چگونه یک اعتراض را به گند بکشانیم؟/ اندر احوالات جشنواره فیلم فجر

 

«حامد تقوی»

مراسم اختتامیه سی‌ و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با نمایش مضحک و به ابتذال کشیدن اعتراض همراه بود. تقلید مضحک همایون غنی زاده کارگردان فیلم مسخره باز از مارلون براندو کارگردان بزرگ سینمای جهان. در این اختتامیه آقای غنی زاده از دریافت جایزه‌ی فیلم فجر امتناع کرده و یک مهاجر افغانستانی را برای سخنرانی روی سن فرستاد. اما چیزی که اتفاق افتاد، یک نمایش مضحک بیش نبود. این مهاجر افغان در صحبت خود گفت ما افغانستانی ها مشکلات بسیاری در کشور ایران داریم اما می دانم که مشکلات شما ایرانی ها هم کم نیست. پس از شما تشکر میکنم. و با دریافت جایزه ی دیگری این اعتراض را به سطحی ترین حد خود تقلیل داد.
[در قضیه ی اسکار سال ۱۹۷۳ ساشین لیتلفدر که به عنوان نماینده براندو در این مراسم با شمایلی سرخ‌پوستی ظاهر شده بود، در مقابل حیرت راجر مور که برنده جایزه بهترین بازیگر مرد را اعلام می‌کرد در صحنه حاضر شد و گفت : «متاسفانه مارلون براندو نمی‌تواند این جایزه بسیار ارزشمند را بپذیرد» او در ادامه دلیل این‌کار را شیوه رفتار و برخورد با سرخ‌پوست‌ها (بومیان آمریکایی) از سوی صنعت فیلمسازی و تلویزیون عنوان کرد.
در حقیقت مارلون براندو در اعتراض به واقعه ووندد نی، لیتلفدر را به همراه یک بیانیه‌ ۱۵ صفحه‌ای به نمایندگی از خودش به مراسم اسکار فرستاده بود. حضور این فعال سرخ‌پوست در صحنه اهدای جوایز اسکار با هو کردن و تشویق همزمان حاضران مواجه شد.\خبر آنلاین]