کاخ سفید: معاون وزیر دفاع عربستان برای گفت‌وگو با مقامات آمریکایی در واشنگتن به سر می‌برد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد شاهزاده «خالد بن‌سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان در واشنگتن به سر می‌برد.

در همین حال، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز شامگاه سه شنبه ۱۵ تیر اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با معاون وزیر دفاع سعودی درباره مسائل مختلف از جمله همکاری دیرین دو کشور، کاهش تنش‌ها در خاورمیانه، و «تعهد آمریکا به عربستان برای کمک به دفاع از خود در حالی که این کشور با حملات گروه‌های همسو با ایران مواجه است» گفتگو کرده است. آقای سالیوان همچنین بر اهمیت پیشرفت در زمینه وضعیت حقوق بشر در عربستان تاکید کرد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون هم روز سه‌شنبه اعلام کرد کالین کال، معاون وزیر دفاع آمریکا با معاون وزیر دفاع عربستان دیدار کرده است.

به گفته آقای کربی و در جریان این دیدار، همکاری‌های دو طرفه، حمایت از عربستان در دفاع از خاک و مردم خود، پایان دادن به جنگ یمن و همچنین تعهد بر مقابله با اقدامات برهم‌زننده ایران، مورد تاکید قرار گرفته است.

به گفته جن ساکی مساله قتل روزنامه نگار عربستانی جمال خاشقچی نیز محتملا یکی از موضوعات بحث خواهد بود.

با رسیدن جو بایدن به مقام ریاست جمهوری، او بخشی از گزارش محرمانه نهادهای اطلاعاتی در مورد قتل این روزنامه نگار را با خارج کردن از طبقه بندی منتشر کرد.

دولت آقای بایدن اعلام کرده است که صرفا تسلیحات دفاعی به عربستان در جنگ با حوثی های یمن در اختیار ریاض قرار خواهد داد.