کاربران در واکنش‌ به تصمیم طالبان در خودداری از بازگشائی مدارس دختران: دانش‌آموزان پسر مدارس را تحریم کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_گروه طالبان اعلام کرد که تمام مکاتب (مدارس) پسرانه در افغانستان می‌توانند روند آموزش خود را از روز شنبه ١٨ سپتامبر ٢٠٢١، آغاز نمایند، اما این گروه در مورد آغاز ادامه تحصیل دانش‌آموزان دختر چیزی نگفته و این موضوع با واکنش‌های شدید بیشتر کاربران افغان مواجه شده است.

حمیرا قادری، نویسنده افغان در صفحه فیسبوک خود می‌نویسد: «برای حمایت از دختران دانش‌آموز، پسران دانش‌آموز مکاتب (مدارس) را تحریم کنند. باید صدای هم یاری دانش‌آموزان پسر با دانش‌آموزان دختر به گوش جهان بی‌انصاف برسد.‌ صدای همدیگر شویم.»

ملک ستیز، پژوهشگر روابط بین‌الملل، نیز نوشته است: «دزد بی‌سواد خطرناک نیست. چون او به اندازه‌ی سواد خود دزدی می‌کند. دزد باسواد مدهش و خطرناک است. هر قدری‌که درجه‌ی علمی دزد بالا باشد به همان پیمانه پیچیده‌گی‌های دزدی را بلد است. فقط کافی‌ست وجدان نداشته باشد. وحشت‌ناک‌ترین نوع دزدی چپاول گروهی تحصیل‌یافته‌گان است. این گروه تمام زاویه‌های دزدی را بلد هستند.»

از نظر پروانه تسکین، استاد دانشگاه، که در صفحه فیسبوک او آمده: «قدوم به دنیا آمدن یک دختر در افغانستان، پس ازین مبارک نخواهد بود.»

صحرا کریمی، رئیس اداره افغان فیلم، نیز در توئیتی تاکید می‌کند که : «زن افغانستان چقدر دیدنی دار است. در دموکراسی اگر همت کرد، درس خواند، علم اندوخت، کار کرد، مستقل شد، بسیاری او را “فاحشه” نامیدند؛ تمام دستآوردهایش را فحشا گفتند. دموکراسی هم که رفت، زن افغانستان را خانه نشین، عزلت گزین، محروم از دانش، کار و مجبور به وابستگی مطلق کردند.»

حمید سخی‌زاده، آوازخوان افغان در صفحه فیسبوک خود می‌نویسد: «من از تمام پسران دانشجو و دانش‌آموز خواهش می‌کنم به مکتب یا دانشگاه نروید تا برای دختران نیز اجازه رفتن به مکتب و دانشگاه داده شود.»

قدسیه کاربر دیگر افغان بر این باور است که: «طالبانی که از توپ و تفنگ نمی‌ترسند از دختران کوچک قلم بدست می‌ترسند. برای همین است که دختران را از درس خواندن ممنوع کردن آنان از زنان با سواد بیشتر از هرچیزی می‌هراسند!!!.»

از سوی دیگر، اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با نشر اعلامیه‌ای از آغاز روند آموزش در مکاتب افغانستان استقبال کرده و تاکید نمود که دختران افغان نباید از درس و رفتن به مکتب محروم شوند.

گروه طالبان در اعلامیۀ خود اعلام کرد که تمام مکاتب پسرانه در افغانستان می‌توانند از امروز شنبه باز شوند، آموزگاران مرد و دانش‌آموزان پسر باید در مکاتب خود حاضر شوند. این گروه در اعلامیۀ خود هیچ اشاره‌ای به مکاتب دخترانه و نحوۀ از سرگیری ادامه تحصیل دانش‌آموزان دختر نکرده است.

تغییر لوحه وزارت زنان افغانستان

گروه طالبان به تازگی لوحه وزارت امور زنان افغانستان را پائین کرد و وزارت «دعوت و ارشاد، امر به معروف و نهی از منکر» را جایگزین آن نمود.

بیشتر کاربران افغان در مورد این تصمیم طالبان واکنش‌های شدید نشان داده و گفته‌اند که پیشرفت یک جامعه به پیشرفت زنان آن ارتباط دارد.

آریانا سعید، آوازخوان مشهور أفغان، در صفحه فیسبوک خود نوشته است «طالبان به تازگی لوحه وزارت امور زنان افغانستان را به یک وزارت جدید تغییر دادند. آیا این کار طالبان برای جهان قابل قبول است؟»

مختار فایق، کاربر افغان، می‌نویسد: «پیشرفت یک جامعه را باید با پیشرفت زنان او جامعه سنجید. در یک جامعه‌ای که زنان پیشرفت نکنند او جامعه را نمیشه گفت که یک جامعه پیشرفته و مترقی است، چون زنان هم یک قشر فعال و مسولیت‌پذیر جامعه است .طالبان نباید حکومت را در انحصار خود بگیرند و نباید اشتباهات گذشتگان را تکرار کنند چون حکومتی که همه شمول نباشند به هیچ وجه دوام نمیاره و باعث بی‌ثباتی افغانستان می‌شود بنآ اینها اگر واقعا یک افغانستان با ثبات و مترقی می‌خواهند باید حکومتی تشکیل بدهند که تمام اقشار جامعه خود را در درون آن حکومت ببینند.»

فرشته ناصری، کاربر دیگر افغان نوشته است: «یک وزارت بزرگ به خاطر امر به معروف و نهی از منکر، مگر با ایجاد این وزارت کشور از بحران فقر و بدبختی بیرون می‌شود؟»

صدیقه رستمیان، کاربر دیگری یادآوری می‌کند که: «در حکومت که حقوق نیمی از پیکر جامعه در نظر گرفته نشود آن حکومت هرگز موفق نمی‌شود.»

شایان ذکر است که از سقوط شهر کابل پایتخت افغانستان به دست طالبان بیش از یک ماه می‌گذرد و گروه طالبان اخیراً آموزش مختلط در این کشور را ممنوع اعلام کرد.

یک روز پس از اعلام گروه طالبان مبنی به ممنوعیت آموزش مختلط در افغانستان، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) هشدار داد که دست‌آوردهای مهم آموزش طی ٢٠ سال گذشته در افغانستان باید حفظ شود. از نظر این سازمان به خطر افتادن پیشرفت‌های بدست آمده، این کشور را با پیامدهای ناگوار مواجه خواهد کرد.

یونسکو دربیانیه‌ای تاکید کرده بود که اگر ممنوعیت بر آموزش مختلط و بر آموزش زنان توسط مردان اعمال شود، تأثیرات شدید بالای مشارکت زنان در تحصیلات عالی و آموزش دختران به طور گسترده وارد می‌کند و بر زندگی، کار و شهروندی آنها تأثیر منفی می‌گذارد.

در این اعلامیه تصریح شده بود «ترکیبی از فقدان معلمان زن، محدودیت‌های شدید در پرداخت حقوق معلمان و قطع کمک‌های بین‌المللی می‌تواند پیامدهای فوری و جدی برای تداوم آموزش داشته باشد. این کشور به شدت به کمک‌های بین‌المللی متکی است که نیمی از هزینه‌های تعلیم و تربیه از همین کمک‌ها تأمین می‌شود.»