبه شود و هر گونه اقدام در جهت کم‌کردن ارزش پیامی آن مشمول تهدیدهای بالا است. متأسفانه حاکمیت نه تنها در تریبون‌های عمومی به شنیدن این پیام اذعان نمی‌کند و مردم را به متنبّه شدن خود دلگرم نمی‎سازد، بلکه بر عکس هشدار بالا، اصرار دارد اثبات کند همچنان اکثریت قابل توجه مردم در انتخابات به صورت نامحسوس شرکت کرده‌اند لذا در جدیدترین آمار، نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان اعلام کرده که اگر همه عوامل گرانی و عملکرد غلط دولت و … که در شرکت نکردن مردم دخیل بوده را کنار بگذاریم و فقط تأثیر کرونا را آن هم نه با برآوردهای حداکثری ۲۵ یا ۳۰ درصد بلکه با برآورد متوسط ۴/۱۴ درصد در نظر بگیریم، درصد شرکت واجدان شرایط به ۲/۶۳ درصد می‌رسد(۲/۶۳= ۴/۱۴+ ۸/۴۸) [و بنا بر محاسبه با برآورد حداکثری تأثیر کرونا و عوامل دیگر داخلی، درصد واجدان شرایط شرکت کننده در انتخابات از ۸۰ درصد هم بالا می‌زند و از رقیب دیرینه‌مان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری‌ اخیرشان، جلو می‌افتیم!].
در مورد شرکت نکردن پیام‌دار مردم دو نکته قابل توجه است:

  1. گرچه همه دشمنان دین و ایران علیه مردم با هم متحدند؛ ولی مردم ایران مردمی بصیر و رشید هستند و موضع‌گیری‌های آنان در این چهاردهه و در فرازهای مختلف گواه روشن بصیرت و آگاهی و حسن انتخاب آنان است. این که اکثریت مردم ایران را جماعتی ناآگاه فرض کنیم که تحت تأثیر القائات دشمنان تصمیم به شرکت یا عدم شرکت در انتخابات می‌گیرد، قطعا اگر از سر غرض نباشد، ناشی از نشناختن این مردم است.
  2. چه شده است که مردم بصیر و متعهد ایران که در دوران جنگ و زیر بمباران و موشک‌باران شدید دشمن و با همه تهدیدها، نسبت به شرکت در انتخابات سستی نکردند؛ حالا کرونا آنان را از شرکت در انتخاباتی که از ساعت ۸ صبح تا ۲ نیمه شب ادامه داشته و همه حتی اصلاح‎طلبانی که نامزد نداشتند، با جدیت و همه توان آنان را به شرکت دعوت کردند، باز‌می‌دارد؟!