ژنرال مک‌کنزی: برنامه موشکی ایران، یکی از نگرانی‌های مهم پنتاگون است/ زرادخانه موشکی ایران بسیار خوب است و دارد بهتر هم می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _«کنث مک‌کنزی»، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه غرب آسیا در مصاحبه‌ای که بامداد سه‌شنبه منتشر شده از پیشرفت‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کرد.


اظهارات مک‌کنزی بخشی از گزارش مفصلی است که نشریه «نیویورکر» بامداد سه‌شنبه منتشر کرده و در آن به بررسی موانع و چالش‌های پیش روی دولت «جو بایدن »، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای آغاز دیپلماسی با ایران پرداخته است.


در این گزارش، برنامه موشکی ایران به عنوان یکی از نگرانی‌های مهم پنتاگون و از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی دولت بایدن توصیف شده.


مک‌کنزی در مصاحبه با نیویورکر گفت: «طی چهار سال اخیر، ایران علی‌رغم آنکه زیر فشارهای قابل توجه اقتصادی بوده به توسعه موشک‌های بالیستیک خودش ادامه داده است.»


به نوشته نیویورکر مک‌کنزی در ادامه گفته زرادخانه موشکی ایران «بسیار خوب است و دارد بهتر هم می‌شود.»


نیویورکر مدعی شده ایران راکت‌ها و موشک‌های خودش را در اختیار نیروهای هم‌پیمان خود در عراق، سوریه، لبنان و یمن قرار داده است. مک‌کنزی در این ارتباط گفت: «این مشکلی است که بایدن با آن مواجه خواهد بود.»

جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده برنامه موشکی ایران جزو حقوق مشروع این کشور برای برخورداری از حق دفاع از خود است. «مجید تخت روانچی»، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز ۲۲ دسامبر گفت: «در قوانین بین‌المللی ساخت برنامه متعارف موشکی جزو حقوق ذاتی هر کشوری است و ایران استثنا نیست.»