ژان پل بلموندو بازیگر نامدار فرانسوی درگذشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ژان پل بلموندو، بازیگر نقش‌های متفاوت در سینمای فرانسه در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

میشل گودست، وکیل بلموندو ضمن اعلام این خبر گفت: « او از مدتی پیش بسیار خسته بود و در آرامش درگذشت.» ژان پل بلموندو، ستاره اصلی سینمای فرانسه تا دهه ۱۹۹۰ در آوریل ۱۹۳۳ در محله نویی، در حومه غربی پاریس، به دنیا آمد.

پدرش پیکرتراش بود و مادرش رقصنده. او با «موج نو»ی سینمای فرانسه و با فیلم «از نفس افتاده» ساخته ژان لوک گدار مطرح شد و در طول زندگی خود یکی از ستاره‌های برجسته سینمای فرانسه بود.

او تقریباً در هر نقشی ظاهر شد، از روشنفکر گوشه‌گیر تا گانگستر ماجراجو، اما بیشتر سینمادوستان او را در قالب جوان پُرشروشوری به یاد می‌آورند که آرام و قرار ندارد.

بلموندو حتی به‌دلیل پیشینه ورزشکاری خود به بدلکار نیازی نداشت و صحنه‌های خطرناک را خود بازی می‌کرد. بزرگترین نام‌های هنر هفتم فرانسه در طول نیم قرن با او کار کرده‌اند؛ بازیگرانی همچون بورویل، ژان گابن، لینو ونتورا، آلن دلون، برنارد بلیر، کاترین دونو، فرانسوا دورلیاک، آنا کارینا و فیلمسازانی همچون ژان لوک گدار، فرانسوا تروفو، ویتوریو دسیکا، آلن رنه، ژان پیر ملویل، ژرژ لوتنر، فیلیپ دو بروکا، کلود سوته، کلود للوش و… ژان پل بلموندو در طول زندگی هنری خود هم در سینمای مؤلف ایفای نقش کرد و هم در سینمای تجاری. «آن مرد از ریو»، «ترس بر فراز شهر»، «طغیانگر»، «آلپاگور»، «دستبرد»، «حرفه‌ای»، «تک‌تاز» و «دزد پاریسی» و «مغز» از جمله ۸۰ فیلمی هستند که بلموندو در آن‌ها بازی کرده است. او در بیش از ۳۴ نمایش نیز به روی صحنه رفت.

بلموندو در سال ۱۹۸۸، هنگامی که ۳۰ سالگی بازیگری خود را جشن می‌گرفت، جایزه سزار بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم «سفرنامه‌ای از یک بچه لوس» ساخته کلود للوش دریافت کرد.

جشنواره سینمایی کن در سال ۲۰۱۱ با اهدای یک جایزه افتخاری، از او تجلیل به عمل آورد و جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۱۶ جایزه شیر طلایی خود را به خاطر کارنامه هنری بلموندو به او اهدا کرد.