کارت قرمز جو بایدن به محمد بن سلمان!

✍️علیرضا تقوی نیا

بایدن به محض استقرار در کاخ سفید ، شمشیر را علیه ولیعهد سعودی از رو خواهد کشید و دوران سختی برای محمد بن سلمان در پیش خواهد بود .

در همین راستا آنتونی بلینکن وزیرخارجه بایدن در سخنانی در خصوص جنگ یمن اظهار داشت : “رئیس جمهور منتخب بایدن ، صریحاً اعلام کرد که ما به حمایت خود از جنگ سعودی علیه یمن پایان خواهیم داد”.

نکته دیگری که در سخنان وزیر امور خارجه دولت دموکرات مطرح شد ، خارج کردن نام انصارالله از فهرست گروههای تروریستی بود‌ و در آخر وی بر انتشار اسناد قتل جمال خاشقچی با هدف مجازات عاملان و آمران این جنایت ، تصریح کرد.

در خصوص سخنان مهم فوق چند نکته باید ذکر شود:
۱ _ اولویت جو بایدن در جهان عرب تغییر سیاست های ایالات متحده در خصوص شخص بن سلمان است؛ از نظر رئیس جمهور آمریکا، شاهزاده محمد مهره ای ست که با عملکردش خود را سوزانیده و باید تعویض شود.

به همین علت مهم پرونده تحت مدیریت ولیعهد سعودی یعنی عدم حمایت از جنگ یمن را مطرح کرده و پر واضح است که بدون حمایت آمریکا بن سلمان در برابر پیشرفت های نظامی و توان قهری انصارالله کار بسیار مشکلی خواهد داشت.

نکته بعد خارج کردن این جنبش مردمی ازلیست گروههای حامی تروریسم است که آزادی عمل بیشتری برای آن و همچنین حامیانش فراهم خواهد کرد تا با دستی بازتر آن را حمایت کنند و موقعیت سعودی در برابر آن را تضعیف نمایند.

۲ _ مطرح کردن اسناد قتل جمال خاشقچی شروع پروژه ای ست که مقصودش صرفا حذف ولیعهد کنونی از قدرت و جایگزینی آن با گزینه ی مدنظر دموکرات هاست.

دولت اوباما برای تغییر نسل رهبران عربستان ، با شاهزاده محمد بن نایف وزیر کشور و ولیعهد سابق به توافق رسیده بود لکن روی کار آمدن ترامپ ، حمایت پادشاه کنونی از پسرش و رشوه های کلان محمد بن سلمان ، آمریکای ترامپ را قانع کرد تا مجوز برکناری بن نایف را صادر کنند.

حال که بن سلمان در تمام زمینه های مدنظرش شکست خورده ، برای دموکرات ها مهره ای تمام شده به حساب می آید و درصدد تعویض او هستند‌.

۳ _ مطمئنا ولیعهد سعودی با کمک پدرش به دنبال این خواهد بود که به هر قیمتی در قدرت ابقا شود لکن فشارهای بایدن در آمریکا و فشارهای او ، نیروهای مخالف بن سلمان را جری تر کرده و آنان را از لاک دفاعی و سکوت خارج خواهد کرد .

و در نهایت به دلایل فوق به نظر می رسد محمد بن سلمان به پایان خط رسیده و هر چه بیشتر اصرار بر ابقای خود کند نه تنها فایده ای نداشته، بلکه کشورش را بیش از پیش به سمت جنگ داخلی قدرت سوق می دهد.